OpenAI rahbari Sem Altman ChatGPT bilan yozishmalar huquqiy imtiyozlarga ega emasligi va sud jarayonlari doirasida oshkor bo‘lishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Bu haqda Business Insider xabar bermoqda.
Ko‘proq foydalanuvchilar, ayniqsa yoshlar, psixologik, tibbiy yoki moliyaviy yordam olish uchun ChatGPT’ga murojaat qilishmoqda. Biroq Teo Vonning podkastida kompaniya asoschisi bunday suhbatlar haqiqiy mutaxassislar bilan suhbatlar kabi maxfiylik darajasiga ega emasligini tan oldi.
“Agar siz terapevt, yurist yoki shifokor bilan gaplashsangiz, bunday suhbatlar uchun qonuniy imtiyoz mavjud… ChatGPT bilan bog‘liq holatda esa biz buni hali ishlab chiqqanimiz yo‘q,” — dedi Altman.
“Agar siz ChatGPT bilan eng shaxsiy narsalarni muhokama qilsangiz, keyin sud ishi boshlansa, bizni bu ma’lumotlarni taqdim etishga majbur qilishlari mumkin,” — deya ta’kidladi u.
U bunday ma’lumotlarni himoya qiladigan huquqiy asosni yaratish zarurligini ta’kidlab, suhbatlashgan siyosatchilari bu masalani zudlik bilan hal qilish kerakligiga rozi bo‘lishganini aytib o‘tdi.
Altman maxfiylik muammosi bilan bir qatorda, sun’iy intellektning joriy etilishi natijasida global kuzatuvning kuchayishi haqida ham tashvishini bildirdi.
“Dunyoda sun’iy intellekt qanchalik ko‘p bo‘lsa, undan foydalanishni kuzatishni xohlaydigan davlatlar shunchalik ko‘p bo‘ladi,” — dedi u va qo‘shimcha qildi: “Men jamoat xavfsizligi uchun maxfiylikning bir qismidan voz kechishga tayyorman. Ammo tarix shuni ko‘rsatadiki, bunday holatlarda davlatlar haddan oshib ketadi va bu meni chindan ham qo‘rqitadi”.
Bundan tashqari, iyul oyida AQSh Federal sudi OpenAI ChatGPT foydalanuvchilarining barcha chat jurnallarini — hatto ular o‘chirilgan yoki “vaqtinchalik” deb belgilangan bo‘lsa ham — saqlab qolishi kerakligi haqida qaror chiqardi.
Bunday qaror The New York Times gazetasining mualliflik huquqi ehtimoliy buzilishi bo‘yicha da’vosi doirasida qabul qilindi.
Bu shuni anglatadiki, endi foydalanuvchilar o‘z tarixidan o‘chirib tashlagan chatlar ham aslida yo‘q qilinmaydi — ularni potensial dalil sifatida saqlash majburiy bo‘ladi. Ilgari OpenAI bunday ma’lumotlar 30 kundan so‘ng o‘chirib tashlanishini va modelni o‘qitish uchun foydalanilmasligini va’da qilgan edi.
Huquqshunoslar buni sud jarayonlaridagi odatiy amaliyot deb hisoblashsa-da, inson huquqlari himoyachilari ogohlantirmoqda: bu raqamli platformalarga bo‘lgan ishonchni zaiflashtirib, maxfiylik siyosatlari sudda foydalanuvchilarni himoya qila olmasligini ko‘rsatmoqda.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, aniq qonunlar va tizimga o‘rnatilgan himoyasiz foydalanuvchi ma’lumotlari zaif bo‘lib qolaveradi — hatto kompaniyalar ularni saqlamaslikka va’da bergan taqdirda ham.

Глава OpenAI Сэм Альтман предупредил, что переписка с ChatGPT не обладает юридическими привилегиями и может быть раскрыта в рамках судебных разбирательств. Об этом сообщает Business Insider.
Все больше пользователей, особенно среди молодежи, обращаются к ChatGPT за психологической, медицинской или финансовой помощью. Однако в подкасте Тео Вона основатель компании признал, что такие разговоры не обладают той же степенью конфиденциальности, как беседы с реальными специалистами.
«Если вы говорите с терапевтом, юристом или врачом, для таких разговоров действует юридическая привилегия… А в случае с ChatGPT мы этого пока не проработали», — заявил Альтман. Он подчеркнул: «Если вы обсуждаете с ChatGPT самые личные вещи, а потом начинается судебное дело, нас могут обязать предоставить эти данные».
Он подчеркнул необходимость создания правовой базы, которая обеспечит защиту подобных данных: «Политики, с которыми я говорил, согласны, что это нужно срочно решать».
Параллельно с проблемой приватности Альтман выразил обеспокоенность ростом глобальной слежки по мере внедрения ИИ.
«Чем больше в мире ИИ, тем больше государств захотят наблюдать за его использованием», — сказал он, добавив: «Я готов поступиться частью приватности ради общественной безопасности. Но история показывает, что государства в таких случаях заходят слишком далеко, и это меня действительно пугает».
Кроме того, в июле Федеральный суд в США постановил, что OpenAI должен сохранить все журналы чатов пользователей ChatGPT — даже если те были удалены или отмечены как «временные». Такое решение принято в рамках иска от The New York Times по поводу возможного нарушения авторских прав.
Это означает, что теперь даже чаты, которые пользователи удалили из своей истории, не будут действительно стерты — их обязаны хранить как потенциальные доказательства. Ранее OpenAI обещал, что такие данные удаляются через 30 дней и не используются для обучения модели.
Юристы называют это обычной практикой в судебных процессах, но правозащитники предупреждают: это подрывает доверие к цифровым платформам и показывает, что политики конфиденциальности не защищают пользователей в суде. Эксперты подчеркивают, что без четких законов и встроенной в дизайн защиты данные пользователей остаются уязвимыми — даже если компании обещают их не хранить.