O‘zbekistonda dollarning rasmiy kursi ketma-ket to‘rtinchi savdo kunida pasaydi. Bu haqda Markaziy bank matbuot xizmati xabar berdi.
Regulyator Amerika valyutasining rasmiy kursini 12 254,27 so‘m etib belgiladi. Kun davomida kurs 30 so‘m 89 tiyinga pasaydi.
Bu 2023-yilning 3-noyabridan beri eng past ko‘rsatkichdir. O‘shanda dollar kursi 12 254 so‘mni tashkil etgan edi.
Banklarda kurs bir dollar uchun 12 295 so‘mdan 12 345 so‘mgacha o‘zgarib turadi, eng arzonini Poytaxtbank (12 290) taklif qilmoqda. Xarid kursi 12 190 so‘mdan boshlanadi, Asia Alliance Bank’da esa eng yuqori taklif (12 245 so‘m) qayd etildi.
Sakkiz oy davomida so‘m dollarga nisbatan 438 so‘mga yoki qariyb 3,4% ga mustahkamlandi. Avgust oyida milliy valyuta kursi 109,32 so‘mga ko‘tarilib, 2023-yilning dekabr oyidan buyon maksimal qiymatlarga yetdi.
Markaziy bank almashuv kursini shakllantirish siyosatini biroz o‘zgartirib, uning moslashuvchanligini oshirdi. Bu bozor ishtirokchilarida kutilmalarning to‘g‘ri shakllantirishga xizmat qiladi.

Курс доллара на валютной бирже в среду, 17 сентября, показал снижение четвертый торговый день подряд. Об этом сообщает Центральный банк.
Американская валюта подешевела на 30 сумов 89 тийин. Сейчас она стоит 12 254,27 сумов, достигнув минимума с 3 ноября 2023 года — тогда она оценивалась в 12 254 сума ровно.
В коммерческих банках курс варьируется от 12 295 до 12 345 сумов за доллар, а дешевле всего их снова предлагает Poytaxtbank (12 290). Курс покупки стартует от 12 190 сумов и достигает пика в Asia Alliance Bank (12 245 сумов).
За восемь месяцев сум укрепился к доллару на 438 сумов, или почти на 3,4%. В августе курс национальной валюты вырос на 109,32 сумов, а на пике достигал максимальных значений с декабря 2023 года.
Ранее Spot писал, что Центробанк может пересмотреть лимит на число банковских карт у одного клиента.