O‘zbekistonda 2030-yilga borib xususiy pensiya jamg‘armalari tashkil etilishi mumkin. Bu haqda 10-sentabr kuni Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi budjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi ijrochi direktori Murodbek Atadjanov ma’lum qildi, deya xabar berdi Spot muxbiri.
Pensiya islohoti konsepsiyasida xususiy pensiya jamg‘armalari to‘g‘risidagi bo‘lim nazarda tutilgan. Pensiya jamg‘armasi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Markaziy bank va Istiqbolli loyihalar milliy agentligi 2027−2028 yillarga qadar normativ-huquqiy bazani ishlab chiqib, keyingi ikki yilda ularni yaratish bilan shug‘ullanadi.
“Bu juda murakkab masala. Ishonchli normativ-huquqiy baza yaratilmasa, kimdir pul yig‘ib qochib ketishi mumkin, keyin topolmaymiz. Shuning uchun konsepsiyaga ko‘ra, dastlabki ikki yilda faqat normativ-huquqiy bazani ishlab chiqish bilan shug‘ullanamiz”, — dedi Murodbek Atadjanov.
May oyida Xalqaro maslahatchilar kengashi O‘zbekistonda pensiya tizimini qayta ko‘rib chiqish va buning uchun 6 ta yo‘nalishdagi 5 ta qonunni qabul qilishni taklif qilgandi. Bular qatorida “sug‘urta staji"ni joriy etish, pensiya bo‘yicha xizmatlarni to‘liq raqamlashtirish hamda xususiy pensiya jamg‘armalarini tashkil etish bor.

В Узбекистане к 2030 году могут создать частные пенсионные фонды. Об этом 10 сентября сообщил исполнительный директор внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве экономики и финансов Муродбек Атаджанов, передает корреспондент Spot.
В концепции пенсионной реформы предусмотрен раздел о частных пенсионных фондах. Пенсионный фонд, Министерство экономики и финансов, Центральный банк и Национальное агентство перспективных проектов до 2027−2028 годов разработают нормативно-правовую базу, а в последующие два года займутся их созданием.
«Это очень сложный вопрос. Если не создать надежную нормативно-правовую базу, кто-то может собрать деньги и скрыться, и мы их потом не найдем. Поэтому согласно концепции в первые два года мы будем заниматься исключительно разработкой нормативно-правовой базы», — заявил Муродбек Атаджанов.
В мае Международный консультативный совет представил предложения по реформированию пенсионной системы для повышения ее финансовой устойчивости. МКС рекомендовал принять пакет из пяти законов, направленных на внедрение изменений в 6 направлениях. Одно из них — создание частных пенсионных фондов, работающих на принципах добровольных взносов.
В ответ на обсуждения в социальных сетях Агентство стратегических реформ заявило, что привлечение частного сектора к пенсионной системе не приведет к отмене государственного пенсионного обеспечения.