Avvalroq Spot Shavkat Mirziyoyev va Serbiya prezidenti Aleksandr Vuchichning rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tgani haqida yozgandi.
Muzokaralarda alohida e‘tibor tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, mashinasozlik, farmatsevtika, kimyo sanoati, axborot texnologiyalari va raqamlashtirish, agrosanoat majmui, turizm hamda ko‘plab boshqa muhim tarmoqlarda keng ko‘lamli kooperatsiya dasturini tayyorlash masalalariga qaratildi.
Markaziy Osiyo — Bolqon yo‘nalishida yangi transport yo‘laklarini, jumladan, Transkaspiy koridori doirasida rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Hamkorlikning iqtisodiy kun tartibini ilgari surish maqsadida kelgusi yilda Toshkentda Hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishini o‘tkazishga kelishib olindi.
Tartibli mehnat migratsiyasi, madaniy-gumanitar va ta‘lim sohalaridagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi.
Bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida Shavkat Mirziyoyev va Aleksandr Vuchich Qo‘shma deklaratsiyani imzoladilar.
Yetakchilar huzurida hukumatlararo va idoralararo hujjatlar to‘plamini qabul qilish marosimi ham bo‘lib o‘tdi. Jumladan:
- Investitsiyalarni o‘zaro rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risida bitim;
- Iqtisodiy hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Tibbiy xizmatlar sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Turizm sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Ta’lim, fan va madaniyat sohalaridagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Muhandislik, ilg‘or texnologiyalar, sun’iy intellekt va turdosh sohalardagi hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Diplomatik kadrlar tayyorlash sohasidagi hamkorlik to‘g‘risida bayonnoma;
- Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha 2026−2027-yillarga mo‘ljallangan dastur;

Шавкат Мирзиёев 28 октября принял президента Сербии Александра Вучича, сообщила пресс-служба главы Узбекистана.
Лидеры обсудили перспективы укрепления сотрудничества между странами. Основными темами стали наращивание товарооборота и создание программы кооперации в машиностроении, фармацевтике, химической отрасли, IT, агропроме, туризме и других ключевых отраслях.
Поднималась тема развития транспортных маршрутов «Центральная Азия — Балканы», в том числе в рамках Транскаспийского коридора. Также президенты рассмотрели вопросы взаимодействия в сфере организованной трудовой миграции.
Участники встречи обсуждали сотрудничество в культурно-гуманитарной и образовательной сферах. Стороны договорились создать межправительственную комиссию по экономическому сотрудничеству и провести ее первое заседание в Ташкенте в 2026 году.
Мирзиёев и Вучич по итогам переговоров подписали совместную декларацию. Кроме того, был оформлен ряд межправительственных и межведомственных документов, включая:
- соглашение о взаимном поощрении и защите инвестиций;
- соглашение об экономическом сотрудничестве;
- соглашение о сотрудничестве в области медицинских услуг;
- соглашение о сотрудничестве в области туризма;
- соглашение о сотрудничестве в области образования, науки и культуры;
- соглашение о сотрудничестве в области инжиниринга, передовых технологий, искусственного интеллекта и смежных областях;
- протокол о сотрудничестве в области подготовки дипломатических кадров;
- меморандум о сотрудничестве в области трудовой миграции;
- соглашение об установлении партнерских отношений между Ташкентом и Белградом.
Ранее Spot писал, что Узбекистан и Евросоюз подписали Соглашение о расширенном партнерстве и сотрудничестве.