23-oktabr kuni Yevropa Ittifoqi Rossiyaga qarshi sanksiyalarning 19-paketini qabul qildi. Hujjat Yevropa Ittifoqi jurnalida chop etilgan. Markaziy Osiyo mamlakatlari, jumladan Qozog‘iston, Tojikiston va Qirg‘iziston banklari yangi cheklovlar ostida qoldi.
Rossiya banklari orasida Alfa-bank, MTC bank, Absolyut bank, Zemsky bank va Istina nobank kredit tashkiloti ro‘yxatga kiritilgan. Ushbu banklar bilan operatsiyalarni amalga oshirishga taqiq 12-noyabrdan joriy etiladi.
Yevropa Ittifoqi, shuningdek, Rossiya banklarining chet eldagi filiallariga qarshi sanksiyalar joriy etdi. Belarusda 2-dekabrdan boshlab VTB, Sber va Alfa-Bank cheklovlar ostiga tushadi, Qozog‘istonda esa faqat VTB cheklovlarga duchor bo‘ladi.
Qozog‘iston Milliy banki raisi o‘rinbosari Yerulan Jamaubayev Yevropa Ittifoqining VTB Qozog‘iston bankiga nisbatan sanksiyalariga izoh berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, vaziyat iqtisodiyot uchun jiddiy xavotir yoki xavf tug‘dirmaydi.
Bundan tashqari, yangi sanksiyalar paketiga Tojikistonning uchta banki (Dushanbe Siti bank, Spitamen va Tojikiston tijorat banki) va Qirg‘izistonning ikkita banki (Toluboy va Yevroosiyo jamg‘arma banki) kiritildi. Markaziy Osiyo mamlakatlari banklari uchun cheklovlar 12-noyabrdan kuchga kiradi.
25-noyabrdan boshlab Yevropa Ittifoqining xalqaro elektron hamyon va Payeer to‘lov tizimiga qarshi sanksiyalari amal qiladi.
Yevropa Ittifoqi 2026-yil 25-yanvardan boshlab Milliy to‘lov kartalari tizimining Mir to‘lov tizimi va tezkor to‘lovlar tizimi orqali operatsiyalarni taqiqlaydi, deb yozadi RBC. Shuningdek, Rossiyaning A7A5 steyblkoini ham sanksiyalar ostida qoldi.

23 октября Европейский союз принял 19-й пакет санкций против России. Документ опубликован в журнале Евросоюза. Под новые ограничения попали банки стран Центральной Азии, включая Казахстан, Таджикистан и Кыргызстан.
Среди российских банков в списке оказались Альфа-банк, МТС банк, Абсолют Банк, Земский банк и небанковская кредитная организация «Истина». Запрет на операции с этими банками вводится с 12 ноября.
ЕС также ввел санкции против зарубежных филиалов российских банков — в Беларуси под ограничения с 2 декабря попали ВТБ, Сбер и Альфа-Банк, а в Казахстане — ВТБ.
Заместитель председателя Национального банка Казахстана Ерулан Жамаубаев прокомментировал санкции ЕС в отношении банка ВТБ Казахстан. По его словам, ситуация не вызывает серьезных опасений или рисков для экономики.
Кроме того, в новый пакет санкций включили три банка из Таджикистана («Душанбе Сити банк», «Спитамен» и «Коммерцбанк Таджикистана») и два из Кыргызстана («Толубай» и «Евразийский сберегательный банк»). Для банков центральноазиатских стран ограничения вступят в силу с 12 ноября.
С 25 ноября будут действовать санкции ЕС против международного электронного кошелька и платежной системы Payeer.
РБК пишет, что с 25 января 2026 года Евросоюз вводит запрет на операции через платежную систему «Мир» Национальной системы платежных карт (НСПК) и систему быстрых платежей (СБП). Также под санкции попал и российский стейблкоин А7А5.