O‘zbekistonda ko‘chmas mulkni bozor bahosiga o‘tkazilgandan so‘ng, ko‘chmas mulk solig‘i stavkalarini qayta ko‘rib chiqish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Iqtisodiyot va moliya vazirligining 2026−2028 yillarga mo‘ljallangan moliyaviy strategiyasida ma’lum qilingan.
2028-yilgacha bo‘lgan soliq siyosatiga muvofiq, butun respublika bo‘ylab ko‘chmas mulkni soliqqa tortish maqsadida uning bozor qiymatini aniqlash tizimi bosqichma-bosqich joriy etiladi. Shu asosda ko‘chmas mulk solig‘i stavkalarini pasaytirish nazarda tutilgan.
Mart oyida prezident ko‘chmas mulkni ommaviy baholash tizimini joriy etish to‘g‘risidagi farmonni imzolagan edi. Yangi tizim ko‘chmas mulkning kadastr qiymatini bozor narxiga yaqinlashtirishi kerak.
Natijada O‘zbekistondagi 8 mln dan ortiq turar va noturar joylar hamda 7 mln ta yer uchastkalarining iqtisodiy aktivlar sifatidagi qiymati aniqlanishi kutilmoqda.
Yangi tizimning joriy etilishi soliq solishda “adolat tamoyili"ni ta’minlashga qaratilgan. Bundan tashqari, uning hisobidan ko‘chmas mulk bozori ma’lumotlarining maksimal darajada to‘liq bazasini yaratish rejalashtirilmoqda.
2025−2026 yillarda ko‘chmas mulkni ommaviy baholash tajriba tariqasida Toshkent shahrida o‘tkaziladi. 2026-yildan Nukus shahri va viloyat markazlarida, 2027-yildan boshqa hududlarda ham ishlar boshlanadi.
Yaqinda Soliq qo‘mitasi raisi Sherzod Kudbiyev uy-joylarni sotishda notarial qiymatni sun’iy ravishda pasaytirish holatlari haqida gapirdi. Yarim yil davomida 2000 ta holatda bitimlarni rasmiylashtirishda uy-joyning kvadrat metri narxi 1 mln so‘m deb ko‘rsatilgan. Bunday obyektlarning umumiy maydoni 353 ming kvadrat metrni tashkil etdi.
9300 ta holatda uylarning kvadrat metri 1 mln so‘mdan 3 mln so‘mgacha sotilgan, umumiy maydoni — 702 ming kv.metr. Umumiy maydoni 933 ming kv.metr bo‘lgan yana 13,5 mingta bitimda qiymat 1 kv.metr uchun 3 mln so‘mdan 5 mln so‘mgacha bo‘lgan.
“Toshkentda pardozsiz uy-joyning bir kvadrat metri $300−400 dan kam emas. Viloyatlarda yoki chekka hududlarda esa narxlar bundan arzonroq bo‘lishi mumkin. Soliq qo‘mitasi uy-joylarning minimal qiymatini belgilash tarafdori, ammo bu qonuniy ishlaydigan quruvchilarni himoya qilish uchun zarur”, — dedi Kudbiyev.
Sherzod Kudbiyev O‘zbekiston quruvchilar assotsiatsiyasini Toshkent shahrida uy-joylarning minimal narxini belgilash bo‘yicha takliflar ishlab chiqishga va kelajakda ushbu me’yorga amal qilishga chaqirdi. Uning ta’kidlashicha, poytaxtda uy-joy narxi bir kv.metri uchun kamida $500 ni tashkil etadi.
Mol-mulk solig‘i
2025-yilda jismoniy shaxslarning ko‘chmas mulk solig‘i stavkalari 10 foizga oshirildi. Yangi stavkalar qiymatning quyidagi ulushlariga teng bo‘ladi:
- O‘zbekiston bo‘yicha maydoni 200 kvadrat metrgacha bo‘lgan uy-joylar uchun — 0,34%;
- 200 dan 500 kv. m. gacha bo‘lgan shaharlardagi turar joylar uchun, shuningdek 200 kv. m. dan ortiq bo‘lgan boshqa aholi punktlaridagi turar joylar uchun. — 0,45%;
- 500 kv. m dan ortiq bo‘lgan shaharlardagi uy-joylar uchun — 0,6%.
Yuridik shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliqning pasaytirilgan stavkasi o‘tgan yilgi 0,6% dan 0,65% gacha oshdi.
Jismoniy shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliqni hisoblash uchun 1 kvadrat metrning eng kam qiymati Toshkent shahrida 3,3 mln so‘mni (ilgari — 3 mln so‘m), Nukus shahri va viloyat markazlarida — 2,2 mln so‘mni (2 mln so‘m), boshqa joylarda — 1,3 mln so‘mni (1,2 mln so‘m) tashkil etadi.
Avvalroq Spot prezident O‘zbekistonda noqonuniy yer ajratishga butunlay chek qo‘yish bo‘yicha topshiriq bergani haqida yozgandi.
Hokimliklar, kadastr xizmatlari, banklar va soliq organlarida byurokratiya va korrupsiyaviy tuynuklarni bartaraf etish rejalashtirilmoqda.

В Узбекистане планируют пересмотреть ставки налога на недвижимость после перехода на рыночную оценку. Об этом говорится в финансовой стратегии Министерства экономики и финансов на 2026−2028 годы.
Согласно налоговой политике до 2028 года, по всей республике будет поэтапно внедрена система определения рыночной стоимости недвижимого имущества с целью налогообложения. На этой основе предусмотрено снижение ставок налога на недвижимость.
В марте президент подписал указ о внедрении системы массовой оценки недвижимости. Новая система должна приблизить кадастровую стоимость недвижимости к рыночной цене. В результате ожидается определение ценности более 8 млн жилых и нежилых помещений, а также 7 млн земельных участков в Узбекистане как экономических активов.
Внедрение новой системы призвано обеспечить «принцип справедливости» при налогообложении. Кроме того, за ее счет планируется создать максимально полную базу данных рынка недвижимости.
Массовая оценка недвижимости в 2025—2026 году пройдет на экспериментальной основе в Ташкенте. С 2026 года также стартуют работы в Нукусе и областных центрах, а с 2027 года — на других территориях.
Недавно председатель Налогового комитета Шерзод Кудбиев рассказал о случаях искусственного занижения нотариальной стоимости жилья при продаже. За полгода в 2000 случаях при оформлении сделок указывалась стоимость квадратного метра жилья в 1 млн сумов. Общая площадь таких объектов составила 353 тыс. кв. м.
В 9300 случаях квадратный метр продавался по цене от 1 до 3 млн сумов, общая площадь — 702 тыс. кв. м. Еще в 13,5 тыс. сделок с общей площадью 933 тыс. кв. м цена составляла от 3 до 5 млн сумов за квадратный метр.
«В Ташкенте квадратный метр жилья без отделки стоит не менее $300−400. В регионах или отдаленных районах, возможно, цены ниже», — заявил Кудбиев.
Глава Налогового комитета призвал Ассоциацию застройщиков разработать предложения по установке минимальной стоимости жилья в Ташкенте и в будущем придерживаться этой планки. Он подчеркнул, что в столице стоимость жилья составляет не менее $500 за 1 кв. м.
Налог на имущество
В 2025 году ставки налога на недвижимое имущество физлиц подняли на 10%. Новые ставки равняются следующим долям стоимости:
- для жилья площадью до 200 квадратных метров по всему Узбекистану — 0,34%;
- для жилья в городах от 200 до 500 кв. м., а также для жилья в других населенных пунктах свыше 200 кв. м. — 0,45%;
- для жилья в городах свыше 500 кв. м. — 0,6%.
Пониженная ставка налога на имущество юрлиц выросла с прошлогодних 0,6% до 0,65%. Минимальная стоимость 1 кв. м. для расчета налога на имущество физлиц в Ташкенте составляет 3,3 млн сумов (ранее — 3 млн сумов), в Нукусе и областных центрах — 2,2 млн сумов (2 млн сумов), в других местах — 1,3 млн сумов (1,2 млн сумов).