Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev SOCAR davlat kompaniyasi O‘zbekistondagi neft konini o‘zlashtirishga kirishganini ma’lum qildi. Bu haqda u Turkmaniston, Ozarbayjon va O‘zbekiston o‘rtasidagi oliy darajadagi uch tomonlama uchrashuvda qayd etdi.
“Ozarbayjon Turkmaniston bilan an’anaviy energetika hamkorligini yo‘lga qo‘ygan. Endi bu sohada O‘zbekiston bilan ham ish boshladik. SOCAR allaqachon O‘zbekistondagi neft konini o‘zlashtirishga kirishgan, shartnoma imzolangan. Umid qilamizki, kelgusi bir-ikki yil ichida yaxshi xabarlarga ega bo‘lamiz. Barchamiz O‘zbekistonda yirik neft koni topilishi haqidagi ma’lumotni sabrsizlik bilan kutmoqdamiz”, — deya ta’kidladi Ilhom Aliyev (Report.az saytidan iqtibos).
Joriy yilning 24-iyul kuni Ozarbayjon kompaniyasi bilan Ustyurt platosida mahsulot taqsimoti to‘g‘risidagi bitimni imzolandi. Loyiha doirasida seysmik va geologiya-qidiruv ishlarini olib borish, shuningdek, uglevodorodlar qazib olish rejalashtirilgan
Uch bosqichda amalga oshiriladigan loyiha doirasida qariyb $2 mlrd sarmoya o‘zlashtirilishi ko‘zda tutilgan.
Rejalashtirilgan zaxiralar — 100 mln tonna neft va 35 mlrd kub metr tabiiy gaz. Ustyurt platosida yiliga 5 mln tonna neft qazib olish rejalashtirilgan — bu hozirgi importdan 2,5 baravar ko‘p.
Avvalroq, Spot O‘zbekiston Kaspiy bo‘ylab yuk tashish uchun o‘z paromlarini yaratishi haqida yozgan edi.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев сообщил, что госкомпания SOCAR приступила к разработке нефтяного месторождения в Узбекистане. Об этом он заявил на трехсторонней встрече высокого уровня между Туркменистаном, Азербайджаном и Узбекистаном.
«Азербайджан наладил традиционное энергетическое сотрудничество с Туркменистаном. Теперь мы вступили в эту сферу и с Узбекистаном. SOCAR уже начала разработку нефтяного месторождения в Узбекистане, контракт подписан. Надеемся, что в течение ближайших одного-двух лет мы получим хорошие новости. Мы все с нетерпением ждем известия об открытии крупного нефтяного месторождения в Узбекистане», — отметил Ильхам Алиев (цитата по Report.az).
24 июля Узбекистан и азербайджанская госкомпания SOCAR подписали соглашение о разделе продукции на плато Устюрт. В рамках проекта планируется проведение сейсмических и геологоразведочных работ, а также добыча углеводородов.
Соглашение о разделе продукции с азербайджанской SOCAR по плато Устюрт позволит Узбекистану полностью покрыть импорт и обеспечить потребности в нефти на четверть века. Добытый газ направят на внутренний рынок, а промышленность обеспечится «дешевыми и качественными нефтепродуктами».
В рамках проекта, который будет осуществлен в три этапа, предполагается привлечение порядка $2 млрд инвестиций.
Прогнозируемые запасы — 100 млн тонн нефти и 35 млрд кубометров природного газа. На плато Устюрт планируется добывать 5 млн тонн нефти ежегодно — в 2,5 раза больше нынешнего импорта.