Poytaxt bosh rejasiga o‘zgartirishlar kiritish rejalashtirilmoqda. Bu haqda 17-iyul kuni Savdo-sanoat palatasi tomonidan qurilish sohasi vakillari bilan tashkil etilgan ochiq muloqotda Murad Buildings asoschisi Murod Nazarov ma’lum qildi.
“[Toshkent] shahrining bosh rejasiga tuzatishlar kiritilmoqda. Xudo xohlasa, yaqinda [o‘zgartirishlar] e’lon qilinib qoladi”, — dedi Murod Nazarov.
Yaqinda Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi vazirligi bo‘lim boshlig‘i Aziz Halilov Spot bilan suhbatda Toshkent bosh rejasiga binolarning qavatlari soniga oid o‘zgartirishlar kiritilishi mumkinligini ma’lum qildi.
“Hozirda bosh rejaga o‘zgartirish kiritish bo‘yicha o‘rganish ishlari olib borilmoqda. Chunki unda ayrim hududlar uchun belgilangan [eskirgan me’yorlar] mavjud. Masalan, faqat besh qavatli bino qurilishi nazarda tutilgan joylarda 16 va undan baland bino-inshootlarni qurish imkoniyati bor”, — dedi Halilov.
Avvalroq Spot Murod Nazarov O‘zbekistonda daraxtlarni kesishga kiritilgan moratoriyni bekor qilishni taklif qilgani haqida yozgandi.

В генеральный план Ташкента планируют внести изменения. Об этом 17 июля говорилось на открытом диалоге с представителями строительной сферы, организованном Торгово-промышленной палатой. На встрече также присутствовал заместитель министра строительства и жилищно-коммунального хозяйства Давронжон Адилов.
«В генеральный план города [Ташкента] вносятся корректировки. Дай бог, скоро [изменения] опубликуют», — анонсировал основатель Murad Buildings Мурад Назаров.
Недавно начальник отдела Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства Азиз Халилов в разговоре со Spot допустил, что в генплан Ташкента могут внести изменения, касающиеся этажности зданий.
«Сейчас проводится анализ с целью внесения изменений в генплан Ташкента. В действующем документе для некоторых участков использовались устаревшие расчеты допустимой высотности. Например, в генплане указана высота в 5 этажей, тогда как фактически на этих территориях возможно строительство до 16 этажей», — заявил чиновник.