O‘zbekiston va Rosatom Jizzax viloyatida yirik atom elektr stansiyasini qurishga kelishib oldi, deya xabar bermoqda O‘zatom agentligi.
26-sentabr kuni “Jahon atom haftaligi” xalqaro forumi doirasida O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energiyasi agentligi (O‘zatom) va Rosatom davlat korporatsiyasi o‘rtasida atom sohasida hamkorlikni kengaytirish to‘g‘risidagi hujjatlar imzolandi.
Tomonlar O‘zbekistondagi AES loyihasining ikkita katta quvvatli energoblok va ikkita kichik quvvatli atom stansiyasi (KQAS) blokidan iborat yangi konfiguratsiyasini ishlab chiqishga kelishib oldilar.
20-iyundagi bitimga O‘zbekistonda integratsiyalashgan atom elektr stansiyasini qurish loyihasini amalga oshirishning asosiy shartlari to‘g‘risidagi qo‘shimcha bitim AESning yangi konfiguratsiyasi bo‘yicha shartnoma tuzishni nazarda tutadi.
Tomonlar loyiha tarkibiga VVER-1000 3+ avlodiga asoslangan ikkita yuqori quvvatli energoblok va har biri 55 MVt quvvatga ega bo‘lgan RITM-200N reaktorli ikkita energoblok kiritilishiga kelishib oldilar.
Shuningdek, O‘zatom va Rosatom kichik va katta quvvatli AESlar uchun yoqilg‘i yetkazib berish bo‘yicha shartnomalarning asosiy shartlarini imzoladilar. Bu bir maydonchada integratsiyalashgan atom stansiyasi loyihasini kompleks ravishda amalga oshirish uchun asos yaratadi.
“Bugungi imzolash Rosatom va O‘zbekiston o‘rtasida tinch atom sohasida munosabatlarni rivojlantirishda yangi bosqich boshlanganidan dalolat beradi. Erishilgan kelishuvlar tufayli O‘zbekiston bir vaqtning o‘zida ham kichik quvvatli zamonaviy atom stansiyasi, ham katta quvvatli atom elektr stansiyasi ishlaydigan integratsiyalashgan atom elektr stansiyasini quradigan dunyodagi birinchi mamlakat bo‘ladi”, — deya izoh berdi Aleksey Lixachyov.
25-sentabr kunibosh vazir o‘rinbosari Jamshid Xo‘jayev Jizzax viloyatida 2 GVt quvvatga ega katta atom elektr stansiyasi va 110 MVt quvvatga ega kichik atom elektr stansiyasi qurilishini ma’lum qilgandi. Uning so‘zlariga ko‘ra, 2035-yilga borib 525 gektar maydondagi kombinatsiyalashgan atom elektr stansiyasi 15 mlrd kVt/soatdan ortiq energiya ishlab chiqaradi.
Avvalroq Spot kichik AESlar O‘zbekiston hududlarida energiya ta’minotini nomarkazlashtirishga yordam berishi haqida yozgandi.
O‘zatom rahbarining aytishicha, kichik modulli reaktorlar an’anaviy generatsiyadan, shu jumladan ko‘mirdan uzoqlashish imkonini beradi.

Узбекистан и «Росатом» договорились о строительстве большой атомной электростанции в Джизакской области, передает корреспондент Spot.
26 сентября на площадке международного форума «Всемирная атомная неделя» Агентство по атомной энергии при Кабинете министров Узбекистана («Узатом») и госкорпорация «Росатом» подписали документы о расширении сотрудничества в атомной сфере.
Стороны договорились о новой конфигурации проекта АЭС в Узбекистане в составе двух энергоблоков большой мощности и двух блоков атомной станции малой мощности (АСММ).
Дополнительное соглашение об основных условиях реализации проекта по сооружению интегрированной атомной электростанции в Узбекистане к соглашению от 20 июня предусматривает заключение контракта на новую конфигурацию АЭС.
Стороны договорились, что в состав проекта войдут два энергоблока большой мощности на базе ВВЭР-1000 поколения 3+ и два энергоблока с реакторами РИТМ-200Н мощностью 55 МВт каждый.
Кроме того, «Узатом» и «Росатом» подписали основные условия контрактов на поставку топлива для АЭС малой и большой мощности. Это формирует основу для комплексной реализации проекта интегрированной атомной станции на одной площадке.
«Сегодняшнее подписание знаменует новый этап в развитии отношений между „Росатомом“ и Узбекистаном в сфере мирного атома. Благодаря достигнутым договоренностям Узбекистан станет первой страной в мире, сооружающей интегрированную атомную станцию, где на одной площадке будет эксплуатироваться одновременно и современная атомная станция малой мощности, и АЭС большой мощности», — заявил гендиректор «Росатома» Алексей Лихачёв.
Накануне вице-премьер Жамшид Ходжаев сообщил, что в Джизакской области построят большую АЭС на 2 ГВт и малую АЭС на 110 МВт. По его словам, к 2035 году комбинированная АЭС на площади 525 га будет вырабатывать более 15 млрд кВт⋅ч.