Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev mahalla tizimini rivojlantirish va joylardagi ish samaradorligini oshirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazgani haqida yozgandi. Mahalla markazlari qurilishi uchun imtiyozlar joriy etish rejalashtirilmoqda.
Prezident mahallalarda ijtimoiy muhitni yaxshilash, yoshlar bilan tarbiyaviy ishlarni kuchaytirish masalalariga to‘xtaldi. Xususan, hokimlar, mahalla faollari va nuroniylarni tizimli hal etilishi zarur bo‘lgan oilaviy muammolarga e’tibor qaratishga chaqirdi.
Qayd etilishicha, yil boshidan buyon 32 mingga yaqin oila ajrashgan. 16 ming ota-ona aliment to‘lashdan bo‘yin tovlab kelayotgani, oilasi va bolalarini kredit qarzlari bilan tashlab ketish holatlari uchramoqda.
Shuningdek, yaqin qarindoshlar va erta nikohning salbiy ta’siri ham qayd etilgan. Yoshlarga oila qurishda ham o‘zi, ham turmush o‘rtog‘i va farzandlari oldidagi mas’uliyatni tushuntirish kerak, dedi prezident.
Davlat rahbari ajrimlarda taraflar, ayniqsa, farzandlar og‘ir moddiy ahvolga tushishining oldini olish uchun nikoh shartnomasi tuzishning afzalliklarini targ‘ib qilish lozimligini ta’kidladi.
Bu qadam tomonlarning huquqlarini himoya qilishga va ajralish holati yuz berganda oila uchun moddiy qiyinchiliklarning oldini olishga yordam beradi.
Bungacha sentabr oyida prezident notariat sohasini rivojlantirish bo‘yicha chora-tadbirlarni tasdiqlagan edi. 1-dekabrdan boshlab O‘zbekiston hududida notarial tasdiqlangan nikoh shartnomalarining asl nusxasini taqdim etish talabi bekor qilinadi — ularning elektron nusxalari “Notarius” onlayn tizimida saqlanadi.
Avvalroq Spot endi to‘y va oilaviy marosimlar belgilangan cheklovlar asosida o‘tkazilishi haqida yozgandi.
Shuningdek, ortiqcha vaqt va xarajat talab qiladigan qo‘shimcha rasm-rusum va shoularni o‘tkazishga ruxsat etilmaydi.

Как сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам развития махаллинской системы и повышения эффективности работы на местах. Планируется ввести льготы для строительства махаллинских центров.
Президент затронул тему улучшения социального климата в махаллях и воспитательной работы с молодежью. В частности, он призвал хокимов, махаллинских активистов и старшее поколение обратить внимание на семейные проблемы, требующие системного решения.
С начала года развелись почти 32 тыс. пар. Около 16 тыс. человек уклоняются от уплаты алиментов, оставляя бывших супругов и детей с задолженностями.
Также отмечались отрицательные эффекты близкородственных и ранних браков. Необходимо объяснять молодежи ответственность при создании семьи как перед собой, так и перед партнером и детьми, подчеркнул президент.
В качестве одного из потенциальных решений глава государства выделил оформление брачных договоров. Этот шаг поможет защитить права сторон и избежать материальных трудностей для семьи в случае развода.
До этого в сентябре президент утвердил меры по развитию нотариальной сферы. С 1 декабря отменяется требование оригинала брачных договоров, нотариально заверенных на территории Узбекистана — их электронные копии будут храниться в онлайн-системе «Нотариус».