Kapital Depozit investitsiya kompaniyasi direktori Farrux Xo‘jayev O‘zbekistonda bank omonatlari kapital bozorining asosiy raqobatchisi ekanini aytdi. U bu haqda 4-sentabr kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston kapital bozoriga bag‘ishlangan Cbonds-Congress VII xalqaro anjumanida maʼlum qildi.
U Istiqbolli loyihalar milliy agentligining pozitsiyasiga qo‘shilib, korporativ obligatsiyalarga urg‘u berishga chaqirdi va aksiyalar bozori keyinchalik rivojlanishini ta’kidladi.
“Bizning asosiy raqobatchimiz, menimcha, bank depozitlari bozori. Uzoq vaqt davomida bizda depozit stavkalari juda yuqori edi, ayniqsa jismoniy shaxslar uchun. Davlat tomonidan omonatlarning to‘liq kafolati mavjud edi. Raqobatlashish esa imkonsiz bo‘lgan. Hozir omonatlar bo‘yicha stavkalar sezilarli darajada pasaygan. Kafolat 200 mln so‘mgacha cheklangan — bu taxminan $16 ming. Va imkoniyat paydo bo‘ldi”, — dedi Kap Depo direktori.
Biroq, uning so‘zlariga ko‘ra, bu vaqt ichida banklar texnologik jihatdan kapital bozori ishtirokchilaridan ilgarilab ketgan. Masalan, mijozlarda onlayn omonat ochish yoki kredit olish imkoniyati paydo bo‘ldi.
Xo‘jayev kamida 10% omonatchini korporativ obligatsiyalar bozoriga jalb qilish uchun “omonatdan farq qilmaydigan, sodda va tushunarli vosita” zarurligini qayd etdi.
Kapital Depozit investitsiya kompaniyasi direktori bunday mahsulot yuqori daromad, shaffof emitentlar, asosiy likvidlik hamda bank ilovalaridan qolishmaydigan qulay mobil xizmatlarga ega bo‘lishi kerakligini bildirdi.
Shuningdek, u o‘tgan yili o‘tkazilgan xalq IPOsi ni eslab, shu tajribadan kelib chiqib “xalq obligatsiyalari"ni joriy etishni taklif qildi. Uning fikricha, bunday loyihani ILMA va Investitsiya institutlarining milliy assotsiatsiyasi (NAII) amalga oshirishi mumkin.
“Bozorning yetilishini kutish shart emas. Mavjud imkoniyatlar bilan ishlash va investor ehtiyojlariga moslashish kerak”, — deydi Farrux Xo‘jayev.
Avvalroq ILMA qimmatli qog‘ozlar bozoridagi huquqbuzarliklarni tekshirish uchun javobgar bo‘lishi haqida xabar berilgandi. Agentlik qoidabuzarliklarni bartaraf etish to‘g‘risida ko‘rsatma berishi, litsenziyani to‘xtatib turishi yoki ishni sudga oshirishi mumkin.

Директор инвестиционной компании Kapital Depozit Фаррух Ходжаев назвал банковские депозиты главным конкурентом фондового рынка. Об этом 4 сентября он заявил на VII международной конференции Cbonds-Congress, посвященной рынку капитала Узбекистана.
Он согласился с позицией Национального агентства перспективных проектов и призвал сделать акцент на корпоративных облигациях, отметив, что рынок акций будет развиваться следом.
«Главный наш конкурент, как по мне, — это рынок банковских депозитов. Долгое время ставки по депозитам у нас были очень высокие — особенно для физических лиц. Полная гарантия вкладов от государства. Конкурировать было нереально. А сейчас ставки по депозитам заметно снизились. Гарантия ограничилась до 200 млн сумов — это примерно $16 тыс. И появился шанс», — заявил директор Kap Depo.
Однако, по его словам, за это время банки технологически далеко ушли от участников рынка капитала. Например, у клиентов появилась возможность онлайн открыть депозит или оформить кредит.
Для привлечения хотя бы 10% вкладчиков, которых банки «сильно избаловали», в рынок корпоративных облигаций Фаррух Ходжаев предложил создать «простой и понятный инструмент, не сильно отличающийся от депозита».
«Нужны прозрачные эмитенты, доходность выше депозитов, хотя бы базовая ликвидность и мобильные приложения, которые по удобству не уступают банковским. Тогда инвесторы скажут: да, почему бы и не попробовать», — отметил он.
Руководитель инвесткомпании напомнил о прошлогоднем «народном IPO» товарно-сырьевой биржи под эгидой АУГА. В этой связи он предложил создать «народные облигации», организацию которых могли бы взять на себя НАПП и НАИИ. «Не нужно ждать, пока рынок созреет. Надо работать с тем, что есть, и подстраиваться под потребности инвестора», — подытожил Ходжаев, подчеркнув необходимость диалога с эмитентами.