Chernogoriya O‘zbekiston va boshqa davlatlar fuqarolari uchun vizasiz rejimni bekor qildi. Bu haqda 9-oktabr kuni mamlakat hukumati matbuot xizmati xabar berdi.
98-sessiyada bosh vazir Miloyko Spayich boshchiligidagi Vazirlar Mahkamasi Armaniston, O‘zbekiston va Misr fuqarolarini vizalardan vaqtincha ozod qilish to‘g‘risidagi avvalgi qarorlarni o‘zgartirdi.
Chernogoriya hukumati bayonotida aytilishicha, bu o‘zgarishlar milliy viza siyosatini Yevropa Ittifoqi siyosati bilan uyg‘unlashtirishga, shuningdek, 2024−2027-yillarga mo‘ljallangan islohotlar dasturi va YIga a’zolik bo‘yicha 24-bobning yakuniy mezonlari talablariga muvofiq amalga oshirilmoqda.
“Bugungi tuzatishlar yuqorida tilga olingan mamlakatlar (O‘zbekiston, Armaniston va Misr — Spot izohi) fuqarolari uchun viza talablaridan vaqtincha ozod qilish to‘g‘risidagi avvalgi qarorlarning amal qilishini to‘xtatadi. Shu bilan Chernogoriyaning Yevropa Ittifoqiga to‘laqonli a’zo bo‘lishga qat’iy sodiqligini aniq ifodalaydi”, — deyiladi xabarda.
O‘zbekiston tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Ahror Burxonov Spot so‘roviga javoban Chernogoriya bilan vizasiz rejim turistik mavsum davrida — 15-iyundan 30-avgustgacha amal qilishini bildirdi. Bu davrda o‘zbekistonliklar mamlakatga turistik vaucher orqali tashrif buyurishlari mumkin. Qolgan vaqtlarda esa Moskvadagi Chernogoriya elchixonasi orqali viza rasmiylashtirish kerak.
Biroq vazirlik Chernogoriya tomonidan o‘zbekistonliklar uchun vaqtinchalik vizasiz rejim bekor qilingani haqida hozircha ma’lumotga ega emasligini ma’lum qildi.
2023-yil aprel oyida Chernogoriya hukumati O‘zbekistondan kelgan sayyohlar uchun viza talabini bekor qilishni rejalashtirayotgani ma’lum bo‘ldi. Iyun oyidan boshlab ikki davlat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgandi. Xususan, Uzbekistan Airways Prestige Travel turoperatori bilan birgalikda Tivat kurort shahriga parvozlarni amalga oshirdi.
O‘zbekiston 2019-yilning fevralida Chernogoriya fuqarolari uchun vizasiz rejim joriy qilgan. Ular mamlakatda 30 kun davomida vizasiz qolishlari mumkin.
Avvalroq Spot Saudiya Arabistoni barcha viza egalari uchun umra ziyoratiga ruxsat bergani haqida yozgandi. Ruxsat berilgan vizalar ro‘yxatiga shaxsiy va oilaviy, elektron turistik, tranzit va ishchi vizalar hamda boshqalar kiradi.

Черногория отменила безвизовый режим для граждан Узбекистана и других стран. Об этом 9 октября сообщила пресс-служба правительства республики.
На 98-й сессии Кабинет министров под председательством премьер-министра Милойко Спаича изменил предыдущие решения о временном освобождении от виз для граждан Армении, Узбекистана и Египта.
Правительство Черногории обосновало это гармонизацией национальной визовой политики с политикой Европейского союза в соответствии с обязательствами в рамках программы реформ на 2024−2027 годы и заключительными критериями главы 24 о вступлении в ЕС.
«Сегодняшние поправки приостанавливают действие предыдущих решений о временном освобождении от визовых требований для граждан вышеупомянутых стран (Узбекистан, Армения и Египет — прим. Spot), тем самым посылая четкий сигнал о твердой приверженности Черногории полному членству в ЕС», — говорится в сообщении.
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Ахрор Бурханов в ответ на запрос Spot пояснил, что безвизовый режим с Черногорией действует на период туристического сезона — с 15 июня до 30 августа. В этот период узбекистанцы могут посещать республику по туристическому ваучеру. В остальное время необходимо получать въездную визу через посольство Черногории в Москве.
Однако в МИДе сообщили, что не обладают информацией об отмене Черногорией временного безвизового режима для узбекистанцев.
В апреле 2023 года стало известно о планах правительства Черногории отменить требование визы для туристов из Узбекистана. С июня между двумя странами планировалось наладить прямое авиасообщение. В частности, Uzbekistan Airways в партнерстве с туроператором Prestige Travel выполнял рейсы в курортный город Тиват по субботам.
Узбекистан ввел безвизовый режим для граждан Черногории в феврале 2019 года. Они могут пребывать здесь без оформления визы в течение 30 дней.