Hujjat 1997-yilda qabul qilingan amaldagi “Oziq-ovqat mahsulotining sifati va xavfsizligi to‘g‘risida"gi qonunning o‘rniga yaratilgan. Tashabbuskorlarga ko‘ra, u qonunchilik bazasini zamonaviy talablar, xalqaro tamoyillar, standartlar va ilg‘or amaliyotlar asosida takomillashtirishga qaratilgan.
Qonunda mahsulot xavfsizligi sohasidagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari, shuningdek, davlat organlarining vakolatlari aniqlashtirilmoqda. Sanitariya choralari, qoidalari va normalarini ishlab chiqish hamda qo‘llash tartibi xalqaro standartlarga muvofiqlashtirilmoqda.
Shuningdek, oziq-ovqat mahsulotlarini ishlab chiqarish, qadoqlash, o‘rash va tamg‘alashga qo‘yiladigan umumiy talablar ko‘rsatiladi. Qonun loyihasi tovarlarni saqlash, tashish va sotishda ularning kuzatib borilishini ta’minlash choralarini o‘z ichiga oladi.
Bundan tashqari, hujjatda oziq-ovqat biznesi operatorlarining huquqlari, majburiyatlari va javobgarligi qayd etilgan. Ularga mahsulot ishlab chiqaruvchilar va ularni qayta ishlash, yetkazib berish, saqlash, sotish, foydalanish va utilizatsiya qilish bilan shug‘ullanuvchi korxonalar kiradi.
Shu bilan birga, mahsulot aylanmasi bilan bog‘liq jarayonlarni nazorat va monitoring qilish uchun “ochiq va shaffof” elektron reyestrni joriy etish rejalashtirilgan. Qayd etilishicha, bu Jahon savdo tashkiloti talablari va rivojlangan davlatlar tajribasi asosida amalga oshirilmoqda.
Mahsulotlar xavfsizligini nazorat qilish sohasida “ortiqcha byurokratik tartib-taomillar” bekor qilinmoqda. Sanitariya-epidemiologik xulosa, veterinariya sertifikati va Texnik jihatdan tartibga solish agentligining muvofiqlik sertifikatini majburiy ro‘yxatdan o‘tkazish bekor qilinadi.
Ishlab chiqaruvchilarga “yaroqlilik muddati” atamasi bilan bir qatorda “eng yaxshi foydalanish muddati” (best before) yoki “so‘nggi foydalanish muddati” (use by) ta’riflaridan foydalanishga ruxsat beriladi.
Qonun loyihasini ko‘rib chiqishda mahsulotlarni markirovkalashni tartibga soluvchi bo‘lim eng munozarali bo‘ldi. Deputatlar qadoqlash va marketing materiallarida “voyaga yetmaganlar uchun tavsiya etilmaydigan” deb ko‘rsatilgan mahsulotlarga nisbatan bir qator e’tirozlarni bildirishdi.
Milliy tiklanish fraksiyasi a’zosi Ilhom Abdullayevning ta’kidlashicha, qonunchilikda “maktab yoshi” iborasi ishlatilmaydi. Shuningdek, u “marketing materiallari” tushunchasini juda noaniq deb ta’kidladi.
Qonun loyihasi uchun hozirgi ko‘rinishda 61 deputat — zalda hozir bo‘lganlarning yarmidan sal kamrog‘i ovoz berdi. Hujjat “bildirilgan fikrlarni hisobga olgan holda” qayta ishlash uchun yuborildi.

Законодательная палата Олий Мажлиса отклонила проект закона «О безопасности пищевой продукции». Об этом сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
Документ создан как замена действующему закону «О качестве и безопасности пищевой продукции» от 1997 года. По словам инициаторов, он направлен на совершенствование законодательной базы на основе современных требований, международных принципов, стандартов и передовых практик.
В законе уточняются основные направления государственной политики в сфере безопасности продуктов, а также полномочия госорганов. Порядок разработки и применения санитарных мер, правил и норм приводится в соответствие с международными стандартами.
Также обозначаются общие требования к производству, упаковке, фасовке и маркировке пищевой продукции. Законопроект включает меры по обеспечению прослеживаемости товаров при хранении, транспортировке и реализации.
Кроме того, в документе прописаны права, обязанности и ответственность операторов продовольственного бизнеса. К ним относятся производители продуктов и предприятия, занимающиеся их переработкой, поставкой, хранением, сбытом, использованием и утилизацией.
Также планируется ввести «открытый и прозрачный» электронный реестр для контроля и мониторинга процессов, связанных с оборотом продуктов. Отмечается, что это делается на основе требований Всемирной торговой организации и опыта развитых стран.
Отменяются «излишние бюрократические процедуры» в сфере контроля безопасности продуктов. Перестанет быть обязательной регистрация санитарно-эпидемиологического заключения, ветеринарного сертификата и сертификата соответствия от Агентства техрегулирования.
Производителям наравне с термином «срок годности» разрешат использовать определения «срок наилучшего употребления» (best before) или «срок конечного употребления» (use by).
Наиболее спорным при рассмотрении законопроекта стал раздел, регулирующий маркировку продуктов. Депутаты выдвинули ряд возражений по поводу обозначения «не рекомендуемой для несовершеннолетних» продукции на упаковке и в маркетинговых материалах.
Член фракции «Миллий тикланиш» Ильхом Абдуллаев отметил, что в законодательстве не используются формулировки о «школьном возрасте». Также он выделил понятие «маркетинговых материалов» как слишком расплывчатое.
За проект закона в нынешнем виде проголосовал 61 депутат — чуть меньше половины от присутствовавших в зале. Документ направили на доработку «с учетом высказанных мнений».
Ранее Spot писал, что связанные с контролем качества продуктов питания задачи планируется передать Санэпидкомитету.