Markaziy bank 2030-yilgacha O‘zbekistonda 10 ta islomiy bank paydo bo‘lishini kutmoqda. Bu haqda 24-oktabr kuni regulyator raisi o‘rinbosari Abrorxo‘ja Turdaliyev Spot muxbiriga bergan intervyusida ma’lum qildi.
“Kelgusi besh yil ichida bizda kamida 10 ta to‘laqonli islomiy bank bo‘lishini kutyapmiz. Shuningdek, [an'anaviy banklarda] bir nechta „islomiy darchalar“ bo‘ladi. Ularni uchta davlat bankida ochish allaqachon ko‘zda tutilgan”, — dedi Markaziy bank raisi o‘rinbosari va davlat banklari hali aniqlanmaganini qo‘shimcha qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Markaziy bank islomiy moliyaga yashirin iqtisodiyotdan mablag‘larni bank tizimiga jalb qilishning muqobil mexanizmi sifatida qaraydi.
Turdaliyev an’anaviy bank xizmatlaridan foydalanmaydigan aholi ulushi haqidagi savolga javob berar ekan, bu ko‘rsatkichlarni baholashga ehtiyotkorlik bilan yondashish kerakligini ta’kidladi.
“Islom moliyasi bo‘lganida yaxshiroq bo‘lardi, deb hisoblovchilar ham, an’anaviy bank xizmatlarini qat’iy rad etuvchilar ham bor. Biz baholayotganimizda, savolni to‘g‘ri qo‘yish muhim. 50−60% ko‘rsatkich haqida gap ketganda, bu islom moliyasini afzal ko‘ruvchilar haqida, ammo an’anaviy xizmatlardan butunlay voz kechadiganlar soni ancha kam”, — deya tushuntirdi u.
Sentabr oyida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi O‘zbekistonda islomiy bank faoliyatini joriy etish to‘g‘risidagi qonun loyihasini birinchi o‘qishda ma’qulladi. BMT Taraqqiyot dasturi (BMTTD) so‘rovnomasiga ko‘ra, aholining 68%i, tadbirkorlarning esa 60%i diniy eʼtiqodi sabab, anʼanaviy bank xizmatidan foydalanishni xohlamaydi.
Qonun loyihasida “islomiy bank faoliyati”, “islomiy moliya faoliyati”, “islomiy moliya operatsiyalari”, “islomiy moliya standartlari”, “investitsiyaviy omonat” kabi tushunchalarni kiritish nazarda tutilmoqda.
Islomiy banklar uchun alohida litsenziya va uni olish uchun talablar joriy etilmoqda. Anʼanaviy banklarda ham tegishli litsenziya mavjud bo‘lgan taqdirda “islomiy darchalar” tashkil etish mumkin bo‘ladi.Loyihada Murobaha, Muzoraba, Mushoraka, Vakala va Salam kabi bir qancha islomiy mahsulotlar belgilangan.
Markaziy bank islomiy moliya xizmatlarini ko‘rsatuvchi tashkilotlarga bevosita savdo faoliyatini amalga oshirish, yuridik shaxslarni tashkil etish va ularning ustav kapitalidagi ulushlar yoki aksiyalarni cheklovlarsiz sotib olishga ruxsat berishni taklif qilmoqda.
Shuningdek, Markaziy bank va banklar huzurida islomiy moliya kengashi tashkil etiladi. Loyihada ularning vazifalari va funksiyalari belgilanadi. Regulyatorga kredit muassasalari uchun islomiy moliya standartlarini tasdiqlash, banklarning islomiy moliya kengashi va uning aʼzolarini baholash vakolati beriladi.
Bank va mikromoliyaviy tashkilotlarning notarial harakatlari islomiy moliya standartlariga muvofiq mijozga berilgan mol-mulkka bo‘lgan huquqlarni rasmiylashtirishda davlat bojidan ozod etiladi. Shuningdek, O‘zbekistonda islomiy moliyaning o‘ziga xos xususiyatlarini hisobga olgan holda alohida soliq rejimi joriy etilishi mumkin.
Spot mutaxassislar bilan O‘zbekistonga islomiy banking nima uchun kerakligi, u bozorni qanday o‘zgartirishi va oddiy foydalanuvchi uchun nima berishini muhokama qildi.
Avvalroq Spot dam olish kunlari jami 20 ta bank tomonidan valyuta ayirboshlash hamda pul o‘tkazmalarini amalga oshirish mumkinligi haqida xabar bergandi.

Центральный банк Узбекистана ожидает появления 10 исламских банков к 2030 году. Об этом 24 октября заявил заместитель председателя регулятора Аброрхужа Турдалиев в интервью корреспонденту Spot.
«Мы ожидаем, что в ближайшие пять лет у нас будут как минимум 10 полноценных исламских банков. Также будет несколько „исламских окон“ [в классических банках]. Уже предусмотрено, что они появятся в трех государственных банках», — отметил зампред ЦБ, добавив, что госбанки еще не определены.
По его словам, Центральный банк рассматривает исламские финансы как альтернативный механизм привлечения средств из теневой экономики в банковскую систему.
Отвечая на вопрос о доле населения, не пользующегося классическими банковскими услугами, Турдалиев подчеркнул необходимость осторожного подхода к оценке этих показателей.
«Есть те, кто считает, что было бы лучше, если бы существовали исламские финансы, и есть те, кто категорически отказывается от классических банковских услуг. Когда мы проводим оценку, важно правильно ставить вопрос. Когда говорят о показателях 50−60%, речь идет о тех, кто считает, что исламские финансы были бы предпочтительнее, а тех, кто полностью отказывается от традиционных услуг, — существенно меньше», — пояснил он.
В сентябре Законодательная палата Олий Мажлиса в первом чтении одобрила законопроект о внедрении исламской банковской деятельности в Узбекистане. Согласно опросу Программы развития ООН (ПРООН), 68% населения Узбекистана и 60% представителей бизнеса не желают пользоваться традиционными банковскими услугами по причине своих религиозных убеждений.
Законопроект предусматривает введение таких понятий, как «исламская банковская деятельность», «исламская финансовая деятельность», «исламские финансовые операции», «исламские стандарты финансов» и «инвестиционный депозит».
Для исламских банков вводится отдельная лицензия и требования для ее получения. В классических банках также можно будет организовать «исламские окна» при наличии лицензии. В проекте определяются несколько исламских продуктов, включая Мурабаха, Мудараба, Мушарака, Вакала и Салам.
ЦБ предлагает разрешить организациям, оказывающим исламские финансовые услуги, напрямую вести торговую деятельность, создавать юрлица и без ограничений приобретать доли или акции в их уставном капитале.
При Центральном банке и банках будут созданы советы по исламским финансам (шариатские советы). В проекте устанавливаются их задачи и функции. Регулятор получит полномочия устанавливать стандарты исламских финансов для кредитных учреждений, советов по исламским финансам в банках, а также оценивать их членов.
Нотариальные действия исламских банков и микрофинансовых организаций освобождаются от госпошлины при оформлении прав на имущество, переданное клиенту в соответствии со стандартами исламских финансов. Также в Узбекистане могут ввести отдельный налоговый режим для исламских финансов с учетом их специфики.