Bugungi kunda O‘zbekistonda yuridik shaxs uchun kredit rasmiylashtirish uzoq qo‘l mehnati, kelishuvlar va tekshiruvlar tufayli haftalab cho‘zilishi mumkin. Bank mijozlari uchun bu biznesning rivojlanish sur’atlari pasayishini, banklar uchun esa qoniqmagan mijozlar hamda kreditlash hajmining pastligini anglatadi.
Expera kichik va o‘rta biznes uchun o‘zi ishlab chiqqan “Kredit konveyeri” yechimini taqdim etadi. Bu vaqt va resurslar sarfini kamaytirib, kichik va o‘rta biznesni ommaviy kreditlashni tezda yo‘lga qo‘yish imkonini beruvchi joriy etishga tayyor mahsulotdir.
Yuridik shaxslarga kredit berishni nimalar kechiktirmoqda?
Bank tizimi faol rivojlanmoqda, ammo kichik va o‘rta biznesni kreditlash jarayoni hali ham qo‘lda amalga oshirilmoqda. Arizalar sekin ko‘rib chiqilib, ko‘p sonli xodimlar jalb qilinadi, qo‘lda tekshirish-u kelishish jarayoni ko‘p vaqt talab qiladi.
“Biz eng ko‘p vaqtni nima olishini tahlil qildik. Ma’lum bo‘lishicha, kredit jarayonidagi operatsiyalarning 70% gacha qismini sifatini yo‘qotmagan holda avtomatlashtirish mumkin ekan. Bu bizning rivojlanishimiz uchun asos bo‘ldi”, — deydi Expera jamoasi.
Kichik va o‘rta biznes uchun “Kredit konveyeri” qanday ishlaydi?
Expera kompaniyasining kichik va o‘rta biznes uchun “kredit konveyeri” kredit jarayonining barcha bosqichlarini yagona raqamli muhitga birlashtiradi, ya’ni xodim bitta oynada va bitta tizimda ishlaydi, bu esa butun kreditlash jarayonini kamida 30% ga tezlashtiradi.
Jarayon juda oddiy — ariza rasmiylashtirilgandan so‘ng, tizim tayyor integratsiyalar tufayli DSI, statistika organlari, KATM, IIV, bankning hisobga olish tizimlari va boshqalar kabi tashqi manbalardan mijoz to‘g‘risidagi ma’lumotlarni avtomatik ravishda so‘raydi va oladi. Shundan so‘ng bank o‘z xohishiga ko‘ra sozlashi mumkin bo‘lgan 60 dan ortiq parametrlarni hisobga olgan holda to‘xtash omillari tekshiruvi o‘tkaziladi. Bularning barchasi bir zumda va real vaqt rejimida amalga oshiriladi, bu esa tizimga kreditlash limitini avtomatik ravishda 2−3 daqiqada hisoblash imkonini beradi. Shundan so‘ng kredit qo‘mitasining avtomatlashtirilgan ish jarayoni, shu jumladan elektron kelishuv va bayonnomani shakllantirish amalga oshiriladi, bu esa mijozga 2 soat ichida kredit berish to‘g‘risida qaror qabul qilish imkonini beradi.Tizim avtomatik ravishda barcha kerakli bosma shakllarni shakllantiradi va keyin bevosita kredit berish jarayoni boshlanadi. Agar qat’iy ta’minot bo‘lmasa, bank bir kun ichida mijozga mablag‘ o‘tkazishi mumkin.
Bank jarayonni tezlashtirib, xodimlar yukini kamaytiradigan, arizani ko‘rib chiqish xarajatlarini kamida 70% ga qisqartiradigan hamda kredit portfeli sifatini oshiradigan vositaga ega bo‘ladi.
Amalga oshirishga tayyor bo‘lgan qaror
Experaning ta’kidlashicha, kichik va o‘rta biznes uchun “Kredit konveyeri” konsepsiya emas, balki joriy etishga to‘liq tayyor mahsulotdir.
Qisqa vaqt ichida va murakkab integratsiyasiz bank mavjud IT-landshaftga organik ravishda mos keladigan tizimdan foydalanishni boshlashi mumkin. Shunga qaramay, banklar tizim elementlarini o‘z xususiyatlari va maqsadlariga moslashtirish imkoniyatiga ega, chunki mahsulot tayyor bo‘lsa-da, u moslashuvchan va har qanday mijozga mos yechimlarni taklif qila oladi.
Nima uchun tayyor yechim ichki ishlab chiqishdan ko‘ra foydaliroq?
Hozir ko‘plab banklar o‘zlarining avtomatlashtirilgan yechimlari haqida o‘ylashmoqda, ammo bu biznes resurslari va vaqtini, ko‘pincha rejalashtirilganidan tashqariga chiqadigan byudjetni hamda barqaror ishlab chiqish jamoasini jalb qilishni talab qiladi. Avtomatlashtirishda xalqaro amaliyotlarni qo‘llash ham muhim ahamiyatga ega. Ko‘pincha, banklar loyihani amalga oshirish muddatlarining cho‘zilishiga duch kelishadi, bu esa in-house ishlab chiqishga investitsiyalar rentabelligini pasaytiradi. Yuqori raqobat sharoitida IT-yechimlarni joriy etish bo‘yicha ko‘p yillik tajribaga ega bo‘lgan sotuvchining tayyor mahsulotidan foydalanish osonroq va samaraliroqdir. Bunda, vender joriy etish muddati va natijasi uchun to‘liq javobgar hisoblanadi.
In-house yechimi bilan solishtirganda, Expera “Kredit konveyeri” quyidagilarni taklif qiladi:
- tayyor arxitektura va tashqi tizimlar bilan integratsiya;
- joriy etishni tezkor amalga oshirish, to‘liq qo‘llab-quvvatlash va keyinchalik doimiy qo‘llab-quvvatlash;
- inson va IT-resurslarni tejash;
- loyihaning barcha bosqichlarida jamoa ekspertizasining barqarorligi.
“Qarorlar qabul qilish vaqtini qisqartirish orqali banklar moslashuvchan va tezroq bo‘ladi, biznes esa uzoq kutmasdan moliyalashtirishga ega bo‘ladi. Axir, agar bank bir necha soat ichida qaror qabul qila olsa, u butunlay boshqa darajadagi xizmat ko‘rsatadi. Biznes unga ishonishni boshlaydi, chunki u bilan tez va professional ishlayotganini his qiladi. Bu yangi loyihalar tezroq ishga tushadi, investitsiyalar o‘z tezligini yo‘qotmaydi, iqtisodiyot yutadi, degani. Avtomatlashtirish odamlarning o‘rnini bosmaydi — ularni odatiy ishlardan ozod qiladi. Bank xodimlarida mijozlarni tahlil qilish, jalb qilish va qo‘llab-quvvatlash, yangi tashabbuslar va biznes vazifalariga ko‘proq e’tibor qaratish imkoniyati paydo bo‘ladi”, — deydi Expera’ning yuridik shaxslar bilan ishlash bo‘yicha bosh eksperti Dmitriy Teptin.
Batafsil ma’lumot olish va KO‘B uchun “Kredit konveyeri” mahsulotining bepul namoyishini so‘rash uchun havola orqali o‘tish mumkin.

Сегодня в Узбекистане оформление кредита для юридического лица может растянуться на недели из-за долгой ручной работы, согласований и проверок. Для клиентов банков это значит снижение темпов развития бизнеса, а для банков — неудовлетворенные клиенты и низкие объемы кредитования.
Expera представляет решение — продукт собственный разработки «Кредитный конвейер» для малого и среднего бизнеса. Это готовый к внедрению продукт, который дает возможность быстро запускать массовое кредитование МСБ, существенно сокращая затраты времени и ресурсов.
Что затягивает выдачу кредита юридическим лицам
Банковская система активно развивается, но процесс кредитования МСБ все еще во многом остается ручным. Заявки обрабатываются медленно, вовлекается большое количество сотрудников, ручной процесс проверок и согласований отнимает много времени.
«Мы проанализировали, что отнимает больше всего времени. Оказалось, что до 70% операций кредитного процесса можно автоматизировать без потери качества. Это и стало основой нашей разработки», — рассказала команда Expera.
Как работает «Кредитный конвейер» для МСБ
«Кредитный конвейер» для МСБ от Expera объединяет все этапы кредитного процесса в единую цифровую среду, а это значит, что сотрудник работает в одном окне и в одной системе, что ускоряет весь процесс кредитования минимум на 30%.
Процесс достаточно простой — после оформления заявки, система, благодаря готовым интеграциям, автоматически запрашивает и получает информацию о клиенте из внешних источников, таких как ГНИ, органы статистики, КАТМ, МВД, учетные системы банка и другие. После идет проверка на стоп-факторы с учетом более, чем 60 параметров, которые банк может настраивать на свое усмотрение. Все это происходит мгновенно и в реальном времени, что дает возможность системе автоматически рассчитать лимит кредитования за 2−3 минуты. За этим следует автоматизированный процесс работы кредитного комитета, включая электронное согласование и формирование протокола, что дает возможность клиенту получить решение о выдаче в срок от 2 часов. Система автоматически формирует все необходимые печатные формы, и далее начинается непосредственный процесс выдачи кредита. При условии отсутствия твердого обеспечения, банк сможет зачислить средства клиенту в течение одного дня.
Банк получает инструмент, который ускоряет процесс кредитования, снижает нагрузку на сотрудников, сокращает себестоимость рассмотрения заявки минимум на 70% и повышает качество кредитного портфеля.
Решение, готовое к внедрению
Expera подчеркивает, что «Кредитный конвейер» для МСБ — не концепт, а полностью готовый к внедрению продукт.
За короткие сроки и без сложной интеграции банк сможет начать пользоваться системой, которая органично впишется в существующий IT-ландшафт. Тем не менее, у банков остается возможность кастомизировать элементы системы под свою специфику и цели, потому что, несмотря на то, что продукт готовый, он гибкий и может подстраиваться под любого клиента.
Почему готовое решение выгоднее, чем внутренняя разработка
Сейчас многие банки задумываются о собственных автоматизированных решениях, но это требует вовлечения бизнес-ресурсов и времени, бюджета, который часто выходит за рамки запланированного, и стабильной команды разработки. Также немаловажно при автоматизации применять международные практики. Зачастую, банки сталкиваются с затягиванием сроков реализации проекта, что снижает рентабельность инвестиций в in-house разработку. В условиях высокой конкуренции проще и эффективнее использовать уже готовый продукт от вендора, у которого за плечами уже есть многолетний опыт внедрения IT-решений. При этом вендор несет полную ответственность за сроки и результат внедрения.
По сравнению с in-house решением, «Кредитный конвейер» Expera предлагает:
- готовую архитектуру и интеграции с внешними системами;
- быстрое разворачивание, полное сопровождение и постоянную поддержку после внедрения;
- экономию человеческих и IT-ресурсов;
- стабильность экспертизы команды на всех этапах проекта.
«Сокращая время принятия решений, банки становятся гибче и быстрее, а бизнес получает доступ к финансированию без долгих ожиданий. Ведь если банк может принять решение за пару часов, он показывает совершенно другой уровень сервиса. Бизнес начинает доверять, потому что чувствует, что с ним работают быстро и профессионально. Это значит, что новые проекты запускаются быстрее, инвестиции не теряют темп, а экономика выигрывает. Автоматизация не заменяет людей — она освобождает их от рутины. У сотрудников банка появляется возможность уделять больше внимания анализу, привлечению и сопровождению клиентов, новым инициативам и бизнес-задачам», — отмечает главный эксперт по работе с юридическими лицами в Expera, Дмитрий Тептин.
Узнать больше и запросить бесплатную демонстрацию продукта «Кредитный конвейер» для МСБ можно по ссылке.