Shavkat Mirziyoyev 29-oktabr kuni ijtimoiy sug‘urta tizimini takomillashtirish yuzasidan takliflar taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Kambag‘allik darajasi 2021-yildagi 17% dan 6,8% ga, kam ta’minlangan sifatida nafaqa oluvchi oilalar ulushi esa 14% dan 6,1$% ga kamaydi.
Shu bilan birga, davlat murakkab hayotiy sharoitlarda fuqarolarning daromadlarini yo‘qotishning oldini olish va ularni kambag‘allikdan himoya qilish masalalariga alohida e’tibor qaratmoqda.
Taqdimotda bu boradagi dolzarb masalalar ko‘rsatib o‘tildi. Jumladan, xususiy sektorda band bo‘lgan aholining barchasiga ham homiladorlik, vaqtincha mehnatga layoqatsizlik va ishdan bo‘shash bo‘yicha nafaqalar to‘lab berilmayotgani qayd etildi.
“Bu holatni to‘lovlar ko‘p hollarda ishlab chiqariladigan mahsulot tannarxining oshishiga olib kelayotgani va raqobatbardoshlikka ta’sir ko‘rsatayotgani, ish beruvchilar nafaqalarni to‘lashga ortiqcha yuklanma sifatida qarayotgani sababli tadbirkorlar uchun ushbu tizim jozibador emasligi bilan izohlash mumkin”, — deyiladi xabarda.
Qolaversa, Xalqaro mehnat tashkilotining “Ijtimoiy ta’minotning minimal normalari to‘g‘risida"gi va “Onalikni muhofaza qilish to‘g‘risida"gi konvensiyalariga muvofiq, tug‘ish va kasallik bo‘yicha nafaqalar ijtimoiy sug‘urta mexanizmlari orqali to‘lanishi belgilangan.
Taqdimotda aholini ijtimoiy nafaqalar bilan qamrovini oshirish hamda milliy ijtimoiy sug‘urta tizimini xalqaro hujjatlarga uyg‘unlashtirish maqsadida ishlab chiqilgan takliflar ko‘rildi.
Rasmiy band bo‘lgan barcha shaxslarga nafaqalar bosqichma-bosqich Ijtimoiy himoya jamg‘armasi tomonidan to‘lanishi yo‘lga qo‘yiladi. 2026-yildan boshlab ayollarga homiladorlik nafaqasi, 2026-yil ikkinchi yarmidan esa vaqtincha mehnatga layoqatsizlik nafaqalari to‘lab boriladi.
Yangi tizimning asosiy maqsadi ayollar va ishchilarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish bilan birga rasmiy mehnat munosabatlarini rag‘batlantirish ekani ta’kidlandi.

29 октября Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию системы социального страхования, сообщила пресс-служба главы государства.
Уровень бедности снизился с 17% в 2021 году до 6,8%, а доля семей, получающих пособия как малообеспеченные, — с 14% до 6,1%. В то же время государство уделяет особое внимание вопросам предотвращения потери доходов граждан и защиты их от бедности в сложных жизненных обстоятельствах.
На презентации были обозначены актуальные проблемы, требующие решения.
«В частности, не все граждане, занятые в частном секторе, охвачены выплатами по беременности и родам, временной нетрудоспособности и увольнению. Это объясняется тем, что подобные выплаты нередко увеличивают себестоимость продукции и снижают конкурентоспособность предприятий. Работодатели, в свою очередь, воспринимают такие расходы как дополнительную нагрузку. Кроме того, размеры пособий по беременности, компенсируемых из бюджета, остаются низкими, что делает систему малопривлекательной для предпринимателей», — говорится в сообщении.
В соответствии с конвенциями Международной организации труда выплаты по беременности и болезни должны осуществляться через механизмы социального страхования.
На презентации рассмотрены предложения, направленные на расширение охвата населения социальными пособиями и приведение национальной системы соцстрахования в соответствие с международными стандартами.
Планируется, что все официально занятые граждане поэтапно будут охвачены выплатами из Фонда социальной защиты. С 2026 года фонд начнет выплачивать пособия по беременности и родам, а со второй половины 2026 года — пособия по временной нетрудоспособности.
Президент подчеркнул, что основная цель новой системы — не только укрепление социальной защиты женщин и работников, но и стимулирование официальных трудовых отношений.
Мирзиёев одобрил представленные предложения и дал конкретные поручения по цифровизации системы социального страхования, обеспечению ее прозрачности, а также внедрению проактивного порядка назначения и выплаты пособий.