Qozog‘istonda o‘qituvchilar uchun maktabda sun’iy intellekt va raqamli vositalardan foydalanish kursi ishga tushirilmoqda, deya xabar bermoqda 98mag.
Bepul dastur 20-oktyabrda boshlanadi va ikki oy davom etadi. Mashg‘ulotlar onlayn tarzda qozoq va rus tillarida olib boriladi.
Loyiha dastlab mantiqiy olimpiadalar seriyasi sifatida boshlanib, keyinchalik maktab o‘quvchilari, o‘qituvchilar va ekspertlarning ta’lim hamjamiyatiga aylandi.
Endi tashkilotchilar o‘qituvchilarni tayyorlashga e’tibor qaratishga qaror qildilar. Ularning maqsadi o‘qituvchilarga zamonaviy ish vositalarini taqdim etish va o‘quv jarayonida sun’iy intellektdan foydalanishni o‘rgatishdir.
Kurs ChatGPT va Gemini’dan tortib, bir necha daqiqada taqdimotlar yaratish imkonini beruvchi Gamma AI’gacha bo‘lgan 18 ta texnologiyani qamrab oladi.
Tashkilotchilarning ta’kidlashicha, dasturning maqsadi o‘qituvchilarga darslarni samaraliroq o‘tkazishga va sun’iy intellektni qanday qo‘llashni yaxshiroq tushunishga yordam berishdir: o‘quvchilar chat-botlarga tayanadigan holatlarni aniqlashdan tortib, kundalik vazifalarni soddalashtirishgacha.
Avvalroq jamoa 85 ta maktab uchun vebinarlar o‘tkazgan va ko‘plab o‘qituvchilar yangi texnologiyalar bilan tanishishdan “ko‘rish effektini” boshdan kechirgan.
Shunga o‘xshash tashabbuslar O‘zbekistonda ham muhokama qilinmoqda, unda 2026-yildan boshlab yuqori sinflarda sun’iy intellekt asoslarini joriy etish rejalashtirilgan.
Biroq, huquqshunos va texnologik siyosat bo‘yicha ekspert Ammar Jonas ta’kidlashicha, fanni maktab dasturiga kiritishdan oldin o‘qituvchilarni tayyorlashga sarmoya kiritish kerak.
Prezident sun’iy intellektni rivojlantirish bo‘yicha bank-moliya, sog‘liqni saqlash, qishloq xo‘jaligi va energetika yo‘nalishlarida 100 ta loyiha amalga oshirilishini ma’lum qildi.

В Казахстане запускают курс для учителей по использованию искусственного интеллекта и цифровых инструментов в школе, сообщает 98mag.
Бесплатная программа стартует 20 октября и продлится два месяца. Ее инициатор — международное сообщество Interdisciplinary Battles при поддержке Фонда Улытау. Обучение пройдет онлайн на казахском и русском языках.
Проект изначально начинался как серия логических олимпиад, а затем вырос в образовательное сообщество школьников, педагогов и экспертов. Теперь организаторы решили сосредоточиться на подготовке учителей, чтобы дать им современные инструменты для работы и научить использовать ИИ в учебном процессе.
Курс охватит 18 технологий — от ChatGPT и Gemini до Gamma AI, позволяющей создавать презентации за несколько минут.
Организаторы отмечают, что цель программы — помочь педагогам эффективнее вести уроки и лучше понимать, как применять ИИ: от выявления случаев, когда ученики полагаются на чат-боты, до упрощения рутинных задач. Ранее команда уже провела вебинары для 85 школ, и многие учителя, по их словам, испытали «эффект прозрения» от знакомства с новыми технологиями.
Схожие инициативы обсуждаются и в Узбекистане, где с 2026 года в старших классах планируют ввести основы ИИ. Однако, как отмечает юрист и эксперт по технологической политике Аммар Юнас, прежде чем вводить предмет в школьную программу, необходимо инвестировать в подготовку учителей.