Avvalroq 21-oktabr kuni Shavkat Mirziyoyev Mirzo Ulug‘bek tumanida IT Park Uzbekistan majmuasining ikkinchi bosqichi qurilishiga start bergani haqida xabar berilgandi.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov O‘zbekiston24 telekanaliga bergan intervyusida raqamlashtirishdan keyingi bosqich sunʼiy intellektni rivojlantirish bo‘lishi kerakligini taʼkidladi. Uning aytishicha, prezident IT Park‘ning ikkinchi bosqich rivojlanishini sunʼiy intellektni joriy etish bilan bog‘lashni topshirgan.
Obyekt sunʼiy intellektni rivojlantirish bo‘yicha yirik markazga aylanadi. Uning hududida SI bilan ishlaydigan startaplar, shuningdek, grafik protsessorlar bilan jihozlangan maʼlumotlar markazlari joylashadi. Vazir misol sifatida DataVolt kompaniyasi tomonidan qurilayotgan 12 MVt quvvatga ega maʼlumotlar markazini — Markaziy Osiyodagi sunʼiy intellekt uchun eng yirik maʼlumotlarni qayta ishlash markazini keltirdi.
Keyingi bosqichlarda DataVolt O‘zbekistonning butun hududida umumiy quvvati 500 MVt bo‘lgan yangi maʼlumotlar markazlarini barpo etishni rejalashtirmoqda.
“O‘zbekistonda eng katta hudud Qoraqalpog‘istondir. Prezident o‘ziga xos hududidan kelib chiqib, Qoraqalpog‘istonni data markazlar makoniga aylantirish g‘oyasini ilgari surdi. Agar investor $100 mlndan ko‘proq mablag‘ kiritsa, prezident imtiyozlar berishni vaʼda qildi. Bu Qoraqalpog‘istonni rivojlantirishning o‘ziga xos drayveriga aylanadi”, — dedi Shermatov.
Vazir investorlarga yengillik berish orqali hududga ko‘plab kompaniyalarni jalb qilish mumkinligi, startap ekotizimining rivojlanishiga va yoshlarning qiziqishiga turtki berishini qayd etdi.
Kechagi yig‘ilishda Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘istonda $100 mlndan ortiq qiymatga ega raqamli infratuzilma obyektlari 1 kVt soat uchun 5 sent narxida elektr energiyasi olishini maʼlum qildi (hozirda 1 kVt soat uchun 1000 so‘m, bu — 8 sentdan ortiq).
Bundan tashqari, oktabr oyi boshida Istiqbolli loyihalar milliy agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Vyacheslav Pak Qoraqalpog‘istonda mayning uchun elektr energiyasining imtiyozli tarifini eʼlon qilgandi.
Qoraqalpog‘istonda energiya sarfi yuqori bo‘lgan loyihalarni ustuvor joylashtirish mintaqada rejalashtirilayotgan qayta tiklanadigan energetika sohasidagi loyihalar bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.
2024-yil may oyida uchinchi Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida Energetika vazirligi ACWA Power bilan kelishuv imzoladi. Hujjatga ko‘ra, Saudiya kompaniyasi Qo‘ng‘irot tumanida 5 GVt quvvatga ega shamol elektr stansiyasini quradi. Energetika loyihasining qiymati $6,2 mlrd deb baholanmoqda.
Spot, avvalroq, O‘zbekiston mintaqaviy maʼlumotlar markaziga Google, Microsoft, Meta va Amazonni jalb etishi haqida yozgandi.

Как ранее писал Spot, 21 октября Шавкат Мирзиёев дал старт строительству второй очереди комплекса IT Park Uzbekistan в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов в интервью телеканалу Oʻzbekiston 24 заявил, что следующим этапом после цифровизации должно стать развитие искусственного интеллекта. По его словам, президент поручил связать второй этап развития IT Park Uzbekistan с внедрением технологий ИИ.
Объект станет крупным центром развития искусственного интеллекта. На его территории разместятся стартапы, работающие с ИИ, а также дата-центры, оснащенные графическими процессорами. В качестве примера министр привел строящийся саудовской компанией DataVolt дата-центр мощностью 12 МВт — крупнейший в Центральной Азии центр обработки данных для ИИ.
На последующих этапах DataVolt планирует создать новые дата-центры общей мощностью 500 МВт на всей территории Узбекистана.
«В Узбекистане самым большим регионом является Каракалпакстан. Президент выступил с идеей превратить Каракалпакстан в пространство дата-центров. Если инвестор вложит больше $100 млн, то президент пообещал предоставить льготы. Это станет драйвером развития Каракалпакстана, так как привлечет многие компании. Также это будет способствовать развитию стартап-экосистемы и интереса молодежи», — отметил Шерматов.
На вчерашнем совещании Шавкат Мирзиёев сообщил, что в Каракалпакстане объекты цифровой инфраструктуры стоимостью более $100 млн будут получать электроэнергию по 5 центов за киловатт-час (сейчас — 1000 сумов за кВт⋅ч, что превышает 8 центов).
Кроме того, в начале октября первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Вячеслав Пак анонсировал льготный тариф на электроэнергию для майнинга в Каракалпакстане.
Приоритетное размещение энергоемких проектов в Каракалпакстане может быть связано с планируемыми в регионе проектами в сфере возобновляемой энергетики.
В мае 2024 года на полях третьего Ташкентского международного инвестиционного форума Минэнерго подписало соглашение с ACWA Power. Согласно документу, саудовская компания построит ВЭС мощностью 5 ГВт в Кунградском районе. Стоимость энергопроекта оценивается в $6,2 млрд.