Sammitning ishbilarmonlik dasturi doirasida Toshkentda yirik xorijiy kompaniyalar mutaxassislari — IKEA, Hettich, Egger, Kleiberit, Homag va boshqalar so‘zga chiqadi. Sammitda 500 dan ortiq biznes egalari va top menejerlar, 100 dan ortiq xalqaro va mahalliy kompaniyalar, shuningdek, Yevropa, MDH, Turkiya, Xitoy va Fors ko‘rfazi mamlakatlaridan 20 dan ortiq yetakchi spikerlar ishtirok etadi.
“Har yili biz hamkorlar va hamkasblarimizni yirik professional konferensiya MebelIn’da jamlab kelganmiz. Ammo bu yil kompaniyamizning 30 yilligida jamoamiz mislsiz miqyosdagi maydon yaratishga qaror qildi, bu yerda asosiy hamkorlarimiz, yirik ishlab chiqaruvchilar, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari, shuningdek, Mebel va yog‘ochni qayta ishlash sanoati assotsiatsiyasi Meyos a’zolari yig‘iladi. Joriy yilda tadbirkorlar bilan muloqot va ishlab chiqarishimizga tashriflar chog‘ida davlat rahbari, O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev mebel sanoati mamlakat iqtisodiyoti drayverlarining top-15 ro‘yxatiga kiritilganini ta’kidladi. Shu bilan birga, lokallashtirish va yuqori qo‘shimcha qiymatli mahsulot yaratishda katta foydalanilmagan salohiyat mavjudligini alohida qayd etdi. Davlat rahbari, shuningdek, investitsiyalarni faol jalb qilish, imkoniyatlarni aniq loyihalarga aylantirish va kichik korxonalar faoliyatini kengaytirishni asosiy vazifalardan biri sifatida belgiladi. Sammit mintaqaviy miqyosdagi birinchi bosqich bo‘ladi”, — dedi assotsiatsiya kuzatuv kengashi raisi va Dafna, EMAN Engineering bosh direktori Aziz Nuritdinov.
Sammitning asosiy xususiyatlari
Xalqaro integratsiya: ilk bor Yevropa, MDH, Turkiya, Xitoy va BAAdan ishlab chiqaruvchilar, yetkazib beruvchilar va developerlar bir maydonda uchrashadi.
Bevosita muzokaralar: ishtirokchilar shartnomachilar va developerlar bilan vositachilarsiz muzokaralar olib borish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Jahon darajasidagi ekspertiza: ishbilarmonlik dasturini yirik xorijiy kompaniyalar — IKEA, Hettich, EGGER va boshqalarning top menejerlari va direktorlar shakllantiradi.
Networking va shartnomalar: 500 dan ortiq ishtirokchi yangi aloqalar o‘rnatish va xalqaro kelishuvlar imzolash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Sanoatga hissa: bozorning asosiy chaqiriqlari bo‘yicha hamkorlikdagi tavsiyalar O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi va Meyos assotsiatsiyasi bilan birgalikda tegishli idoralarga yuboriladi.
Ishbilarmonlik dasturi
Sammit Davlat idoralari vakillari va xalqaro spikerlar ishtirokida bosh sahnadagi tantanali ochilish marosimi bilan boshlanadi. Spikerlar qurilish, mebel va interer sanoatidagi dolzarb muammolar va yo‘nalishlarni tilga olib, investitsiyalarni jalb qilish va rivojlantirish bo‘yicha amaliy tajribalar bilan o‘rtoqlashadi.
So‘ngra sammit bosh sahna va uchta panel sessiyada davom etadi: “Qurilish”, “Dizayn va arxitektura” va “Hududiy mebel sanoati muammolari va ularni hal qilish amaliy yo‘llari”.
Ishbilarmonlik dasturi sanoat uchun uchta asosiy bosqichni qamrab oladi:
ta’minot zanjirlari va chegaralararo xaridlar: to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar, logistika va sertifikatlash haqida;
dizayn, materiallar va barqaror innovatsiyalar: yangi mahsulotlar, ESG va ishlab chiqaruvchilar bilan dizayn byurolarining kobrending hamkorligi haqida;
xalqaro bozorga chiqish va moliyalashtirish: developerlar bilan hamkorlik, eksport moliyalashtirish va distributsiyaning huquqiy jihatlari haqida.
Har bir muhokama xalqaro spikerlarning chiqishlari va ishtirokchi kompaniyalar amaliy tajribalarini o‘z ichiga oladi.
Sammit hamkorlariga
Silk Road Summit by EMAN mahalliy ishlab chiqaruvchilarning xalqaro mebel va qurilish sanoatiga global integratsiyasi uchun yangi sahifa bo‘ladi. Bu — shartnomalar tuziladigan, yangi hamkorliklar yaratiladigan, xalqaro ekspertiza olinadigan va milliy brendlar ilgari suriladigan maydon.
Tashkilotchi: sanoat hamkorlari ko‘magida EMAN Group.
Sana: 1-oktabr.
O‘tkaziladigan joy: Toshkent shahri Alisher Navoiy nomidagi O‘zbekiston Davlat akademik katta teatri.

В рамках деловой программы саммита в Ташкенте выступят специалисты из крупных зарубежных компаний — IKEA, Hettich, Egger, Kleiberit, Homag и другие. Саммит объединит более 500 владельцев бизнеса и топ-менеджеров, более 100 компаний международного и локального уровня, а также более 20 спикеров из Европы, СНГ, Турции, Китая и стран Персидского залива.
«Ежегодно мы собирали коллег и партнёров на крупной профессиональной конференции MebelIn, но этот год в рамках тридцатилетия нашей компании, команда решила создать беспрецедентно крупную площадку где соберутся наши ключевые партнёры, крупные производители, руководители отраслевых министерств, ведомств и члены Ассоциации мебельной и деревообрабатывающей промышленности Meyos. В этом году в рамках диалога с предпринимателями, а затем визитов на наше производство, президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев отметил, что мебельная индустрия входит в список топ-15 драйверов экономики страны, вместе с тем, остаётся большой нереализованный потенциал по локализации и созданию продукции с высокой добавленной стоимостью. Глава государства также выделил одной из задач активное привлечение инвестиций, превращение возможностей в конкретные проекты и расширения деятельности малых предприятий. Саммит станет первым шагом регионального масштаба», — отметил председатель наблюдательного совета Ассоциации и СЕО Dafna, EMAN engineering Азиз Нуритдинов.
Ключевые особенности саммита
Международная интеграция: на одной площадке встретятся производители, поставщики и девелоперы из Европы, СНГ, Турции, Китая и ОАЭ.
Прямые переговоры: участники получат возможность вести переговоры с подрядчиками и девелоперами без посредников.
Экспертиза мирового уровня от вице-президентов и руководителей компаний: деловую программу сформируют топ-менеджеры и директора крупных зарубежных компаний — IKEA, Hettich, EGGER и других.
Нетворкинг и контракты: более 500 участников смогут наладить новые связи и подписать международные соглашения.
Вклад в отрасль: коллегиальные рекомендации по ключевым вызовам рынка будут направлены в профильные ведомства, при содействии с Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан и Ассоциацией мебельной и деревообрабатывающей промышленности Meyos.
Деловая программа
Саммит откроется церемонией на главной сцене с участием представителей государственных ведомств и международных спикеров. Спикеры озвучат актуальные проблемы и тенденции индустрий строительства, мебели и интерьера, а также поделятся практическими кейсами развития и привлечения инвестиций в отрасль.
Далее саммит продолжит вещание на главной сцене и параллельно в трёх панельных сессиях — «Строительство», «Дизайн и архитектура» и «Проблемы мебельной индустрии региона и практические пути решения».
Деловая программа саммита затронет три ключевых для индустрии блока:
• цепочки поставок и трансграничные закупки — о прямых контрактах, логистике и сертификации;
• дизайн, материалы и устойчивые инновации — о новых продуктах, ESG и ко-брендинге производителей с дизайн-бюро;
• выход на международные рынки и финансирование — о партнёрствах с девелоперами, экспортном финансировании и юридических аспектах дистрибуции.
Каждое обсуждение включает выступления международных спикеров и практические кейсы компаний-участников.
Партнёрам саммита
Silk Road Summit by EMAN станет новой страницей для глобальной интеграции локальных производителей в международную мебельную и строительную индустрию. Это площадка, где договариваются о поставках, формируют новые партнёрства, получают международную экспертизу и продвигают национальные бренды.