O‘zbekistonda moliya bozorining yangi segmenti — adolat va shaffoflik tamoyillariga asoslangan islom moliyasi shakllanmoqda. Shu fonda IMAN kompaniyasi tadbirkor va developer Murod Nazarov ishtirokini kengaytirishini e’lon qildi. U qo‘shimcha ravishda 2 million AQSh dollari sarmoya kiritdi va Kuzatuv kengashi tarkibiga kirdi.
“IMAN’ga qo‘shgan hissam faqat pul emas. Bu yangi bozorning katta istiqbollariga ishonch va haqiqatan ham samarali kompaniyalar, mahsulotlar va g‘oyalarni qo‘llab-quvvatlash istagi. Men O‘zbekiston va mintaqaning adolatli moliyaviy kelajagini shakllantiradigan jamoaning bir qismi bo‘lishni istayman”, — dedi Murod Nazarov.
IMAN AAOIFI standartlariga mos keladigan investitsiya va moliyaviy mahsulotlarni taklif qilish orqali fintex ekotizimini rivojlantiradi. Standartlarga muvofiqlik Usmani’s kompaniyasi auditi tomonidan tasdiqlangan va barcha operatsiyalarning shaffofligini ta’minlaydi.
Bugungi kunda IMANUM ilovasida savdo va tijorat ko‘chmas mulkiga investitsiyalar mavjud. 100 ming so‘mdan boshlab investitsiya qilish mumkin, dividendlarni esa har oyda yechib olish yoki qayta investitsiya qilish mumkin.
“Islom moliyasi shunchaki trend emas. Bu sog‘lom iqtisodiyot garovi. Yirik kompaniyalar uchun bu eng yaxshi g‘oyalarni amalga oshirish va o‘sish imkoniyati. Investorlar uchun bu yirik kompaniyalar bilan hamkorlikdan passiv foyda olish va, shu bilan birga, butun iqtisodiyotni rivojlantirishga hissa qo‘shadigan umumiy foydaning bir qismi bo‘lish imkoniyati. Bu barcha tomonlar uchun ishlaydigan halol va adolatli model”, — deya qo‘shimcha qildi Murod Nazarov.
IMAN ham xususiy, ham korporativ investorlar bilan ishlaydi. Jismoniy shaxslar uchun bu uy-joy, ta’lim, yirik xaridlar yoki passiv daromad olish uchun jamg‘arish usulidir. Biznes uchun — bo‘sh mablag‘larni joylashtirish imkoniyati. Badavlat mijozlar uchun kompaniya Private Banking formatini taklif qiladi — kompaniyaning bosh ofisidagi shaxsiy investitsiya menejeri orqali sarmoya kiritish.
Murod Nazarovdan tashqari, IMAN kuzatuv kengashi tarkibiga Qatarning 5 milliard dollardan ortiq aktivlarga ega Lesha Bank investitsiya banki katta vitse-prezidenti Habibullo Ibragimov ham kiradi. Xalqaro ishtirok kompaniyaning mavqeini mustahkamlaydi va global o‘yinchilarning tajribasini qo‘lga kiritish imkonini beradi.
Kompaniya allaqachon jahon miqyosida tan olingan: dunyoning top-30 ta islomiy moliya kompaniyalari qatoriga kirdi, AlHuda Edition va IFC (Harvard University) Edition mukofotlariga sazovor bo‘ldi, shuningdek, 500 Global (AQSh) venchur fondidan investitsiyalarni jalb qildi.
“Murod Nazarovning IMAN holdingidagi ishtirokining kengayishi O‘zbekistonda islom moliyasining bosqichma-bosqich rivojlanishini aks ettiradi. Kompaniya iqtisodiy o‘sish ijtimoiy foyda bilan uyg‘unlashgan shaffof va barqaror ekotizimni shakllantirishni maqsad qilgan”, — deya ta’kidladi IMAN Kuzatuv kengashi asoschisi va raisi Rustam Rahmatov.
Shuningdek, u kompaniya rivojlanishning yangi bosqichiga qadam qo‘yayotganini ta’kidladi:
“Besh yil oldin biz aniq maqsad bilan loyihaga asos soldik — O‘zbekistonda birinchi islom bankini joriy etish, investitsiya kompaniyasi sifatida yo‘lni boshladik. Bugungi kunda IMANUM mobil ilovasida investitsiya vositalari, jumladan, savdo aylanmasi va tijorat ko‘chmas mulkiga 0,1 kvadrat metrdan boshlab investitsiyalar mavjud. Barcha vositalar islom moliyasi standartlariga javob beradi. Shuningdek, tez orada mamlakatda birinchi Private Equity — xususiy yirik biznesga sarmoya kiritish imkoniyatini e’lon qilishni rejalashtirmoqdamiz. Bu imkoniyat mobil ilovada ham mavjud bo‘ladi”.
Mobil ilova orqali Private Equity’ning ishga tushirilishi mamlakat aholisiga ilgari asosan xalqaro bozorlarda mumkin bo‘lgan investitsiya formatidan foydalanish imkoniyatini beradi.
“Bugungi qadamimizdan maqsad — biznesni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash va men shaxsan ishonadigan IMAN platformasi orqali odamlarga unda ishtirok etish imkoniyatini berish. Platforma turli sohalardagi keng doiradagi odamlarga tadbirkorlar bilan birgalikda loyihalarga sarmoya kiritish va qo‘shimcha daromad olish imkoniyatini beradi. Ishonchim komilki, bu mamlakatdagi ishbilarmonlik muhitiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi”, — dedi Murod Nazarov.
Biznes uchun yangi opsiya qo‘shimcha moliyalashtirish manbalari va o‘sishni anglatadi. Investorlar uchun — diversifikatsiyalangan portfelni shakllantirish va iqtisodiyotning real sektorini rivojlantirishda ishtirok etish imkoniyati.
IMANUM o‘zini moliyaviy innovatsiyalar va islomiy axloq tamoyillarini birlashtirgan platforma sifatida ko‘rsatishda davom etmoqda. Yangi mahsulot kompaniyaning investitsiyalarni keng auditoriya uchun qulay va xavfsiz qilishga bo‘lgan intilishini tasdiqlaydi va O‘zbekiston fintex bozoridagi mavqeini mustahkamlaydi.
IMANUM ilovasini havola orqali yuklab olish mumkin.
Investitsiyalar tavakkalchilik bilan bog‘liq ekanini unutmaslik kerak. Investitsiya qisman yoki to‘liq yo‘qolishi mumkin.

В Узбекистане формируется новый сегмент финансового рынка — исламские финансы, основанные на принципах справедливости и прозрачности. На этом фоне компания IMAN объявила о расширении участия предпринимателя и девелопера Мурада Назарова. Он дополнительно инвестировал $2 млн и вошел в состав Наблюдательного совета холдинга.
«Мой вклад в IMAN — это не только деньги. Это вера в большие перспективы нового рынка и желание поддержать действительно эффективные компании, продукты и идеи. Я хочу быть частью команды, которая формирует справедливое финансовое будущее Узбекистана и региона», — отметил Мурад Назаров.
IMAN развивает финтех-экосистему, предлагая инвестиционные и финансовые продукты, соответствующие стандартам AAOIFI. Соответствие стандартам подтверждено аудитом компании Usmani’s и обеспечивает прозрачность всех операций.
Сегодня в приложении IMANUM доступны инвестиции в торговлю и коммерческую недвижимость. Инвестировать можно от 100 тыс. сумов, а дивиденды доступны для ежемесячного вывода или реинвестирования.
«Исламские финансы — это не просто тренд. Это залог здоровой экономики. Для крупных компаний это шанс реализовать лучшие идеи и расти. Для инвесторов — возможность зарабатывать пассивную прибыль от парнтерства с этими крупными компаниями и при этом оставаться частью общей пользы, способствующей развитию экономики в целом. Это честная и справедливая модель, которая работает для всех сторон», — добавил Мурад Назаров.
IMAN работает как с частными, так и с корпоративными инвесторами. Для физических лиц это способ накопить на жилье, образование или крупные покупки. Для бизнеса — возможность разместить свободные средства. Для состоятельных клиентов компания предлагает формат Private Banking — инвестиции через персонального инвестиционного менеджера в головном офисе компании.
Помимо Мурада Назарова, в Наблюдательный совет IMAN входит Хабибулло Ибрагимов, старший вице-президент катарского Lesha Bank — инвестиционного банка с активами свыше $5 млрд. Международное участие усиливает позиции компании и открывает доступ к опыту глобальных игроков.
Компания уже получила признание на мировом уровне: вошла в топ-30 исламских финансовых компаний мира, удостоена наград AlHuda Edition и IFC (Harvard University) Edition, а также привлекла инвестиции от венчурного фонда 500 Global (США).
«Расширение участия Мурада Назарова в холдинге IMAN отражает постепенное развитие исламских финансов в Узбекистане. Наш холдинг нацелен на формирование прозрачной и устойчивой экосистемы, где экономический рост сочетается с общественной пользой», — подчеркнул Рустам Рахматов, основатель и председатель Наблюдательного совета IMAN.
Он также отметил, что компания выходит на новый этап развития:
«Пять лет назад мы основали проект с четкой целью — внедрить первый исламский банк в Узбекистане, начав путь как инвестиционная компания. Сегодня в мобильном приложении IMANUM доступны инструменты инвестиции, в том числе инвестиции в торговый оборот и в коммерческую недвижимость начиная с 0,1 кв м. Все инструменты соответствуют стандартам исламских финансов. Также скоро планируем объявить о первой в стране возможности Private Equity — инвестировать в частные крупные бизнесы. Эта опция также будет доступна в мобильном приложении».
Запуск Private Equity через мобильное приложение открывает жителям страны доступ к формату инвестиций, который ранее был возможен преимущественно на международных рынках.
«Цель нашего сегодняшнего шага — поддержать развитие бизнеса и дать людям возможность участвовать в нем через платформу IMAN, которой я лично доверяю. Платформа открывает доступ для широкого круга людей — из разных сфер — чтобы они могли инвестировать вместе с предпринимателями в проекты и получать дополнительный доход. Уверен, это окажет позитивное влияние на деловую среду страны», — отметил Мурад Назаров.
Для бизнеса новая опция означает дополнительные источники финансирования и рост. Для инвесторов — возможность сформировать диверсифицированный портфель и участвовать в развитии реального сектора экономики.
IMANUM продолжает позиционировать себя как экосистема, объединяющая финансовые инновации и принципы исламской этики. Новый продукт подтверждает стремление компании сделать инвестиции доступными и безопасными для широкой аудитории и закрепляет ее позиции на рынке финтеха Узбекистана.
Скачать приложение IMANUM можно по ссылке.
Необходимо помнить, что инвестиции сопряжены с рисками. Возможна частичная или полная потеря вложений.