O‘zbekiston Belarusni birinchi AESni qurish loyihasiga qo‘shilishga taklif qildi, deya xabar berdi Atom energetikasini rivojlantirish agentligi (O‘zatom) matbuot xizmati.
5−6 avgust kunlari Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘iga binoan O‘zatom delegatsiyasi Belarusda bo‘lib, AES qurish va ekspluatatsiya qilish bo‘yicha muvaffaqiyatli Belarus tajribasini har tomonlama o‘rganish, undan O‘zbekistonda birinchi AES qurilishini amalga oshirishda foydalanish rejalashtirilgan. Biroq gap kichik yoki katta AES haqida ketayotganiga aniqlik kiritilmagan.
O‘zatom direktori Azim Axmedxo‘jayev Belarus energetika vaziri Denis Moroz bilan uchrashuv o‘tkazdi. Tomonlar atom energetikasi sohasidagi hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini muhokama qildilar, jumladan:
- yirik miqyosli AESni energetika tizimiga integratsiya qilish masalalari;
- jismoniy himoya tizimini yaratishda tajriba almashish;
- ishlatilgan yadro yoqilg‘isi va radioaktiv chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish;
- loyihalarni amalga oshirishda jamoatchilik bilan hamkorlik qilish.
Belarus tomoni AES qurilishi va ekspluatatsiyasini ta’minlash uchun infratuzilma qanday tashkil etilgani haqida ma’lumot berdi, shuningdek, vaxta shaharchasini tashkil etish, AES xodimlari uchun shahar qurish va ishlab chiqarishni mahalliylashtirish tajribasi bilan o‘rtoqlashdi.
Azim Axmedxo‘jayev ning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston Belarusni “Belarus amaliyotidan maksimal darajada foydalangan holda asosiy hamkorlardan biri sifatida” ko‘radi.
“Bizda aloqa nuqtalarini topish, hamkorlikni rivojlantirish va belaruslik hamkasblarimizni loyihamizda ishtirok etishga taklif qilish uchun yaxshi istiqbollar mavjud,” — dedi O‘zatom direktori (Belarus Energetika vazirligi matbuot xizmatidan iqtibos).
Belarus energetika vaziri Denis Moroz 2023-yilda ishga tushirilgan umumiy quvvati 2400 MVt bo‘lgan birinchi Belarus atom elektr stansiyasi mamlakatda iste’mol qilinadigan barcha elektr energiyasining qariyb 40%ini ta’minlayotganini ma’lum qildi. “Ishonchim komilki, belaruslar O‘zbekistonda AES qurishda ishtirok etishlari mumkin,” — deya qo‘shimcha qildi u.
O‘zatom delegatsiyasi Belenergo Davlat ishlab chiqarish birlashmasi dispetcherlik xizmati markaziy boshqaruv shiti faoliyati bilan tanishdi. Tashrif dasturidan Belarus AESga tashrif buyurish, BelAES o‘quv-mashg‘ulot markazi bilan tanishish, hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan ikki tomonlama muzokaralar va amaliy maslahatlashuvlar o‘tkazish ham o‘rin olgan.
O‘tgan hafta oxirida Rossiya OAV Rossiya Iqtisodiy rivojlanish vazirligiga tayanib, mamlakatning Rosatom davlat korporatsiyasi bosh pudratchisi bo‘lgan O‘zbekistonda AESni qurish loyihasi qayta formatlangani haqida yozdi. Hozirda gap ham kichik, ham katta AES qurilishi haqida ketmoqda.

Узбекистан пригласил Беларусь присоединиться к проекту строительства первой атомной электростанции, сообщила пресс-служба Агентства по атомной энергии («Узатом»).
5−6 августа делегация «Узатома» находится с визитом в Беларуси по поручению Шавката Мирзиёева для всестороннего изучения успешного белорусского опыта строительства и эксплуатации АЭС, его использования при реализации строительства «первой АЭС» в Узбекистане. Однако не уточняется, речь идет о малой или большой АЭС.
Директор «Узатома» Азим Ахмедхаджаев провел встречу с министром энергетики Беларуси Денисом Морозом. Стороны обсудили ключевые направления сотрудничества в сфере атомной энергетики, включая:
- вопросы интеграции крупномасштабной АЭС в энергосистему;
- обмен опытом при создании системы физической защиты;
- обращение с отработавшим ядерным топливом и радиоактивными отходами;
- взаимодействие с общественностью при реализации проектов.
«Узатом» рассказал о стадии реализации проекта строительства АЭС в Узбекистане. Белорусская сторона предоставила информацию о том, как организована инфраструктура для обеспечения строительства и эксплуатации АЭС, а также поделилась опытом создания вахтового городка, строительства города для персонала АЭС и локализации производства.
По словам Азима Ахмедхаджаева, Узбекистан рассматривает Беларусь «как одного из главных партнеров с максимальным использованием белорусской практики».
«У нас есть хорошие перспективы, чтобы найти точки соприкосновения, развивать сотрудничество и пригласить белорусских коллег принять участие в нашем проекте», — заявил директор «Узатома» (цитата по пресс-службе Минэнерго Беларуси).
Министр энергетики Беларуси Денис Мороз сообщил, что первая Белорусская АЭС общей мощностью 2400 МВт, введенная в эксплуатацию в 2023 году, обеспечивает около 40% всей электроэнергии, которая потребляется в республике. «Убежден, что белорусы смогут поучаствовать в сооружении АЭС в Узбекистане», — добавил он.
Делегация «Узатома» ознакомилась с работой центрального щита управления диспетчерской службы ГПО «Белэнерго». В программе визита также запланировано посещение Белорусской АЭС, знакомство с учебно-тренировочным центром БелАЭС, проведение двусторонних переговоров и рабочих консультаций по актуальным вопросам сотрудничества.
«Не если, а когда руководство Узбекистана вернется к теме большой АЭС, у нас уже будут готовы предложения — не только по облику этих будущих объектов, но и по финансовым и по организационным вопросам, связанным с локализацией здесь в Узбекистане, у местных производителей большого объема работ», — сказал Лихачев.
В июне российские СМИ, ссылаясь на Минэкономразвития РФ, написали, что проект строительства атомной электростанции в Узбекистане, генеральным подрядчиком которого выступает российская госкорпорация «Росатом», переформатирован. Теперь речь идет о строительстве как малой, так и большой АЭС.