O‘zbekistonda ish haqi, pensiya va nafaqalar inflyatsiya darajasidan yuqori ko‘tariladi. Bu haqda Iqtisodiyot va moliya vazirligi tomonidan e’lon qilingan 2026−2028 yillarga mo‘ljallangan fiskal strategiyada aytib o‘tilgan.
2028-yilgacha budjet tashkilotlari xodimlarining ish haqi, pensiya va nafaqalar miqdorini yillik inflyatsiya darajasidan yuqori darajada oshirish rejalashtirilmoqda. Bu chora-tadbirlar “aholining turmush darajasini yuksaltirish, fuqarolarning real daromadlari o‘sishini ta’minlash va ularning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish” maqsadiga qaratilgan.
O‘tgan yili e’lon qilingan 2025−2027-yillarga mo‘ljallangan fiskal strategiyada ijtimoiy to‘lovlarni inflyatsiyadan past bo‘lmagan darajada indeksatsiya qilish haqida so‘z borgan edi.
Shuningdek, Iqtisodiyot va moliya vazirligi Pensiya jamg‘armasi daromadlari barqarorligini ta’minlash uchun ijtimoiy soliq bo‘yicha imtiyozlar berishni kuchaytirmoqchi.
Masalan, 2028-yilgacha xizmatlar sohasi uchun ijtimoiy soliqning pasaytirilgan stavkasi 1% miqdorida amal qiladi. Imtiyoz faqat 30 yoshgacha bo‘lgan xodimlarga, agar ularning ish haqi 3 mln so‘mdan oshsa, tatbiq etiladi.
2025-yilda buudjetdan Pensiya jamg‘armasiga transfertlar hajmi 20 trln so‘mdan oshishi kutilmoqda. 2028-yilga borib esa bu miqdor 26 trlnga yetadi. Shunday qilib, 2023-yilga nisbatan transferlar deyarli ikki baravar ko‘payadi.
Infografikaga ko‘ra, 2022-yildan boshlab byudjet xodimlarining ish haqi, pensiya va nafaqalar inflyatsiyadan yuqori darajada indeksatsiya qilingan. 1-iyuldan boshlab ijtimoiy to‘lovlar miqdori o‘rtacha 10% ga oshdi, inflyatsiya esa 2025 yil yakuni bo‘yicha 8% darajasida prognoz qilinmoqda.
Budjet xodimlarining ish haqini har 1 foiz punktga oshirish byudjetga 1,67 trln so‘mga tushadi. Pensiyalarning xuddi shunday o‘sishi — 861 mlrd so‘m. Ijtimoiy nafaqa oluvchi oilalar soni 10% ga oshsa, byudjet xarajatlari qariyb 1,6 trln so‘mga ko‘payadi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda o‘rtacha oylik ish haqi qariyb 6 mln so‘mni tashkil etgani haqida yozgandi.
Hududlar bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkich 10,1 mln so‘m bilan Toshkentga, eng past ko‘rsatkich esa 4,14 mln so‘m bilan Qashqadaryoga to‘g‘ri keldi.

Зарплаты, пенсии и пособия в Узбекистане будут подниматься выше уровня инфляции. Об этом говорится в фискальной стратегии на 2026−2028 годы, которую опубликовало Министерство экономики и финансов.
До 2028 года зарплаты бюджетников, пенсии и пособия планируют повышать выше ежегодного уровня инфляции. Это направлено на «повышение уровня жизни населения, обеспечение роста реальных доходов граждан и усиление их социальной защиты».
В фискальной стратегии на 2025−2027 годы, опубликованной в прошлом году, говорилось об индексации социальных выплат не ниже инфляции.
Также Минэкономфин намерен ужесточить предоставление льгот по социальному налогу для обеспечения стабильности доходов Пенсионного фонда. Например, до 2028 года для сферы услуг действует пониженная ставка соцналога в размере 1%. Льгота распространяется только на работников в возрасте до 30 лет при условии, что их зарплата превышает 3 млн сумов.
В 2025 году объем трансфертов из бюджета в Пенсионный фонд, как ожидается, превысит 20 трлн сумов. К 2028 году, согласно прогнозу, эта сумма достигнет 26 трлн. Таким образом, по сравнению с 2023 годом трансферты практически удвоятся.
Согласно инфографике, с 2022 года зарплаты бюджетников, пенсии и пособия индексировались выше инфляции. С 1 июля размер социальных выплат вырос в среднем на 10%, в то время как инфляция прогнозируется на уровне 8% по итогам 2025 года.
Каждое повышение зарплат бюджетников на 1 процентный пункт обходится бюджету в 1,67 трлн сумов. Аналогичное увеличение пенсий — в 861 млрд сумов. Если число семей, получающих социальные пособия, вырастет на 10%, расходы бюджета увеличатся почти на 1,6 трлн сумов.