“Mening fikrimcha, dollar kursi bozor talabiga to‘liq javob bermaydi. Agar bu kurs nimaga asoslanganiga eʼtibor qaratsak, eksportning 38%i oltin yetkazib berishdan kelmoqda. Demak, oltin sotilishi kursni ushlab turishga yo‘naltirilgan. Bu esa to‘liq bozor kursi emasligini anglatadi. Bu mamlakat oltin tushumlaridan valyuta kursini ushlab turish uchun faol foydalanayotganining bilvosita belgisidir. Bozordagi talab va taklif asosan oltin sotish hisobiga qoplanmoqda. Mana shu holat bozor usullari to‘liq qo‘llanilmayotganini ko‘rsatadi”, — dedi u.
Abduqodirovning ta’kidlashicha, valyutalar almashuv kursida dollarning jahon bozoridagi xarid qobiliyati pasayishi aks etadi, biroq dollar boshqa valyutalarga nisbatan o‘zbek so‘miga qaraganda kuchliroq tushmoqda.
Bundan tashqari, u uzoq vaqt davomida almashuv kursining barqarorligiga eʼtibor qaratib, valyutaga bo‘lgan talab va taklif o‘zgarmayotgandek taassurot uyg‘onayotganini, aslida bunday emasligini qo‘shimcha qildi.
2025-yilning dastlabki sakkiz oyida milliy valyuta dollarga nisbatan 3,39% ga yoki 438 so‘mga qimmatlashdi.
Iqtisodchilar so‘mning mustahkamlanishi sabablarini turlicha baholamoqdalar. Yuliy Yusupov buni AQSh prezidenti Donald Tramp siyosati tufayli dollarning tushib ketgani bilan bog‘lasa, Mirkomil Xolboyev O‘zbekistonning ichki omillariga ham ishora qildi.
Kap Depo direktori Farrux Xo‘jayev so‘mning mustahkamlanishini “qisqa muddatli tuzatish” deb izohladi. Hozirgi sharoitda u xususiy sarmoyadorlar uchun dollarni sotish emas, balki sotib olishni “maqsadga muvofiqroq strategiya” deb hisoblaydi.
Iqtisodchi Otabek Bakirovning fikricha, so‘mning mustahkamlanishiga dollarning pasayishi ham, valyutaning qo‘shimcha kirib kelishi ham ta’sir ko‘rsatmoqda. Yana bir omil — O‘zbekistonga importning sun’iy cheklanishi.
Avvalroq dollar kursi qariyb ikki yil oldingi darajaga — 12 254,27 so‘mga pasaygani haqida xabar berilgandi.

Первый заместитель директора Агентства стратегических реформ при президенте Абдулла Абдукадиров ответил на вопрос корреспондента Spot о том, является ли нынешний курс доллара в Узбекистане рыночным.
«По моим ощущениям, курс доллара нерыночный. Если смотреть на то, чем поддерживается этот курс, 38% экспорта поступает от поставок золота. Значит, продажа золота идет на поддержание курса… Но, значит, это не совсем рыночный курс. Это косвенный сигнал о том, что страна активно использует поступления от золота на поддержание обменного курса. Спрос и предложение на рынке в большей степени покрываются продажей золота. Вот это говорит о том, что это не совсем рыночные методы», — заявил он.
Абдукадиров признал, что на обменном курсе валют отражается падение покупательной стоимости доллара на мировом рынке, но к другим валютам он падает сильнее, чем к узбекскому суму.
Кроме того, он указал на стабильность обменного курса на протяжении длительного времени, отметив, что создается впечатление, что спрос и предложение на валюту не меняются, добавив, что это не так.
За первые восемь месяцев 2025 года национальная валюта укрепилась к доллару на 3,39% или на 438 сумов.
Экономисты расходятся в оценках причин укрепления сума. Юлий Юсупов связывает это с падением доллара из-за политики президента США Дональда Трампа, в то время как Миркомил Холбоев также указывает на внутренние факторы Узбекистана.
Директор Kap Depo Фаррух Ходжаев объяснил укрепление сума как «краткосрочную коррекцию». В текущих условиях он считает «более целесообразной стратегией» для частных инвесторов покупать доллар, а не продавать.
Экономист Отабек Бакиров считает, что на укрепление сума влияют как падение доллара, так и дополнительный приток валюты. Другой фактор — искусственное ограничение импорта в Узбекистан.