IT Park University — O‘zbekistonda amaliy IT ta’limiga yo‘naltirilgan universitet. Universitet 2022-yilda O‘zbekiston Respublikasi prezidentining tashabbusi bilan tashkil etilgan va ilk kunlardanoq yangi IT kadrlarini tayyorlashning muhim markaziga aylandi. O‘qish jarayoni gibrid model asosida tashkil etilgan, ta’lim ingliz tilida olib boriladi va amaliy topshiriqlar hamda real loyihalarni o‘z ichiga oladi. Universitetda bakalavriat va magistratura dasturlari mavjud. EPAM hamkorlik tarmog‘i talabalarga kompaniyaning Yevropadagi ofislarida amaliyot o‘tash imkonini beradi.
IT Park University’da o‘quv dasturlari IT bozorining talablari asosida muntazam yangilanadi. Talabalar ishlab chiqish, testlash va ma’lumotlar tahlilida qo‘llanadigan AI vositalarini o‘rganadi. Bundan tashqari, har bir talaba uchun AI Copilot — murakkab mavzularni o‘zlashtirish, mustaqil ishlash va vazifalarni hal etishda yordam beradigan aqlli yordamchi taqdim etiladi. O‘qituvchilarning 70% ortiq qismi xalqaro IT kompaniya EPAM’ning amaldagi mutaxassislaridan iborat. Ta’lim jarayoni hamkorlar bilan birgalikdagi amaliy loyihalar va xorijiy amaliyotlar imkoniyatlarini ham qamrab oladi. Universitet ma’lumotlariga ko‘ra, bitiruvchilarning 80% ortiq qismi allaqachon IT kompaniyalarida faoliyat yuritmoqda.
Dastur doirasida birinchi o‘quv yilining to‘liq kontrakt summasini qoplaydigan 100 ta grant ajratiladi: 50 tasi Nukus abituriyentlari, yana 50 tasi Farg‘ona abituriyentlari uchun. Nomzodlar ingliz tili va matematika bo‘yicha kirish imtihonlari natijalariga ko‘ra saralanadi. IELTS, TOEFL, CEFR, SAT, DTM, Astrum va boshqa xalqaro/mahalliy sertifikatlarga ega bo‘lgan abituriyentlar belgilangan talablarga mos bo‘lsa, tegishli fanlar imtihonidan ozod etilishi mumkin. Imtihonlarni muvaffaqiyatli topshirganlar orasidan har bir shaharda eng yuqori ball to‘plagan 50 nafargacha nomzod grant sohibi bo‘ladi.
Har bir grant bakalavriatning birinchi o‘quv yilidagi to‘lovning 100% qismini qoplaydi. Bu talabalarga moliyaviy xarajatlarsiz sifatli ta’lim olish va eng istiqbolli sohalardan biri — IT’da karera boshlash uchun noyob imkoniyat. Farg‘ona va Nukus abituriyentlari uchun imtihonlar IT Park Uzbekistan filiali bazalarida — Marg‘ilonda va Nukusda o‘tkaziladi.
IT Park University grant dasturi hudud bitiruvchilarini qo‘llab-quvvatlash va zamonaviy IT ta’limiga kirishni kengaytirishga qaratilgan. Tashabbus yosh mutaxassislarga professional rivojlanish uchun yangi imkoniyatlar taqdim etadi va axborot texnologiyalari sohasida kareraga yo‘l ochadi.

IT Park University — университет, сфокусированный на практическом образовании в сфере IT. Университет был основан в 2022 году по инициативе президента Республики Узбекистан и с первых дней стал одной из ключевых площадок подготовки новых IT-кадров. Образовательный процесс в университете построен по гибридной модели. Обучение ведётся на английском языке и включает практические задания и реальные проекты. В вузе действуют программы бакалавриата и магистратуры. Партнерская сеть EPAM даёт возможность студентам проходить стажировки в европейских офисах компании.
В IT Park University студенты учатся по программам, которые обновляются в соответствии с требованиями IT-сферы. В рамках обучения студенты изучают AI-инструменты, применяемые в разработке, тестировании и анализе данных. Кроме того, у каждого студента будет AI Copilot — интеллектуальный ассистент, который помогает в решении задач, самостоятельной работе и освоении сложных тем. Более 70% преподавателей — действующие специалисты из международной IT-компании EPAM. Учеба также включает практические проекты с партнерами и возможность стажировок за рубежом. По данным университета, более 80% выпускников уже работают в IT-компаниях.
В рамках инициативы предусмотрено 100 грантов, полностью покрывающих стоимость обучения за первый год: 50 грантов предназначены для абитуриентов из Нукуса и ещё 50 — для выпускников из Ферганы. Отбор кандидатов будет проходить на основе вступительных экзаменов по английскому языку и математике. Абитуриенты могут быть освобождены от экзаменов, если у них есть международные сертификаты (IELTS, TOEFL, CEFR, SAT, DTM, Astrum и другие), подтверждающие необходимый уровень знаний. Среди успешно сдавших экзамены будут выбраны 50 лучших абитуриентов по результатам, которые и станут обладателями грантов.
Каждый грант покрывает 100% стоимости обучения за один год бакалавриата. Это уникальная возможность для студентов получить качественное образование без финансовых затрат и начать карьеру в одной из самых перспективных отраслей. Экзамены для абитуриентов из Ферганы и Нукуса будут проведены в филиалах IT Park Uzbekistan — в Маргилане и Нукусе.
Грантовая программа IT Park University нацелена на поддержку выпускников из регионов и расширение доступа к современному IT-образованию. Инициатива даст возможность молодым специалистам получить новые возможности для профессионального развития и начать карьеру в сфере информационных технологий.