Yilning birinchi yarmida O‘zbekistonga 1,88 mln dona yoki 2024-yilning shu davriga nisbatan 3,6% ga ko‘p mobil telefonlar import qilingan. Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi xabar bermoqda.
Qurilmalarning narxi $194,4 mln ni tashkil etdi. Iyun oyida import may oyiga nisbatan biroz sekinlashdi — $35,4 mlnlik 315 mingga yaqin telefon.
Xitoy O‘zbekistonga mobil telefonlar yetkazib berish bo‘yicha yetakchilikni saqlab qolmoqda — 1,42 mln dona yoki umumiy miqdorning 75,7%i. Oxirgi oyda Xitoydan 226,8 mingta telefon (72%) import qilingan.
Vetnamdan import biroz oshib, 70,6 ming qurilmaga yoki oylik yetkazib berishning 22,4%iga yetdi. Yil boshidan buyon mamlakatga Vetnamda ishlab chiqarilgan 375,1 mingta telefon import qilingan bo‘lib, ularning bozordagi ulushi 20% ga yaqinlashdi.
BAA yetkazib berishni yana biroz oshirdi — 64,2 mingta telefon yoki yarim yil ichida jami importning 3,4%i. Iyun oyida oylik import yana biroz oshib, 16,9 ming donaga yetdi.
Shuningdek, iyun oyida Hindistondan importning biroz faollashgani qayd etildi, bu jami 16,4 ming dona yetkazib berish bilan 800 ta qurilmaga yetdi. Boshqa mamlakatlarga jami 1100 ga yaqin apparat to‘g‘ri keladi.
2024-yilda rasmiy import hajmi 4,2 mln telefonni tashkil etdi, bu 2023-yilga nisbatan deyarli chorak baravar ko‘p. Vyetnamdan yetkazib berish ikki barobardan ziyodga, Hindistondan esa uch barobarga oshdi.
Avvalroq Spot Bojxona qo‘mitasi IMEI-kodlarni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun to‘lov oshirilishi haqidagi mish-mishlarni qanday izohlangani va yarim yil ichida qancha kontrabanda telefonlarini qo‘lga olganini ochiqlagan edi.

За первую половину года в Узбекистан было импортировано 1,88 млн мобильных телефонов, или на 3,6% больше того же периода в 2024 году. Об этом сообщает Национальный комитет по статистике.
Стоимость аппаратов составила $194,4 млн. В июне импорт несколько замедлился по сравнению с маем — около 315 тыс. телефонов на сумму $35,4 млн.
Китай сохраняет лидерство по поставкам сотовых телефонов в Узбекистан — 1,42 млн устройств, или 75,7% от общего количества. За последний месяц из КНР импортировали 226,8 тыс. телефонов (72%).
Немного увеличился импорт из Вьетнама, достигнув 70,6 тыс. устройств или 22,4% месячных поставок. С начала года в республику импортировано 375,1 тыс. телефонов вьетнамского производства, а их доля на рынке вплотную приблизилась к 20%.
ОАЭ еще немного нарастили поставки — 64,2 тыс. телефонов, или 3,4% от всего импорта за полгода. Месячный ввоз в июне вновь немного увеличился, дойдя до 16,9 тыс. аппаратов.
Также в июне отмечалась небольшая активизация импорта из Индии, который достиг 800 устройств при суммарных поставках в 16,4 тыс. единиц. На другие страны совокупно приходится около 1100 аппаратов.
В 2024 году официальный объем импорта составил 4,2 млн телефонов, или почти на четверть больше предыдущего года. Поставки из Вьетнама увеличились более чем вдвое, из Индии — втрое.
Ранее Spot писал, как Таможенный комитет объяснил слухи об увеличении платы за регистрацию IMEI-кодов и сколько контрабандных телефонов он перехватил за полгода.