Yaponiya hukumati O‘zbekistondagi afg‘on muhojirlari va aholining boshqa zaif qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash uchun grant ajratadi. Bu haqda BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi xabar berdi.
Tomonlar o‘rtasidagi kelishuv 27-avgust kuni Yaponiya tashqi ishlar vaziri Takesi Ivayining tashrifi doirasida rasmiylashtirildi. Hujjatni Yaponiya elchisi Takasi Xatori, Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi vakolatxonasi rahbari Yoshibumi Bito va BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakili Akiko Fudziya imzoladi.
$3,3 mln miqdoridagi grant Surxondaryo viloyatida iqtisodiy faollikni rag‘batlantirish loyihasiga yo‘naltiriladi. Tashabbus mahalliy jamoalar va afg‘on fuqarolariga daromad olish imkoniyatlarini taqdim etishni maqsad qilgan.
Tashabbusning asosiy yo‘nalishlaridan biri Termiz yaqinidagi Afg‘oniston fuqarolarini o‘qitish uchun Ta’lim markazini modernizatsiya qilish bo‘ladi. Bu yerda zamonaviy STEM laboratoriyalari, shuningdek, kasbiy va texnik ko‘nikmalarni o‘rganish uchun majmualar tashkil etish rejalashtirilgan.
Markaz Afg‘onistondan kelgan o‘quvchilarga mahalliy ehtiyojlarga muvofiq qishloq xo‘jaligidan tortib IT va tibbiyotgacha bo‘lgan bir qator yo‘nalishlar bo‘yicha kurslarni taqdim etadi. Shuningdek, loyiha biznes-inkubator yaratish, mahorat darslari va amaliyotlarni tashkil etishni o‘z ichiga oladi.
300 ta mahalliy startap loyiha uchun zamonaviy uskunalar olib beriladi. Bu 150 ta yangi kompaniya tashkil etish va “Ayollar, tinchlik va xavfsizlik” (WPS) kun tartibiga muvofiq 1000 tagacha ish o‘rni yaratilishini ta’minlashi kutilmoqda.
“Hamkorlik Surxondaryoning barqaror rivojlanishi uchun drayver bo‘ladi, yoshlar, ayollar va mahalliy innovatorlar uchun eshiklarni ochadi, shuningdek, afg‘onistonliklarni yaxshi kelajak sari umumiy yo‘limizda qabul qilish imkonini beradi”, — dedi Akiko Fujii.
O‘zbekiston Iqtisodiyot va moliya vazirligi ham ish o‘rinlari yaratish va mahalliy yoshlarning mavqeini yaxshilash imkoniyatlarini qayd etdi. Yaponiya tomoni, o‘z navbatida, bir necha avlod uchun “barqaror va sifatli o‘sish"ni kutmoqda.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda Yaponiyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikda universitet tashkil etish rejalashtirilayotgani haqida yozgandi.

Правительство Японии выделит грант на поддержку афганских мигрантов и других уязвимых групп населения в Узбекистане. Об этом сообщает офис Программы развития ООН в Узбекистане.
Соглашение между сторонами было оформлено 27 августа в рамках визита японского министра иностранных дел Такэси Иваи. Подписи под документом поставили посол Японии Такаси Хатори, глава офиса Японского агентства международного сотрудничества Ёсибуми Бито и представительница ПРООН в Узбекистане Акико Фудзии.
Грант в размере $3,3 млн будет направлен на проект по продвижению экономической активности в Сурхандарьинской области. Инициатива преследует цель предоставить возможности для получения доходов местных сообществ и афганских граждан.
Одной из ключевых частей инициативы станет модернизация Образовательного центра для обучения афганских граждан под Термезом. Здесь планируется создать современные STEM-лаборатории, а также комплексы для получения профессиональных и технических навыков.
Центр будет предоставлять учащимся из Афганистана курсы по ряду направлений в соответствии с местными потребностями — от сельского хозяйства до IT и медицины. Также проект включает создание бизнес-инкубатора, организацию мастер-классов и стажировок.
Для 300 местных стартап-проектов будет предоставлено современное оборудование. Ожидается, что это позволит создать 150 новых компаний и обеспечить создание до 1 тыс. рабочих мест в соответствии с повесткой «Женщины, мир и безопасность» (WPS).
«Партнерство станет драйвером для устойчивого развития Сурхандарьи, откроет двери для молодежи, женщин и местных инноваторов, а также позволит принять афганских жителей на нашем общем пути к лучшему будущему», — отметила Акико Фудзии.
В Минэкономфине Узбекистана также отметили возможности для создания рабочих мест и улучшения позиций местной молодежи. Японская сторона, в свою очередь, ожидает «устойчивого и качественного роста» на несколько поколений.
Ранее Spot писал, что в Узбекистане планируется создать университет вместе с ведущими вузами Японии.