23-iyul kuni “Agat Credit” AJ MFO tomonidan 30 mlrd so‘m miqdoridagi ikkinchi obligatsiya emissiyasi joylashtirildi. Emissiya boshlangandan atigi uch soat ichida to‘liq sotib olindi. Qimmatli qog‘ozlar joylashtiruvi Freedom Broker tomonidan amalga oshirildi, u mazkur emissiyaning anderrayteri sifatida ishtirok etdi.
Agat Credit — O‘zbekiston Respublikasida Markaziy bankning 2018-yil 15-dekabrdagi №53-sonli Litsenziyasi asosida faoliyat yuritayotgan jadal rivojlanayotgan mikromoliya tashkilotdir. Bugungi kunda kompaniyada 150 dan ortiq xodim ishlaydi, 4700 nafar faol mijozga xizmat ko‘rsatilmoqda, filiallar tarmog‘i esa 12 ta hududdagi 45 ta ofisni qamrab olgan. Asosiy faoliyat yo‘nalishi — kichik va mikro biznesni, shu jumladan, o‘zini o‘zi band qilganlar va yakka tartibdagi tadbirkorlarni moliyalashtirish.
So‘nggi 3 yil davomida berilgan kreditlar hajmi 400 mlrd so‘mdan oshgan. Kompaniya strategiyasi faol ekspansiyaga yo‘naltirilgan: 2027-yilgacha mamlakat bo‘ylab yana 250 ta savdo nuqtasini ochish rejalashtirilgan.
Agat Credit obligatsiyalarining ikkinchi emissiyasi O‘zbekiston fond birjasida Freedom Broker tomonidan atigi 3 soat ichida sotildi. Har bir obligatsiyaning nominal qiymati 100 ming so‘mni tashkil etadi, yillik 28% kupon to‘lovlari bilan 12 oy muddatga chiqarilgan. Ushbu joylashtirish natijalari sarmoyadorlar orasida shaffof shartlarga va jozibador daromadlilikka ega moliyaviy vositalarga bo‘lgan yuqori qiziqishni tasdiqladi. Kompaniyaning 2025-yil boshidagi birinchi emissiyasi ham yuqori talab bilan ajralib turgan edi, biroq ikkinchi emissiya mamlakat moliyaviy bozorida yangi marrani belgiladi.
Obligatsiyalar dasturi O‘zbekiston Respublikasi Yangi loyihalarni ilgari surish milliy agentligi hamda “Agat Credit” AJ MFO Kuzatuv kengashi tomonidan ma’qullangan bo‘lib, bu uning qonunchilikka va shaffoflikning yuqori standartlariga muvofiqligini ko‘rsatadi.

23 июля состоялось размещение второго выпуска облигаций АО МФО Agat Credit на общую сумму 30 млрд сумов. Эмиссия была полностью выкуплена за три часа с момента старта размещения. Размещение ценных бумаг проводилось Freedom Broker, выступившего андеррайтером выпуска.
Agat Credit – динамично развивающаяся микрофинансовая организация, предоставляющая услуги на рынке Республики Узбекистан на основании лицензии Центрального банка РУз №53 от 15 декабря 2018 года. Сегодня в компании работают более 150 сотрудников, обслуживаются 4700 активных клиентов, а сеть охватывает 45 филиалов в 12 регионах страны. Основное направление деятельности – финансирование малого и микробизнеса, включая самозанятых и индивидуальных предпринимателей.
Объем выданных кредитов за последние три года составил более 400 млрд сумов, а стратегия компании направлена на активную экспансию: к 2027 году планируется открыть еще 250 точек продаж по всему Узбекистану.
Полный объем второй эмиссии облигаций Agat Credit на Узбекистанской фондовой бирже был реализован Freedom Broker за рекордные три часа, при этом номинальная стоимость ценной бумаги составила 100 тыс. сумов с фиксированными купонными выплатами 28% годовых и сроком обращения 12 месяцев. Результаты размещения подтвердили высокий интерес инвесторов к финансовым инструментам с прозрачными условиями и привлекательной доходностью. Первый выпуск облигаций компании в начале 2025 года также отметился высоким спросом, однако вторая эмиссия установила новую планку для финансового рынка страны.
Выпуск облигаций был одобрен Национальным агентством перспективных проектов Республики Узбекистан, а также наблюдательным советом АО МФО Agat Credit, что подчеркивает ее соответствие законодательству и высоким стандартам прозрачности.
На данный момент Agat Credit совместно с Freedom Broker готовят третий выпуск облигаций, который будет представлен в ближайшее время.