Avvalroq prezident kasaba uyushmalari faollari va faxriylari bilan uchrashuv o‘tkazayotgani haqida xabar berilgandi.
Davlat rahbari turli sabablar bilan ishsiz qolgan, mehnat jarayonida kasallik yoki nogironlikka chalingan odamlarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash kafolatlarini kuchaytirish lozimligini aytdi.
Shu bois, to‘g‘ridan to‘g‘ri amal qiluvchi “Davlat ijtimoiy sug‘urtasi to‘g‘risida"gi qonun qabul qilinishini tezlashtirib, unda ijtimoiy sug‘urta jamg‘armasini shakllantirishda ish beruvchi va xodimlar ishtiroki aniq belgilab berilsa, adolatdan bo‘lishi taʼkidlandi.
Kasaba uyushmalarida odamlarga ishonchli maʼlumotlarni o‘z vaqtida yetkazish uchun imkoniyat, sharoit va salohiyat yetarli ekani taʼkidlandi.
Eng katta auditoriyaga ega bo‘lgan kasaba uyushmalari halol va fidoyi mehnatni targ‘ib qilish hamda mehnat munosabatlarida qonuniylikni taʼminlashga oid axborotlarni jamoatchilikka birinchilardan bo‘lib yetkazib borishi kerakligi qayd etildi.
Tizimdagi 30 dan ortiq sanatoriy va 100 dan ziyod bolalar oromgohlari xodimlar va ularning farzandlari salomatligini tiklab, hordiq chiqarishlari uchun xizmat qilmoqda. Oxirgi besh yilda sanatoriylarda 900 mingga yaqin aholi o‘z salomatligini tikladi, oromgohlarda esa 800 ming bola dam oldi.
Yaqinda Issiqko‘lda “Bo‘ston-Rezort” pansionati ishga tushirilgani fuqarolar uchun yana bir qulaylik bo‘ldi. Lekin, kasaba uyushmalari infratuzilmasi aholi ehtiyojlarini to‘liq qamrab olmayotgani qayd etildi.
Davlat rahbari hokimlarni har yili kasaba uyushmalari bilan birgalikda yoki DXSh yordamida bittadan sanatoriy va oromgoh qurish bo‘yicha alohida dastur tasdiqlashga chaqirdi.
Joriy yil mamlakat bo‘ylab, kasaba uyushmalari harakatining 120 yillik yubileyi keng nishonlanmoqda. Shundan kelib chiqib, prezident har bir hududda Kasaba uyushmalari bog‘larini tashkil etishni taklif qildi. Viloyat hokimlariga uyushmalar bilan maslahatlashib, bog‘lar uchun joy ajratish topshirildi.
Sentabr oyi avvalida senat davlat ijtimoiy sug‘urtasiga oid qonunni rad etgandi. Qonunda mas’ul organning vakolatlari va vazifalari ochib berilmagani aytilgandi.

Как сообщал Spot, Шавкат Мирзиёев выступил с речью на встрече с профсоюзами и анонсировал введение их прямого участия в утверждении минимального размера оплаты труда.
Президент также подчеркнул важность укрепления социальной защиты безработных. Он выделил необходимость усилить гарантии поддержки для людей, заболевших или получивших инвалидность на рабочем месте.
Для этого ставится задача ускорить принятие закона «О государственном социальном страховании». В нем должно быть четко обозначено участие работодателей и работников в формировании фонда соцстрахования.
Также затрагивалась тема досуга и восстановления для работников. В системе профсоюзов работают около 30 санаториев и более 100 детских лагерей, в которых за последние пять лет отдохнули 900 тыс. работников и 800 тыс. их детей.
Недавно возобновил работу пансионат «Бустон-Резорт» на Иссык-Куле, ставший символом укрепления отношений между Узбекистаном и Кыргызстаном. (Техническое открытие зоны отдыха состоялось в июле, по окончании первого этапа реконструкции — Spot.) Однако действующая инфраструктура не покрывает потребностей населения.
Хокимам регионов поручено ежегодно принять программу строительства минимум одного санатория и одного лагеря. Проекты будут реализовываться совместно с профсоюзами или на основе государственно-частного партнерства.
Кроме того, в каждом регионе предлагается создать сад профсоюзов. Глава государства выдвинул инициативу привлечь профсоюзы к организации зеленых зон и работам по благоустройству территорий.