Farg‘ona vodiysi viloyatlariga Ohangaron-Pungon quvuri orqali tabiiy gaz yetkazib berish bir yarim sutkaga to‘xtatiladi. Bu haqda Energetika vazirligi xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, davlat dasturi doirasida qurilgan 22 kilometr uzunlikdagi qo‘shimcha tarmoqni xavfsiz ulash uchun gaz quvuri o‘chiriladi.
Uning ishga tushirilishi Farg‘ona, Namangan va Andijon viloyatlari aholisini gaz bilan ta’minlash ishonchliligini oshirishini vazirlik ta’kidladi.
Gaz quvurining o‘chirish 5-sentabr kuni soat 12:00 da boshlanadi va 36 soat davom etadi. Mahalliy hokimiyatlar bilan kelishilgan holda, shu vaqt mobaynida avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor stansiyalariga hamda yirik iste’molchilarga gaz yetkazib berish cheklanadi.
Avtomobillarga gaz quyish shoxobchalarining ish to‘xtashini qoplash maqsadida Farg‘ona vodiysi haydovchilariga yetkazib berish uchun benzin sotish hajmi ko‘paytiriladi.
Energetika vazirligi montaj ishlari davomida aholini gaz bilan uzluksiz ta’minlash uchun barcha zarur choralarni ko‘rishni va’da qildi. Shuningdek, vazirlik noqulayliklar uchun uzr so‘radi.
Avvalroq Spot iyul oyida O‘zbekiston Xitoyga gaz eksportini oshirgani haqida yozgandi.
Rossiya va Turkmanistondan importni kamaytirgan O‘zbekiston yil boshidan beri gazning sof importchisi bo‘lib qolmoqda.

Подача природного газа в регионы Ферганской долины по трубопроводу «Ахангаран — Пунган» будет приостановлена на 1,5 суток. Об этом сообщило Министерство энергетики.
Газопровод будет отключен для безопасного подключения дополнительной ветки длиной 22 км, построенной в рамках государственной программы. Ее запуск повысит надежность газоснабжения жителей Ферганской, Наманганской и Андижанской областей, подчеркнули в ведомстве.
Отключение газопровода произойдет 5 сентября в 12:00 и будет продолжаться 36 часов. По согласованию с местными хокимиятами в это время будет ограничена подача газа на автомобильные газонаполнительные компрессорные станции, а также крупным потребителям.
В целях компенсации перерыва в работе АГНКС увеличится объем продажи бензина для поставки автомобилистам Ферганской долины.
Минэнерго обещало принять все необходимые меры для стабильного снабжения голубым топливом населения во время монтажных работ. Ведомство также принесло извинения за неудобства.
Ранее Spot писал, что в июле Узбекистан увеличил экспорт газа в Китай и при этом сократил импорт из России и Туркменистана.