2025-yilning yanvar-iyul oylarida O‘zbekiston eksportga nisbatan ko‘proq gaz import qildi, deya xabar bermoqda Milliy statistika qo‘mitasi.
Dastlabki yetti oyda Turkmaniston va Rossiyadan “ko‘k yoqilg‘i” importi 30,6% ga kamayib, $734 mlnni tashkil etdi. Yanvar oyida tabiiy gaz yetkazib berish $27,8 mlnni tashkil etgan bo‘lsa, fevral oyida $8 mlngacha, mart oyida esa $2,7 mlngacha kamaydi. Aprel oyida gaz importi $112 mlngacha, may oyida $135 mlngacha, iyun oyida $286,3 mlngacha oshdi, iyul oyida esa $162,2 mlngacha kamaydi.
Yil boshidan buyon Xitoyga gaz eksporti 38,2% ga oshib, $438,6 mlnga yetdi. Xususan, yanvar oyida Xitoyga $21,8 mln, fevralda — $20,2 mln, martda — $52,3 mln, aprelda — $105,4 mln, mayda — $88,3 mln, iyunda — $66,9 mln, iyulda — $83,7 mlnlik gaz yetkazib berilgan.
Biroq, Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlari Xitoy Bojxona bosh boshqarmasi ma’lumotlaridan biroz farq qiladi, unga ko‘ra O‘zbekiston yanvar-may oylarida $460 mlnlik gaz eksport qilgan, bu o‘tgan yilning shu ko‘rsatkichidan 51,2% ga ko‘proqdir.
Bundan tashqari, Xitoy bojxonasi O‘zbekistondan tabiiy gaz yetkazib berishning oylik hajmi 8,95% ga — iyun oyidagi $103,72 mlndan $94,43 mlngacha (2024-yil iyuliga nisbatan 36,49% ga o‘sish) kamayganini ma’lum qildi.
Xitoyga gaz eksporti bo‘yicha yetakchilikni joriy yilning dastlabki yetti oyida $5,69 mlrdlik gaz yetkazib bergan Rossiya egallab turibdi. Ikkinchi o‘rinda Turkmaniston — $4,95 mlrd. Keyingi o‘rinlarda Myanma ($922,1 mln), Qozog‘iston ($599,5 mln), shuningdek, kichik hajm bilan AQSh va Italiya turibdi.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda gaz, issiq suv va issiqlik ta’minoti uchun subsidiyalar ajratish 2029-yilgacha davom etishi haqida yozgandi.

В январе-июле 2025 года Узбекистан импортировал газа больше, чем экспортировал, следует из данных Национального комитета по статистике, которые изучил Spot.
За первые семь месяцев импорт голубого топлива из Туркменистана и России сократился на 30,6% — до $734 млн. Если в январе поставки природного газа составили $27,8 млн, то в феврале сократились до $8 млн, а в марте — до $2,7 млн. В апреле импорт газа вырос до $112 млн, в мае — до $135 млн, в июне — до $286,3 млн, а в июле снизился до $162,2 млн.
С начала года экспорт газа в Китай увеличился на 38,2% — до $438,6 млн. В частности, в январе было поставлено газа в КНР на $21,8 млн, в феврале — на $20,2 млн, в марте — на $52,3 млн, в апреле — на $105,4 млн, в мае — на $88,3 млн, в июне — на $66,9 млн, в июле — на $83,7 млн.
Однако сведения Нацстаткома немного отличаются от данных Главного таможенного управления Китая, согласно которым Узбекистан в январе-мае экспортировал газ на $460 млн, что на 51,2% превышает аналогичный показатель прошлого года.
Кроме того, китайская таможня сообщает об уменьшении месячного объема поставок природного газа из Узбекистана на 8,95% — с июньских $103,72 млн до $94,43 млн (рост на 36,49% к июлю 2024 года).
Лидерство по экспорту газа в Китай удерживает Россия, которая поставила голубого топлива на $5,69 млрд за первые семь месяцев этого года. На втором месте расположился Туркменистан — $4,95 млрд. Далее следуют Мьянма ($922,1 млн), Казахстан ($599,5 млн), а также США и Италия с незначительными объемами.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане продолжат выделять субсидии на газ, горячую воду и отопление до 2029 года.