O‘zbekistonda uy-joy sotib olishda keshbek joriy etish masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Bu haqda 29-avgust kuni Savdo-sanoat palatasi tomonidan qurilish sohasi vakillari bilan tashkil etilgan ochiq muloqotda so‘z bordi.
Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahobov ko‘chmas mulk QQSni hisobga olgan holda sotib olinishi kerakligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, uy-joylarning atigi 10% ga yaqini qo‘shilgan qiymat solig‘i bilan, qolgan 90%i esa soliqsiz sotib olinadi.
“Jismoniy shaxslar uchun 4−5% [soliq] keshbekini joriy etish haqida fikrlar bor, shunda ular quruvchiga murojaat qilib, 5−6% [oldi-sotdi bitimi summasidan] keshbek olish uchun hisobvaraq-fakturani talab qilishadi. Balki bu [qurilishda yashirin iqtisodiyot bilan bog‘liq] vaziyatni o‘zgartirishga yordam berar?”, — dedi u.
Bungacha Savdo-sanoat palatasi raisi Davron Vahabov hozirda prezidentning yashirin iqtisodiyotga qarshi kurashish to‘g‘risidagi qarori loyihasi idoralararo kelishuvdan o‘tayotganini ma’lum qilgandi. Qurilish sohasida yashirin iqtisodiyotning eng yuqori ulushlaridan biri qayd etildi.
O‘zbekistonda qurilish sohasidagi yashirin iqtisodiyotning ulushi 41% deb baholanmoqda — bu 97 trln so‘mni tashkil etadi. To‘lanmagan soliqlar miqdori 1,2 trln so‘mni, aniqlangan o‘g‘irliklar esa 203 mlrd so‘mni tashkil qiladi. 2024-yilda sohada xodimlarning yarmidan ko‘pi norasmiy ishlagan — 322 ming kishi norasmiy, 294 ming kishi esa rasmiy band bo‘lgan.
O‘tgan yili tuzilgan bitimlarning 11%ida uy-joyning har kvadrat metri narxi 8 mln so‘mdan yuqori bo‘lgan, qolgan 83%ida esa pastroq bo‘lgan — 39% holatlarda 5 mln so‘mgacha, 44%ida esa 5 mlndan 8 mln so‘mgacha bo‘lgan.
Turar joylarning oldi-sotdisida qiymatni pasaytirib ko‘rsatish oqibatida 126 ming kvadrat metr uy-joy (10 mingta xonadon) har kvadrat metri uchun atigi 1,2 mln so‘mdan ($100 dan kam) rasmiylashtirilgan. Natijada, ana shunday uy-joylardan 1,9 trln so‘m soliq tushumi ta’minlanmagan.
914 ta obyekt qurilishida ishlar hajmi kamaytirib ko‘rsatilgani sababli budjetga 243 mlrd so‘m tushmagan, o‘z muddatida qurilgan 1,5 mingta obyekt hisobga qo‘yilmagani sababli 200 mlrd so‘m mol-mulk va yer solig‘i hisoblanmagan.
6,3 mingta obyektda 1 nafardan ko‘p bo‘lmagan xodimlar mavjud. Oqibatda bir kishiga bir necha milliard so‘mlik qurilish ishlari to‘g‘ri kelmoqda.
Avvalroq Spot O‘zbekistonda QQSga o‘tgan tadbirkorlar bir yilga foyda solig‘idan ozod etilishi haqida yozgandi.
2026-yildan sayyor soliq tekshiruvini o‘tkazishda mobil videokameradan foydalanish majburiy hisoblanadi. Bu tartib buzilsa, tekshiruvlar noqonuniy hisoblanadi.

В Узбекистане рассматривают введение кешбэка при покупке жилья. Об этом 29 августа говорилось на открытом диалоге с представителями строительной сферы, организованном Торгово-промышленной палатой.
Председатель Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов отметил, что недвижимость должна приобретаться с учетом НДС. По его словам, лишь около 10% жилья покупается с налогом на добавленную стоимость, тогда как оставшиеся 90% — без него.
«Есть мысли о введении [налогового] кешбэка в 4−5% для физлиц, чтобы они обращались к застройщику и требовали счет-фактуру для получения кешбэка в размере 5−6% [от суммы сделки купли-продажи]. Может это поможет изменить ситуацию [с теневой экономикой в строительстве]?», — задался он вопросом.
До этого глава ТПП сообщил, что сейчас проект постановления президента о борьбе с теневой экономикой проходит межведомственное согласование, но не раскрыл содержимое документа. В строительной сфере зафиксирована одна из самых высоких долей теневой экономики.
Доля теневой экономики в строительной сфере Узбекистана оценивается в 41% — это 97 трлн сумов. Недоплаченные налоги составляют 1,2 трлн сумов, а выявленные хищения — 203 млрд сумов. В 2024 году в отрасли больше половины сотрудников трудились неформально — 322 тыс. против 294 тыс. официально занятых.
В прошлом году в 17% сделок стоимость квадратного метра жилья превысила 8 млн сумов, тогда как в 83% она осталась ниже — в 39% случаев до 5 млн, а в 44% — от 5 до 8 млн сумов.
Более 126 тыс. кв. м жилья (10 тыс. квартир) были оформлены по документам по цене всего 1,2 млн сумов (менее $100) за квадрат.
Из-за занижения объемов работ на 914 стройках бюджет недополучил 243 млрд сумов, а несвоевременная постановка на учет 1,5 тыс. завершенных объектов лишила его еще 200 млрд сумов налогов на землю и имущество.
В 6,3 тыс. обществах с ограниченной ответственности числится не более 1 сотрудника. Кроме того, на 32,4 тыс. объектах выявлены случаи уклонения от налогов, когда строительные материалы на 5,7 трлн сумов оформлялись как вклад в уставный капитал.