O‘zbekiston Rossiyadagi mehnat migrantlari uchun imtihonlarni soddalashtirishni taklif qilmoqda. Bu haqda 2-oktabr kuni O‘zbekiston 24 telekanaliga bergan intervyusida Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi direktori Behzod Musayev ma’lum qildi.
Migratsiya agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiyada 1,3 mlnga yaqin O‘zbekiston fuqarosi vaqtincha mehnat faoliyatini olib bormoqda. Shu bilan birga, migrantlar soni mavsumga va ish beruvchilar tomonidan talabga qarab o‘zgaradi.
Rossiya prezidenti huzuridagi Fuqarolik jamiyatini rivojlantirish va inson huquqlari bo‘yicha kengashda yuqoriroq ko‘rsatkich — qariyb 2 mln kishi qayd etilgan, deb yozadi Gazeta.uz.
Behzod Musayev O‘zbekiston-Rossiya mehnat bozori qurilishiga bag‘ishlangan forum doirasida Rossiyada mehnat qilayotgan vatandoshlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ularning mehnat faoliyati davomida erkin harakatlanishi, shuningdek, ishlash uchun ruxsatnoma olishning murakkab jarayonlarini soddalashtirish masalalarini ko‘tardi.
Uning aytishicha, O‘zbekiston Rossiyada ishlashni xohlovchiarning o‘z vatanida, jumladan viloyatlarda ham, til imtihonini topshirish imkoniyatini taklif etmoqda.
“Til imtihonini topshirishda tarix va qonunchilikka oid ko‘plab murakkab va hech kimga kerak bo‘lmagan savollar bor. Biz bu misollarni keltirib o‘tdik. [Rossiya prezidenti huzuridagi] Inson huquqlari bo‘yicha kengash a’zolari va rahbariyati so‘zlarimizning to‘g‘riligini tushunadi”, — deya izoh berdi Migratsiya agentligi direktori.
Fevral oyi boshida O‘zbekiston va Rossiya vakillari Toshkentdagi Saxarova migratsiya markazi filialida rus tilidan imtihon topshirishni yo‘lga qo‘yishga kelishib olgandi.
Bundan tashqari, Migratsiya agentligi Rossiyada patent olish uchun imtihonga tayyorgarlik ko‘rish uchun saytni ishga tushirdi. O‘zbekistonliklar rus tili, Rossiya Federatsiyasi tarixi va qonunchiligi bo‘yicha sinov testlaridan bepul o‘tishlari mumkin.
Aprel oyida O‘zbekiston va Rossiya mehnat migrantlarini ishga qabul qilishning majburiy tartiblarini Toshkentga ko‘chirish masalasini muhokama qilgan edi. IIV pasport-viza xizmati vakolatxonasi faoliyatini qayta yo‘lga qo‘yishni taklif qildi. Rossiya tomoni tashabbusni qo‘llab-quvvatladi.
29-may kuni Moskvaga ikki kunlik tashrif bilan kelgan O‘zbekiston prezidenti yordamchisi Saida Mirziyoyeva Rossiya bosh vaziri Mixail Mishustin bilan uchrashdi.
Ucharashuvda migratsiya tartib-taomillarini tezlashtirish chora-tadbirlari va patentlarni rasmiylashtirish bosqichlarining bir qismini O‘zbekistonga ko‘chirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Iyun oyida Rossiya prezidenti Vladimir Putin Shavkat Mirziyoyev bilan mehnat muhojirlarini Rossiyaga yuborishdan oldin ularni tayyorlash bo‘yicha kelishuvga erishilganini ma’lum qildi. Rossiya rahbari qo‘shimcha qilishicha, bu tayyorgarlik, xususan, rus tili, madaniyati va boshqa jihatlarni o‘rganishni o‘z ichiga oladi.
Avvalroq Spot O‘zbekiston Koreya bilan ishchi vizalari bo‘yicha kelishuv imzolagani haqida yozgandi.
Hujjat malakali mutaxassislarga E-7 vizasini berishni nazarda tutadi. Shuningdek, tomonlar mavsumiy ishlar uchun ham viza ajratish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda.

Узбекистан предлагает упростить экзамены для трудовых мигрантов в России. Об этом 2 октября в интервью телеканалу Oʻzbekiston 24 заявил директор Агентства по миграции при Кабинете министров Бехзод Мусаев.
По данным Агентства по миграции, в России временно работают около 1,3 млн граждан Узбекистана. При этом число мигрантов меняется в зависимости от сезона и спроса со стороны работодателей. В Совете при президенте РФ по развитию гражданского общества и правам человека называют более высокую цифру — около 2 млн человек, пишет «Газета.uz».
В рамках форума, посвященному построению узбекско-российского рынка труда, Бехзод Мусаев поднял вопросы защиты прав и интересов соотечественников, работающих в России, их свободного передвижения во время трудовой деятельности, а также упрощения сложных процессов получения разрешений на работу.
По его словам, Узбекистан предлагает, чтобы граждане, желающие работать в России, могли сдавать языковой экзамен на родине, в том числе в регионах.
«При сдаче языкового экзамена есть множество сложных и никому не нужных вопросов, касающихся истории и законодательства. Мы привели эти примеры. Члены и руководство Совета по правам человека [при президенте России] понимают правильность наших слов», — прокомментировал директора Агентства по миграции.
В начале февраля представители Узбекистана и России договорились наладить сдачу экзамена по русскому языку в филиале миграционного центра «Сахарова» в Ташкенте.
Более того, Агентство миграции запустило сайт для подготовки к экзамену на получение патента в России. Узбекистанцы могут бесплатно пройти пробные тесты по русскому языку, истории и законодательству РФ.
В апреле Узбекистан и Россия обсудили перенос обязательных процедур для набора трудовых мигрантов в Ташкент. МВД предложило перезапустить деятельность представительства Паспортно-визового сервиса. Российская сторона поддержала инициативу.
В конце мая помощник президента Узбекистана Саида Мирзиёева прибыла с двухдневным визитом в Москву и провела встречи с руководством Администрации президента и правительством России.
Узбекистан и Россия обсудили частичный перенос оформления трудовых патентов. Помощник президента Саида Мирзиёева и премьер-министр РФ Михаил Мишустин также рассмотрели меры по ускорению миграционных процедур.
В июне президент России Владимир Путин сообщил о договоренности с Шавкатом Мирзиёевым по предварительной подготовке трудовых мигрантов перед отправкой в Россию. В частности, это коснется изучения русского языка, культуры и других аспектов, добавил российский президент.