6-sentabrdan vodiy viloyatlaridagi avtomobillarga gaz to‘ldirish kompressor shoxobchalari faoliyati qayta tiklanadi. Bu haqda Energetika vazirligi matbuot xizmati xabar berdi.
Farg‘ona vodiysi iste’molchilarini tabiiy gaz bilan ta’minlovchi Ohangaron-Pungon magistral gaz quvurining tog‘li hududidan o‘tuvchi qismida qariyb 22 km qo‘shimcha qurilgan gaz quvuri tarmoqqa ulanib, montaj ishlari yakunlandi.
6-sentabr kuni soat 20:00 dan boshlab Andijon, soat 21:00 dan boshlab esa Farg‘ona va Namagan viloyatlaridagi AGTKSh hamda yirik iste’molchilarga tabiiy gaz yetkazib berilishi qayta tiklanadi.
Vazirllik mazkur quvurning ishga tushirilishi vodiy viloyatlari iste’molchilarining tabiiy gaz ta’minoti ishonchliligini oshirishga xizmat qilishini qayd etgan.
4-sentabr kuni Ohangaron-Pungon quvuri orqali Farg‘ona vodiysi viloyatlariga tabiiy gaz yetkazib berish 1,5 sutkaga to‘xtatildi.
O‘zbekneftgaz cheklovlar davrida vodiy viloyatlariga benzin yetkazib berishni sezilarli darajada oshirdi. Yoqilg‘i savdosi 7 barobarga — 250−300 litrdan 2 ming litrgacha oshdi.

С 6 сентября в Ферганской долине возобновят работу автомобильные газонаполнительные компрессорные станции (АГНКС), сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
В ведомстве отчитались, что на горном участке магистрального газопровода Ахангаран — Пунган, снабжающего природным газом потребителей Ферганской долины, подключен дополнительный газопровод протяженностью почти 22 км, а также завершены монтажные работы.
Сегодня с 20:00 будет возобновлена подача природного газа на АГНКС и крупным потребителям в Андижанской области, а с 21:00 — в Ферганской и Наманганской областях.
В Минэнерго отметили, что ввод в эксплуатацию нового газопровода послужит повышению надежности газоснабжения потребителей долины.
4 сентября подача природного газа в регионы Ферганской долины по трубопроводу Ахангаран — Пунган была приостановлена на 1,5 суток.
«Узбекнефтегаз» значительно нарастил поставки бензина в регионы Ферганской долины на время газовых ограничений. Продажи топлива выросли в 7 раз — 250−300 до 2 тыс. литров, подчеркнули в госкомпании.
Ранее Spot писал, что «Узбекнефтегаз» с 2 сентября прекратил оптовую продажу бензина АИ-80 на бирже.