AQSh savdo urushi boshlanganidan to‘rt oy o‘tgach, bojxona to‘lovlaridan qariyb $50 mlrd qo‘shimcha daromad olishga muvaffaq bo‘ldi. Bu haqda AQSh Moliya vazirligi ma’lumotlariga tayanib, Financial Times xabar berdi.
2025-yil aprel-iyun oylarida bojxona daromadlari rekord darajadagi $64 mlrdga yetdi — bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan $47 mlrdga ko‘pdir.
Bahorda Donald Tramp global tarifni kamida 10%ga ko‘tardi, ayrim toifadagi tovarlar — masalan, avtomobillar va metallar uchun esa bojxona to‘lovlari 25−50%gacha oshirildi.
Rasman, tariflar “ko‘zgu mantig‘i” tamoyili asosida amal qilmoqda: AQSh Oq uyi fikriga ko‘ra, xorijda Amerika tovarlariga qanday cheklovlar qo‘llanilayotgan bo‘lsa, xuddi shunday cheklovlarni joriy etmoqda.
Muzokaralar uchun vaqt berish maqsadida ko‘plab davlatlar uchun bojxona to‘lovlari vaqtincha to‘xtatildi. Biroq AQSh allaqachon ogohlantirganki, avgust oyidan boshlab kelishuvga erishilmagan mamlakatlar uchun bojxona to‘lovlari to‘liq hajmda qayta joriy etiladi.
AQShning savdo hamkorlari, kichik istisnolardan tashqari, Tramp tariflariga simmetrik javob berishdan bosh tortdilar va bu 2025-yilning ikkinchi choragida mamlakat byudjetini qariyb $50 mlrdga to‘ldirdi. Bu raqam o‘tgan yilning ikkinchi choragi ($17 mlrd) va joriy yil ($64 mlrd) uchun bojxona to‘lovlari o‘rtasidagi farqdir.
Barcha yirik iqtisodiy davlatlar orasidan faqat Xitoy va Kanada javob tariflarini joriy etdi. Yevropa Ittifoqi, Yaponiya va boshqa mamlakatlar esa mojaroning kuchayishidan va o‘z iqtisodiyotlariga zarar yetkazilishidan xavotirlanib, kutish pozitsiyasini egalladi.
Capital Economics ma’lumotlariga ko‘ra, tariflari 24%gacha bo‘lgan o‘zaro savdo urushi ikki yil ichida jahon yalpi ichki mahsulotini 1,3%ga qisqartirishi mumkin. Aynan shu sababli, hatto eng yirik iqtisodiyotlar ham mamlakat ichidagi siyosiy bosimlarga qaramasdan, javob berishga shoshilmayapti.
Xalqaro brendlar bojxona to‘lovlari ta’sirini yumshatishga intilmoqda: Apple, Mercedes va boshqa kompaniyalar dunyodagi eng yirik iste’mol bozori hisoblangan AQShdagi ulushini yo‘qotmaslik uchun xarajatlarni turli bozorlar o‘rtasida qayta taqsimlamoqda.
Tahlilchilarning ta’kidlashicha, amerikalik xaridorlar narxlarning 5%ga oshishiga bardosh bera oladi, ammo 30−40%ga emas. Shu bois, kompaniyalar boshqa bozorlardagi foydasini qurbon qilishga majbur bo‘lmoqda.
Shu bilan birga, Tramp bosimni kuchaytirmoqda: u allaqachon Braziliyaga 50%, Myanma, Laos, Tailand va boshqa mamlakatlarga 40% yangi bojlar bilan tahdid qilgan. U, shuningdek, agar BRIKS mamlakatlari “antiamerikacha siyosat"ni davom ettirsa, ularga tovarlarga qo‘shimcha 10%lik tariflar joriy etish niyatida.
Bu orada bir qator davlatlar AQSH bilan savdo shartnomalari tuzishga ham ulgurdi. Buyuk Britaniya, Vetnam, Xitoy va Indoneziya bilan kelishuvlarga erishildi.
Avvalroq Spot AQSh TikTok’ni sotish bo‘yicha Xitoy bilan muzokaralarni qayta boshlashi haqida yozgandi.

Через четыре месяца после начала новой торговой войны США сумели получить почти $50 млрд дополнительной выручки от таможенных пошлин. Об этом сообщает Financial Times со ссылкой на данные Минфина США.
С апреля по июнь 2025 года таможенные доходы достигли рекордных $64 млрд — это на $47 млрд больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Весной Дональд Трамп ввел глобальный тариф минимум в 10%, а для отдельных категорий товаров — например, автомобилей и металлов — пошлины выросли до 25−50%. Формально тарифы действуют по принципу «зеркальной логики»: США вводят такие же ограничения, какие, по мнению Белого дома, действуют против американских товаров за рубежом. Пошлины были приостановлены для большинства стран — чтобы дать время на переговоры. Но США уже предупредили, что с августа пошлины вернутся в полном объеме для тех, кто не достиг соглашения.
Торговые партнеры США за малыми исключениями воздержались от симметричного ответа на трамповские тарифы, и это позволило пополнить бюджет страны почти на $50 млрд за второй квартал 2025 года. Эта цифра — разница между таможенными сборами за второй квартал прошлого ($17 млрд) и нынешнего ($64 млрд) года.
Из всех крупных экономик только Китай и Канада ввели ответные тарифы. ЕС, Япония и другие страны заняли выжидательную позицию, опасаясь эскалации конфликта и ущерба для своих экономик. По данным Capital Economics, взаимная торговая война с тарифами до 24% может сократить мировой ВВП на 1,3% за два года. Именно поэтому даже крупнейшие экономики не торопятся отвечать, несмотря на политическое давление внутри стран.
Международные бренды стараются сгладить эффект пошлин: Apple, Mercedes и другие перераспределяют издержки между рынками, чтобы не потерять долю в США — крупнейшем потребительском рынке мира. Аналитики отмечают, что американские покупатели готовы терпеть рост цен на 5%, но не на 30−40%, поэтому бизнес жертвует прибылью на других рынках.
Между тем Трамп усиливает давление: он уже пригрозил новыми пошлинами в 50% Бразилии и 40% — Мьянме, Лаосу, Таиланду и другим странам. Он также намерен ввести дополнительные 10% тарифов на товары из стран БРИКС, если они продолжат «антиамериканскую политику».
Тем временем ряд стран уже успели заключить торговые соглашения с США. Договоренности достигнуты с Великобританией, Вьетнамом, Китаем и Индонезией.