“Oziq-ovqat mahsulotlarini muzlatish, qayta ishlash va saqlash texnologiyalari markazi”da Air Products mahsulotlarining sifati va xavfsizligini tasdiqlovchi sertifikatlarni tantanali topshirish marosimi o‘tkazildi.Kompaniya auditdan o‘tib, oziq-ovqat maqsadlari uchun siqilgan hamda suyultirilgan uglerod dioksidini ishlab chiqarish va yetkazib berishni boshqarishning xalqaro oziq-ovqat xavfsizligi standartlariga muvofiqligi tasdiqlandi:
- FSSC 22000 — oziq-ovqat ta’minoti zanjirida oziq-ovqat xavfsizligini boshqarish tizimini sertifikatlash sxemasi;
- ISO 22000:2018 — oziq-ovqat xavfsizligi menejmenti tizimining xalqaro standarti;
- HACCP sertifikati — Codex Alimentarius (CAC/RCP 1-1969, Rev. 4) tavsiyalariga muvofiq;
- Halol sertifikati — CERTIN HALOL organi tomonidan berilgan UAE.S GSO 2055-1:2015 standarti talablariga muvofiqlik sertifikati.
Barcha sertifikatlar TÜV Thüringen (Germaniya) va CERTIN HALOL (O‘zbekiston) kabi xalqaro sertifikatlashtirish organlari tomonidan o‘tkazilgan audit natijalariga ko‘ra berilgan.
Marosimda hukumat vakillari, shuningdek, kompaniyaning potensial mijozlari va hamkorlari ishtirok etdi.. Dastur meva va sabzavotlarni shok usulida muzlatish va keyinchalik tatib ko‘rish uchun ishlab chiqarish liniyasini namoyish etishni o‘z ichiga olgan.
Ushbu sertifikatlarning biznes va butun soha uchun ahamiyati haqida Air Products kompaniyasining O‘zbekistondagi tijorat direktori Kirill Korotkov so‘zlab beradi.
Kirill Korotkov,
Air Products kompaniyasining O‘zbekistondagi tijorat direktori.
Biz uchun sertifikatlash shunchaki rasmiyatchilik emas. Biz CO₂ni gazning tarkibi va kelib chiqishi muhim ahamiyatga ega bo‘lgan oziq-ovqat va agrosanoat tarmoqlariga yetkazib beramiz. Sertifikatlash hamkorlarimizga xavfsiz va axloqiy jihatdan maqbul mahsulotdan foydalanayotganiga huquqiy va ma’naviy ishonch beradi.
Halol va CO₂ — o‘quvchini ajablantirishi mumkin bo‘lgan uyg‘unlik. Nima uchun bu sertifikat gazga nisbatan qo‘llaniladi?
Bir qarashda bu g‘ayrioddiy tuyulishi mumkin, ammo CO₂ ko‘pincha oziq-ovqat mahsulotlari bilan birga ishlatiladi - masalan, qadoqlash, muzlatish, ichimliklar ishlab chiqarishda. Agar ishlab chiqaruvchi kompaniya o‘z mahsulotini halol deb ko‘rsatsa, ishlab chiqarishning har bir bosqichida barcha komponentlar, jumladan, gaz ham shunga mos kelishi muhimdir.
O‘zbekistonda bunday sertifikatlarni olish qanchalik qiyin? Bu kamdan-kam uchraydigan holatmi?
Biz CO₂ bo‘yicha ushbu jarayonni o‘tagan kam sonli kompaniyalardan birimiz. Bu uzoq vaqt talab etib, qat’iy texnik parametrlarga rioya qilish hamdasifatni doimiy nazorat qilishni taqozo etadi. Biroq biz buni ishonchga qilingan sarmoya, deb hisoblaymiz.
Shuningdek, ta’kidlash joizki, FSSC 22000 sertifikati ham, gazni tahlil qilish natijalari ham xalqaro akkreditatsiyadan o‘tgan organlar tomonidan tasdiqlangan bo‘lib, bu sanoatimizdagi eng talabchan mahalliy va xorijiy xaridorlar uchun sifat isboti bo‘lib xizmat qiladi.
Bunday standartlar biznesga imijdan tashqari qanday foyda keltiradi?
Bu shunchaki imij degani emas, balki, haqiqiy shartnomalardir. Mijozlarimizning bir qismi muvofiqlikni tasdiqlashni talab qiladi. Ushbu sertifikatlar bilan biz eng yirik oziq-ovqat ishlab chiqaruvchilar va eksport qiluvchi kompaniyalar bilan hamkorlik qilishimiz mumkin.
Air Products misoli O‘zbekistondagi boshqa kompaniyalar uchun namuna bo‘la oladimi?
Shuni juda xohlardik. Bu ham raqobat, ham mamlakatdagi sifat masalasi. Umuman olganda, agar soha xalqaro standartlarga javob bersa, bundan hamma yutadi: iste’molchilar ham, eksportchilar ham, shuningdek, biznes maydoni sifatida O‘zbekiston ham.
Air Products tomonidan qo‘lga kiritilgan xalqaro sertifikatlar ixtiyoriy standartlar toifasiga kiradi. Davlat tomonidan o‘rnatiladigan va mahsulot xavfsizligiga minimal talablar qo‘yadigan majburiy me’yorlardan farqli o‘laroq, bunday standartlar sanoatning o‘zi tomonidan shakllantiriladi. Ular sifat, texnologiya va ishlab chiqarish jarayonlari masalalarini tartibga solib, asosiy darajadan yuqoriroq talablarni o‘z ichiga oladi.
ISO 22000, FSSC 22000, HACCP yoki Halol kabi ixtiyoriy sertifikatlashtirish raqobatbardosh bozorlarda faoliyat yuritishning amaliy shartiga aylanib bormoqda. U mijozlar va hamkorlarning ishonchini oshirib, xalqaro bozorga chiqishni osonlashtiradi hamda sifat madaniyati va oziq-ovqat xavfsizligini rivojlantirishga ko‘maklashadi.
Sertifikatlar Navoiy shahridagi Air Products zavodida ishlab chiqarilayotgan CO₂ning xalqaro standartlarga muvofiqligi va oziq-ovqat sanoatining talabchan sohalarida qo‘llanilishi mumkinligini tasdiqlaydi. Bu mijozlar uchun mahsulot sifatiga qo‘shimcha ishonch, kompaniya uchun esa ichki va tashqi bozorlarda hamkorlikni kengaytirish imkoniyati.
Air Products haqida
Air Products (NYSE: APD) - 80 yildan ortiq vaqt mobaynida faoliyat yuritib kelayotgan, dunyo miqyosidagi yetakchi sanoat gazlari ishlab chiqaruvchi kompaniyalardan biri bo‘lib, u yanada toza kelajak yaratish maqsadida energetika, ekologiya va rivojlanayotgan bozorlarga xizmat ko‘rsatishga ixtisoslashgan. Kompaniya neftni qayta ishlash, kimyo sanoati, metallurgiya, elektronika, qayta ishlash sanoati, tibbiyot va oziq-ovqat sanoati kabi o‘nlab sanoat tarmoqlaridagi mijozlarga asosiy sanoat gazlari, tegishli uskunalar va ularni qo‘llash bo‘yicha ekspert bilimlarini yetkazib beradi. Dunyoning eng yirik vodorod yetkazib beruvchilaridan biri bo‘lgan Air Products kompaniyasi, shuningdek, dunyodagi yirik toza vodorod ishlab chiqarish loyihalarini ishlab chiqmoqda, loyihalashtirmoqda, qurmoqda, egalik qilmoqda va boshqarmoqda. Uskunalar savdosi bilan shug‘ullanib, kompaniya butun dunyo bo‘ylab turbomashina, membrana tizimlari va kriogen konteynerlarni ham yetkazib beradi.
Air Products’ning 2024-yildagi moliyaviy savdo hajmi taxminan 50 mamlakatdagi faoliyati tufayli $12,1 mlrdni, joriy bozor qiymati esa $65 mlrddan oshiqni tashkil qiladi. Turli sohalarda faoliyat yuritadigan 23 mingga yaqin ishtiyoqli, iste’dodli va fidoyi xodimlar Air Products’ning oliy niyati atrof-muhitga foyda keltiradigan, barqarorlikni oshiradigan va mijozlar, jamoalar va dunyo oldida turgan muammolarni hal qilish imkoniyatlarini qayta ko‘rib chiqadigan innovatsion yechimlarni yaratishdir.

В «Центре технологий заморозки, обработки и хранения продуктов питания» состоялась торжественная церемония вручения сертификатов, подтверждающих качество и безопасность продукции Air Products. Компания прошла аудит и получила подтверждение соответствия производства и управления поставками сжатой и сжиженной (жидкой) двуокиси углерода для пищевых целей по международным стандартам безопасности пищевой продукции:
- FSSC 22000 — схема сертификации системы менеджмента безопасности пищевых продуктов в пищевой цепи поставок;
- ISO 22000:2018 — международный стандарт системы менеджмента безопасности пищевой продукции;
- сертификат HACCP — в соответствии с рекомендациями Codex Alimentarius (САС/RCP 1−1969, Rev. 4);
- сертификат Halal — на соответствие требованиям стандарта UAE.S GSO 2055−1:2015, выданный органом Certin Halal.
Все сертификаты были выданы по результатам аудита, проведенного международными органами сертификации, включая TÜV Thüringen (Германия) и Certin Halal (Узбекистан).
Среди гостей церемонии были представители правительства, а также потенциальные клиенты и партнеры компании. Программа включала демонстрацию производственной линии шоковой заморозки фруктов и овощей с последующей дегустацией.
О значении этих сертификатов для бизнеса и всей отрасли рассказывает Кирилл Коротков, коммерческий директор Air Products в Узбекистане.
Кирилл Коротков,
коммерческий директор Air Products в Узбекистане.
Для нас сертификация — это не просто галочка. Мы поставляем CO₂ в пищевую и агропромышленную отрасли, где важна уверенность в составе и происхождении газа. Сертификация дает нашим партнерам юридическую и моральную уверенность, что они используют безопасный, этически приемлемый продукт.
Halal и CO₂ — сочетание, которое может удивить читателя. Почему эта сертификация применима к газу?
На первый взгляд это может показаться необычным, но CO₂ часто используется в контакте с пищевыми продуктами — например, при упаковке, заморозке, производстве напитков. И если компания-производитель позиционирует свою продукцию как Halal, важно, чтобы все компоненты на всех этапах производства соответствовали этому — в том числе и газ.
Насколько сложно получить такие сертификаты в Узбекистане? Это редкость?
Мы одни из немногих, кто прошел эту процедуру по CO₂. Это не быстро и требует соблюдения строгих технических параметров, постоянного контроля качества. Но мы считаем, что это инвестиция в доверие.
Также стоит отметить, что и сертификат FSSC 22000, и результаты анализа нашего газа подтверждены международными аккредитованными органами, таким образом это служит доказательством качества самым требовательным как местным, так и зарубежным покупателям в нашей индустрии.
Какие выгоды получает бизнес от таких стандартов — кроме имиджевых?
Это не просто имидж — это реальные контракты. Ряд наших клиентов требует подтверждения соответствия. С этими сертификатами мы можем работать с крупнейшими производителями продуктов и экспортерами.
Может ли пример Air Products стать точкой отсчета для других компаний в Узбекистане?
Мы бы очень хотели этого. Это и про конкуренцию, и про качество в стране. Если отрасль в целом будет соответствовать международным стандартам — выиграют все: и потребители, и экспортные игроки, и Узбекистан как бизнес-площадка.
Международные сертификаты, полученные Air Products, относятся к категории добровольных стандартов. В отличие от обязательных норм, которые устанавливает государство и которые задают минимальные требования к безопасности продукции, такие стандарты формируются самой индустрией. Они выходят за рамки базового уровня, регулируя вопросы качества, технологий и производственных процессов.
Добровольная сертификация вроде ISO 22000, FSSC 22000, HACCP или Halal все чаще становится фактическим условием работы на конкурентных рынках: она повышает доверие со стороны клиентов и партнеров, облегчает выход на международные рынки и способствует развитию культуры качества и пищевой безопасности.
Сертификаты подтверждают, что CO₂ производимый заводом Air Products в Навои соответствует международным стандартам и может использоваться в требовательных сегментах пищевой промышленности. Для клиентов это дополнительная уверенность в качестве продукта, а для компании — возможность расширять сотрудничество как на внутреннем, так и на внешних рынках.
Об Air Products
Air Products (NYSE: APD) — одна из ведущих в мире компаний по производству промышленных газов, работающая более 80 лет и ориентированная на обслуживание энергетических, экологических и развивающихся рынков в целях создания более чистого будущего. Компания поставляет основные промышленные газы, сопутствующее оборудование и экспертные знания в области их применения заказчикам из десятков отраслей промышленности, включая нефтепереработку, химическую промышленность, металлургию, электронику, обрабатывающую промышленность, медицину и пищевую промышленность. Являясь одним из ведущих мировых поставщиков водорода, Air Products также разрабатывает, проектирует, строит, владеет и управляет некоторыми из крупнейших в мире проектов по производству чистого водорода, поддерживая переход к низкоуглеродной энергетике в тяжелом транспортном и промышленном секторах. Занимаясь продажей оборудования, компания также поставляет турбомашины, мембранные системы и криогенные контейнеры по всему миру.
Объем продаж Air Products в 2024 финансовом году составил $12,1 млрд благодаря операциям примерно в 50 странах, а текущая рыночная капитализация компании превышает $65 млрд. Около 23 тысяч увлеченных, талантливых и преданных своему делу сотрудников из разных областей деятельности руководствуются высшей целью Air Products — создавать инновационные решения, которые приносят пользу окружающей среде, повышают устойчивость и переосмысливают возможности для решения задач, стоящих перед клиентами, сообществами и миром.