O‘zbekistonda real maoshlar Markaziy Osiyoning boshqa davlatlariga qaraganda sekinroq o‘smoqda. Bu haqda Markaziy bankning 2025 yilning ikkinchi choragidagi mehnat bozoriga bag‘ishlangan hisobotida aytiladi.
Aprel-iyun oylarida nominal hisobda ish haqi yil davomida 17,2%ga, real hisobda esa 7,3% ga oshdi. Natijada o‘rtacha oylik ish haqi 6 mln so‘mga yaqinlashdi.
Eng yuqori maoshlar moliya va sug‘urta, shuningdek, axborot-kommunikatsiya sohalarida qayd etildi — mos ravishda 16,3 mln va 14,8 mln so‘m.
O‘tgan chorakda axborot, transport va ijtimoiy soha xodimlarining ish haqi real va nominal hisobda boshqa sohalarga nisbatan yuqori o‘sdi. Ish haqining eng kam o‘sishi qurilish sohasida kuzatildi: nominal hisobda yil davomida 6,1% ga o‘sish kuzatilgan bo‘lsa, real hisobda 2,8% ga pasayish kuzatildi.
Markaziy bankning ta’kidlashicha, so‘nggi choraklarda O‘zbekistonda maoshlar mintaqadagi boshqa mamlakatlarga nisbatan sekinroq o‘smoqda.
Xususan, yanvar-mart oylarida Markaziy Osiyo mamlakatlarida real ish haqining o‘sishi o‘rtacha 9,8%ni (Janubiy Kavkazning ayrim mamlakatlari bilan birga — 9,1%), O‘zbekistonda esa 7,2%ni tashkil etdi.
“Iqtisodiyoti o‘xshash mamlakatlarga nisbatan ushbu farqning uzoq muddat saqlanib qolishi O‘zbekiston mehnat bozori ishtirokchilarining xarid qobiliyati pasayishiga va kelajakda talabning zaiflashishiga olib keladi”, — deya ogohlantirdi regulyator.
Ikkinchi chorakda O‘zbekistonda mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori $91ni tashkil etdi (1-avgustdan — 1,27 mln so‘m yoki $100dan). MDH davlatlarida eng yuqori eng kam ish haqi Belarus ($243), Ozarbayjon ($235) va Mo‘g‘ulistonda ($222) kuzatilmoqda.
O‘zbekistonda yillik eng kam ish haqining aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan YaIMga nisbati 35%ni tashkil etdi. Markaziy bank tushuntirishicha, bu ko‘rsatkichning yuqori bo‘lishi daromadlarning bir tekis taqsimlanganligini, aksincha past bo‘lishi esa notekis taqsimlanganligini anglatadi.
Mintaqa davlatlari orasida Qozog‘iston (14%), Qirg‘iziston (14%), Gruziya (12%) va Armanistondan (27%) tashqari, qolgan mamlakatlarda bu ko‘rsatkichlar yuqori va o‘zaro taqqoslanarli: Tojikiston (48%), Belarus (35%), Mo‘g‘uliston (40%) va Ozarbayjon (39%).
Avvalroq Spot Boltiqbo‘yi mamlakatlaridan O‘zbekistonga pul o‘tkazmalari aprel-iyunda 65,6% ga oshgani haqida yozgandi.
Qayd etilishicha, AQSh, Rossiya va Yevropadan keladigan tushumlarning o‘sish sur’ati sekinlashgan, Osiyo mamlakatlaridan esa barqarorlashgan.

Реальные зарплаты в Узбекистане растут медленнее, чем в других странах Центральной Азии. Об этом говорится в отчете Центрального банка, посвященному рынка труда во втором квартале 2025 года.
В апреле-июне зарплаты в номинальном выражении выросли на 17,2% за год, а в реальном — на 7,3%. В результате среднемесячная зарплата приблизилась к 6 млн сумов. Самые высокие оклады зафиксированы в сферах финансов и страхования, а также информационно-коммуникационных — 16,3 млн и 14,8 млн сумов соответственно.
В прошлом квартале зарплата работников сферы информации, транспорта и социальных услуг выросла в реальном и номинальном выражении выше, чем в остальных отраслях. Наименьший рост зарплат наблюдался в строительной отрасли: если в номинальном выражении наблюдался рост на 6,1% за год, то в реальном — снижение на 2,8%.
В Центробанке отметили, что в последние кварталы зарплаты в Узбекистане растут медленнее по сравнению с другими странами региона. В частности, в январе-марте рост реальных зарплат в странах Центральной Азии составил в среднем 9,8% (с учетом некоторых стран Южного Кавказа — 9,1%), в то время как в Узбекистане — 7,2%.
«Долгосрочное сохранение этой разницы по сравнению со странами со схожей экономикой приведет к снижению покупательной способности участников рынка труда Узбекистана и ослаблению спроса в будущем», — предупредил регулятор.
Во втором квартале минимальный размер оплаты труда в Узбекистане составил $91 (с 1 августа — 1,27 млн сумов или свыше $100). Самая высокая минимальная зарплата в странах СНГ наблюдается в Беларуси ($243), Азербайджане ($235) и Монголии ($222).
В Узбекистане соотношение годовой минимальной зарплаты к ВВП на душу населения составило 35%. В ЦБ пояснили, что более высокий показатель говорит о более равномерном распределении доходов, в то время как более низкое соотношение указывает на неравномерное распределение.
Среди стран региона, за исключением Казахстана (14%), Кыргызстана (14%), Грузии (12%) и Армении (27%), у остальных стран эти показатели выше и сопоставимы друг с другом: Таджикистан (48%), Беларусь (35%), Монголия (40%) и Азербайджан (39%).
Ранее Spot писал, что денежные переводы в Узбекистан из стран Балтии выросли на 65,6% в апреле-июне.