O‘zbekiston Shveysariya bilan Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarni yakunladi. Bu haqda prezidentning JST bo‘yicha vakili Azizbek Urunov ma’lum qildi.
21-iyul kuni Jenevada tomonlar O‘zbekistonning JSTga qo‘shilish jarayoni doirasida Shveysariya bilan bozorga kirish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarni yakunlash to‘g‘risidagi protokolni imzoladilar.
Prezident vakili tashkilotga to‘laqonli qo‘shilish uchun “bir nechta davlat” qolganini ta’kidladi, biroq ularning soniga aniqlik kiritmagan.
“O‘zbekiston va Shveysariya jamoalariga mashaqqatli hamda konstruktiv mehnati uchun minnatdorchilik bildiraman. Uzun ro‘yxat tugadi, endi teskari sanoq boshlandi!” — deb yozdi Urunov LinkedIn’da.
Shveysariya O‘zbekiston bilan bozorga kirish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarni yakunlash to‘g‘risidagi protokolni imzolagan 25-davlat bo‘ldi.
Bundan tashqari, mayda O‘zbekiston Buyuk Britaniya bilan JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralarni yakunladi. Natijada, mamlakat bozorga kirish bo‘yicha muzokaralar yakunlangan 24-davlat bo‘ldi.
Avvalroq O‘zbekistonda ayrim tovarlar uchun ikki baravar import bojini qo‘llash bekor qilinishi xabar berilgandi. Senat O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilishi doirasida bu bo‘yicha tegishli qonunni ma’qulladi.

Узбекистан завершил двусторонние переговоры со Швейцарией по вступлению во Всемирную торговую организацию. Об этом сообщил представитель президента по ВТО Азизбек Урунов.
21 июля в Женеве стороны подписали протокол о завершении двусторонних переговоров по доступу на рынок со Швейцарией в рамках процесса присоединения Узбекистана к ВТО.
Представитель президента отметил, что всего осталось «несколько стран» для полноценного присоединения к организации, не уточнив их количество.
«Хочу выразить благодарность за проделанную большую и конструктивную работу обеим командам — узбекской и швейцарской. Длинный список закончился, начался обратный отсчет!», — написал Азизбек Урунов в LinkedIn.
Швейцария стала 25-й страной, с которой Узбекистан подписал протокол о завершении двусторонних переговоров по доступу на рынок.
Азизбек Урунов в конце мая сообщил об окончании переговоров с Великобританией, которая стала 24-й поддержавшей присоединение Узбекистана к ВТО страной. Он сообщил о планах подписать соответствующий протокол на заседании рабочей группы в Женеве 12 июня.