Davlat xizmatlari yo‘nalishida quyidagi vazifalarning yechimlarini ishlab chiqish taklif etiladi:
- ish jarayonlarini avtomatlashtirish (buyurtmalarni qayta ishlash, hujjatlarni solishtirish, tarjima qilish va boshqalar);
- trendlarni aniqlash, bashorat qilish, firibgarlikni aniqlash va qaror qabul qilishni takomillashtirish uchun sun’iy intellekt yordamida katta ma’lumotlarni tahlil qilish;
- davlat kompaniyalari ishini optimallashtirish;
- boshqaruvda fuqarolar ishtirokini kengaytirish;
- xizmatlardan foydalanishdagi bo‘shliqlarni yopish (ovozli va USSD-tizimlar, qo‘shimcha tillar, imkoniyati cheklangan foydalanuvchilar uchun moslashtirish);
- jamoat xavfsizligi va favqulodda xizmatlarga yordam.
Fintex yo‘nalishidagi ustuvor vazifalar ro‘yxati:
- moliyaviy inklyuzivlik (aholining to‘lovlar bilan qamrab olinmagan qismi uchun to‘lovlar, elektron hamyonlar, kreditlar, pul o‘tkazmalaridan foydalanish imkoniyatini ta’minlash);
- elektron to‘lovlarni ilgari surish (kichik biznes va norasmiy bandlik sohasiga alohida e’tibor qaratgan holda);
- foydalanuvchilarning moliyaviy savodxonligi va faolligini oshirish;
- ekotizimlar integratsiyasi va ularning o‘zaro muvofiqligini ta’minlash;
- moliyaviy texnologiya xizmatlarini ayollar uchun, shuningdek, internetning past tezligi uchun moslashtirish;
- mikrokorxonalar, kichik va o‘rta biznes uchun vositalar.
Mahsulotlar shaxsiy ma’lumotlarni qayta ishlashning mahalliy me’yorlariga, shuningdek, xalqaro xavfsizlik standartlariga javob berishi kerak. O‘zbek va rus tillarini qo‘llab-quvvatlash majburiydir (fintex yechimlari bo‘lsa, ingliz interfeysi ham bo‘lishi maqsadga muvofiq).
Har ikki musobaqaning final bosqichi 9-sentabr kuni BAAda bo‘lib o‘tadi, unda har bir yo‘nalish bo‘yicha 4−5 ta eng yaxshi jamoa ishtirok etadi. Sovrin jamg‘armasi $10 mingni tashkil etadi.
Tafsilotlarni bilish va ro‘yxatdan o‘tish uchun bu yerda (davlat xizmatlari yo‘nalishi uchun) yoki bu yerda (fintex yo‘nalishi uchun) ro‘yxatdan o‘tishingiz mumkin.
Avvalroq Spot Yandex Uzbekistan maktab o‘quvchilari uchun Pythonda dasturlash bo‘yicha onlayn kurs ishga tushirayotgani haqida yozgandi.

IT Park Uzbekistan анонсировал начало приема заявок на два конкурса цифровых решений с использованием искусственного интеллекта.
Мероприятия организуются совместно с международной экосистемой стартапов из ОАЭ Ignyte. Участникам конкурсов предлагается разработать решения в сферах государственных услуг и финансовых технологий.
В направлении государственных услуг предлагается разработать решения для следующих задач:
- автоматизация рабочих процессов (обработка заявок, сверка документов, перевод
и т. д. ); - анализ больших данных с помощью ИИ для выявления трендов, прогнозирования, выявления мошенничества и улучшения принятия решений;
- оптимизация работы государственных компаний;
- расширение гражданского участия в управлении;
- закрытие пробелов в доступе к услугам (голосовые и USSD-системы, дополнительные языки, адаптация для пользователей с ограниченными возможностями);
- помощь общественной безопасности и экстренным службам.
Список приоритетных задач в направлении финтех:
- финансовая инклюзивность (обеспечение доступа к платежам, электронным кошелькам, кредитованию, переводам для не охваченных ими частей населения);
- продвижение электронных платежей (с особым вниманием к малому бизнесу и неформальной сфере занятости);
- повышение финансовой грамотности и вовлеченности пользователей;
- интеграция экосистем и обеспечение их совместимости;
- адаптация финтех-сервисов для женщин, а также для низких скоростей интернета;
- инструменты для микропредприятий, малого и среднего бизнеса.
Продукты должны соответствовать местным нормам обработки личных данных, а также международным стандартам безопасности. Обязательна поддержка узбекского и русского языка (в случае финтех-решений желательно также наличие английского интерфейса).
Финалы обоих конкурсов пройдут 9 сентября в ОАЭ, с участием 4−5 лучших команд по каждому направлению. Призовой фонд составит $10 тысяч.
Узнать подробности и зарегистрироваться можно здесь (для направления госуслуг) или здесь (для финтех-направления).
Ранее Spot писал, что Yandex Uzbekistan запускает онлайн-курс программирования на Python для школьников.