O‘zbekistonda to‘qimachilik klasterlari fermerlar oldida katta miqdorda qarzdor bo‘lib qolgan. Bu haqda 19-iyul kuni Savdo-sanoat palatasi tomonidan to‘qimachilik sanoati vakillari bilan tashkil etilgan ochiq muloqotda so‘z bordi.
Soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyev klasterlarning fermerlar oldidagi qarzdorlikning yopilish holatlariga oid masalani ko‘tardi. Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahabovning “haligacha qarzdorlik mavjudmi” degan aniqlashtiruvchi savoliga mutasaddi tasdiqlovchi javob berdi.
Shu bilan birga, yig‘ilishda ishtirok etgan Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Ahadbek Haydarov ham qarzdorlik mavjudligini tasdiqlab o‘tdi.
“Mayli, [to‘qimachilik klasterlarining] davlat va kreditorlar oldida qarzi bor, lekin fermerlar oldida ham qarzi mavjud. Ularning qarzi juda katta. Buning oqibatida fermerlar soliq, oylik va kredit to‘lovlarida qiyinchiliklarga duch kelmoqda”, — dedi Soliq qo‘mitasi raisi.
2023-yilning avgust oyida prezident tadbirkorlar bilan ochiq muloqotda to‘qimachilik klasterlari jahon va ichki bozorda paxta narxi o‘rtasidagi katta tafovut tufayli 6 trln so‘m zarar ko‘rganini qayd etgandi. Mahalliy klasterlar paxtani jahon narxidan ikki barobar qimmatga sotib olardi.

В Узбекистане текстильные кластеры накопили крупные долги перед фермерами. Об этом 19 июля говорилось на открытом диалоге с представителями текстильной промышленности, организованном Торгово-промышленной палатой.
Председатель Налогового комитета Шерзод Кудбиев поднял проблему задолженности текстильных кластеров перед фермерами. На уточняющий вопрос председателя Торгово-промышленной палаты Даврона Вахабова о том, до сих пор ли имеются долги, чиновник ответил утвердительно.
Присутствовавший на встрече заместитель министра экономики и финансов Ахадбек Хайдаров также подтвердил наличие задолженности.
«Ладно, [у текстильных кластеров] есть задолженность перед государством и кредиторами, но долги также имеются и перед фермерами. Речь идет об очень больших суммах. В результате этого фермеры сталкиваются с трудностями при выплате налогов, зарплат и погашении кредитов», — отметил глава Налогового комитета.
В августе 2023 года президент в ходе открытого диалога с предпринимателями рассказал о понесенных текстильными кластерами убытках на 6 трлн сумов, связанных с большой разницей между стоимостью хлопка на мировом и внутреннем рынках. Местные кластеры покупали хлопок по цене, вдвое превышавшей мировую.
Ранее Spot писал, что бизнес предложил снизить НДС для сферы услуг до 6% без зачета и обнулить налог на прибыль.