O‘zbekiston Henley & Partners kompaniyasining pasportlar jahon reytingidagi o‘rnini sezilarli darajada yaxshiladi. Spot indeksning yangilangan versiyasi bilan tanishib chiqdi.
2025-yilga kelib, respublika o‘tgan yilga nisbatan sakkiz pog‘onaga ko‘tarilib, 72-o‘rinni egalladi. Shu bilan birga, avvalgidek, fuqarolar 62 mamlakatga vizasiz yoki kelgandan so‘ng viza olib kirishlari mumkin.
Joriy yilning 1-iyunidan O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida vizasiz rejim to‘g‘risidagi bitim kuchga kirdi. Sentabr oyi oxirida Iordaniya bilan ham xuddi shunday kelishuv kuchga kiradi.
Aksariyat MDH davlatlari pasport kuchi bo‘yicha O‘zbekistondan yuqorida qolmoqda. Jumladan, Belarus 60-o‘ringa ko‘tarilib (81 davlatga vizasiz kirish), Qozog‘iston esa 4 pog‘ona yuqorilab 61-o‘rinni egalladi (79 davlat). Ozarbayjon 66-o‘rinda (71 davlat), Armaniston 69-o‘rinda (67 davlat), Qirg‘iziston esa 71-o‘rinda (63 ta “vizasiz” mamlakat) joylashdi.
Rossiya yetakchi bo‘lib qolmoqda — 43-o‘rin (114 mamlakat), biroq Yevropa Ittifoqi mamlakatlari va AQSh bilan aviaqatnovlarning yopilishi sayyohlik sayohatlarini murakkablashtirmoqda. Reytingda O‘zbekistondan keyin Tojikiston va Turkmaniston joylashgan — mos ravishda 78 va 84-o‘rinlar.
Birinchi o‘rinni Singapur egalladi, uning fuqarolari 193 mamlakat va hududga (o‘tgan yili 195 ta) mahalliy hokimiyatni oldindan xabardor qilmasdan kirishlari mumkin. Ular uchun viza umuman talab qilinmaydi yoki uni kelishlari bilan olishlari mumkin.
Ikkinchi o‘rinda Yaponiya va Janubiy Koreya — 190 ta davlat. Uchinchi o‘rinni bir vaqtning o‘zida yettita davlat egalladi: Daniya, Finlyandiya, Fransiya, Germaniya, Irlandiya, Ispaniya va Italiya — ularning fuqarolari dunyoning 189 davlatiga vizasiz sayohat qilishlari mumkin. Kuchli beshlikka Yevropaning boshqa davlatlari va Yangi Zelandiya ham kirdi.
An’anaviy ravishda, reytingning eng past o‘rnini Afg‘oniston egalladi — uning pasporti bilan atigi 25 mamlakatga vizasiz sayohat qilish mumkin. Reytingning quyi qismida Suriya, Iroq, Yaman, Pokiston va Somali ham joy oldi — ular uchun vizasiz kirishga ruxsat beruvchi mamlakatlar soni 32 tadan kam.
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi avgust oyida respublika fuqarolari dunyoning 35 ta mamlakatiga vizasiz kira olishini ma’lum qildi. Yana 29 ta davlat ularga kelganda viza (visa on arrival) berishini ham aytdi.
Avvalroq Spot AQSh vizasiga ega 55 mlndan ortiq xorijlik tekshirilishi haqida yozgandi.
Tekshiruv doirasida Davlat departamenti vizani bekor qilish uchun asoslar mavjudligini o‘rganadi. Qonunbuzarlik aniqlansa, xorijlik AQShdan deportatsiya qilinadi.

Узбекистан заметно улучшил позиции в мировом рейтинге паспортов от инвестиционной компании Henley & Partners. Spot ознакомился с обновленной версией индекса.
На 2025 год республика заняла 72-е место, поднявшись на восемь позиций по сравнению с предыдущим годом. При этом, как и тогда, граждане могут посетить 62 страны без визы, либо получив ее по приезде.
С 1 июня этого года вступило в силу соглашение о безвизовом режиме между Узбекистаном и Китаем. В конце сентября начнет действовать аналогичная договоренность с Иорданией.
Большинство постсоветских стран остаются выше Узбекистана по силе паспорта. Так, Беларусь поднялась до 60-го места (81 государство), а Казахстан прибавил 4 позиции и вышел на 61-ю строчку (79). Азербайджан занял 66-е место (71), Армения — 69-е (67), а Кыргызстан — 71-е (63 «безвизовых» страны).
Лидером среди стран СНГ остается Россия — 43-е место (114 стран), хотя закрытие авиасообщения со странами Евросоюза и США усложняет туристические поездки. Ниже Узбекистана в рейтинге находятся Таджикистан и Туркменистан — 78-е и 84-е места при 56 и 49 государствах соответственно.
Первое место занял Сингапур, чьи граждане могут въезжать в 193 страны и территории (в прошлом году 195) без предварительного уведомления от местных властей. Для них виза либо вовсе не требуется, либо ее можно получить по приезде.
На втором месте находятся Япония и Южная Корея — 190 государств. Третье место заняли сразу семь стран: Дания, Финляндия, Франция, Германия, Ирландия, Испания и Италия — их подданные могут путешествовать без визы в 189 стран по всему миру. В пятерку также попали другие европейские страны и Новая Зеландия.
Аутсайдером рейтинга традиционно стал Афганистан — с его паспортом можно путешествовать без визы в 25 стран. Внизу рейтинга также оказались Сирия, Ирак, Йемен, Пакистан и Сомали — у них менее 32 стран.
Министерство иностранных дел Узбекистана в августе сообщило, что граждане республики могут въезжать без визы в 35 стран мира. Еще 29 государств выдают им визы по прибытии (visa on arrival).
Ранее Spot писал, что Госдеп США ужесточает визовую политику и приостанавливает выдачу виз иностранным дальнобойщикам.