Yoshlarning o‘quv markazlarida xorijiy tillarni o‘qish xarajatlari bir qismi uchun subsidiya ajratiladi. Bu haqdagi tegishli nizom hukumat qarori bilan tasdiqlandi.
Hujjatga muvofiq, xorijiy tilni o‘rganish uchun 2+6 dasturi joriy etildi. Unga ko‘ra, dastlabki 2 oylik o‘qish to‘lovi talabgorning o‘z hisobidan qoplanadi, keyingi 6 oylik xarajat esa davlat tomonidan subsidiya qilinadi.
Subsidiya Yoshlar ishlari agentligining Yoshlarga oid davlat siyosatini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasiga ajratilgan mablag‘lar doirasida ajratiladi.
2+6 dasturiga muvofiq, yoshlarga har oy yakuni bo‘yicha quyidagi miqdorda subsidiya beriladi:
- Toshkent shahrida — BHMning 2 baravarigacha (824 ming so‘mgacha);
- Qoraqalpog‘iston va viloyatlar markazlarida — BHMning 1,5 baravarigacha (618 ming so‘mgacha);
- tuman (shahar) larda — BHMning 1 baravarigacha (412 ming so‘mgacha).
Agentlik tomonidan 2025−2026-yillarda o‘quv markazlarida xorijiy tillarni o‘rganadigan 20 ming nafargacha, 2031-yilgacha har yili 20 ming nafargacha yoshlarga o‘qish xarajatlari uchun subsidiya ajratiladi.
Bunda tegishli yilda subsidiya ajratilgan yoshlar soni 20 ming nafardan oshgan taqdirda, o‘sha yil uchun subsidiya ajratish keyingi yilga qadar to‘xtatiladi.
Subsidiyalar faqat maxsus elektron platforma orqali ro‘yxatdan o‘tgan o‘quv markazlariga ajratiladi. Markazlar ariza beruvchilarning darslarda qatnashishini kunlik elektron nazorat qilish tizimiga integratsiya qilingan bo‘lishi shart.
Joriy yilning fevralida chet tillarini o‘rganuvchi yoshlar xarajatlarini qoplab berishning yangi tartibi joriy etilishi aytilgandi.
Spot, avvalroq, kasb va xorijiy tillarga o‘qitish uchun vaucher berish tartibi belgilangani haqida yozgandi.

Кабинет министров утвердил положение о выделении субсидий на обучение молодежи иностранным языкам. Об этом сообщил канал правовой информации Минюста.
Субсидии будут выделяться по схеме «2+6». Если заявитель оплатит два месяца занятий в учебном центре самостоятельно, то Агентство по делам молодежи покроет затраты на следующие полгода учебы из Фонда поддержки госполитики в отношении молодежи.
Президент анонсировал введение субсидий по модели «2+6» в феврале этого года. Рассчитывать на выплаты смогут только обладатели языкового сертификата с баллом (уровнем) не ниже определенной отметки.
Максимальный объем ежемесячных субсидий будет зависеть от места жительства. В Ташкенте он составит 2 БРВ (824 тыс. сумов), в Каракалпакстане и областных центрах — 1,5 БРВ (618 тыс. сумов), в других городах и районах — 1 БРВ (412 тыс. сумов).
Агентство по делам молодежи выделит 20 тыс. субсидий совокупно в 2025—2026 годах, затем — по 20 тыс. ежегодно до 2031 года. Если лимит субсидий на текущий год исчерпан, выделение новых выплат приостанавливается до начала следующего.
Для получения субсидии учебный центр, в котором учится заявитель, должен быть зарегистрирован на электронной рейтинговой платформе. Также заведение должно пройти интеграцию с системой онлайн-контроля посещаемости занятий.
В феврале 2024 года Агентство по делам молодежи представило главе государства программу популяризации иностранных языков. Кроме субсидий на обучение до 6 месяцев, она включала компенсации затрат на получение языковых сертификатов и покрытие расходов учебных центров в сельских районах на аренду помещений.
Ранее Spot писал, что нуждающимся гражданам в Узбекистане планируется возмещать 80% затрат на обучение профессиям и языкам.