Ko‘ksaroy qarorgohida 31-oktabr kuni Shavkat Mirziyoyev va Finlyandiya prezidenti Aleksandr Stubb rasmiy delegatsiyalar ishtirokida muzokara o‘tkazdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
O‘zbekiston bilan Finlyandiya o‘rtasidagi hamkorlikni siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va gumanitar sohalarda yana-da mustahkamlash istiqbollari atroflicha ko‘rib chiqildi. Turli darajalardagi siyosiy muloqot va almashinuvlar jadal rivojlanib borayotgani, biznesga oid sheriklik faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro savdo hajmi izchil ortib, iqtisodiy va ishbilarmonlik aloqalari mustahkamlanmoqda. O‘zbekistonda Finlyandiya bilan hamkorlikda Xalqaro Nordik universiteti muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda, maktab ta‘limi sohasidagi dasturlar amalga oshirilmoqda.
Bugun o‘tgan O‘zbekiston-Finlyandiya biznes forumining yakunida umumiy qiymati 1 mlrd yevrodan ziyod istiqbolli qo‘shma loyihalar portfeli shakllantirildi.
Muzokaralarda tovar ayirboshlashni karrasiga oshirish, shu jumladan, o‘zaro mahsulot yetkazib berishni rag‘batlantirish uchun Savdoni moliyalashtirish qo‘shma jamg‘armasini tashkil etish imkoniyatlari ham ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston qishloq xo‘jaligi va to‘qimachilik mahsulotlarini Yevropa Ittifoqi bozorlariga olib chiqish uchun sertifikatlash laboratoriyalarini ochish tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi.
Geologiya va muhim materiallar, energetika, agrosanoat, raqamlashtirish, sun‘iy intellekt, ekologiya, turizm va boshqa muhim tarmoqlarda kooperatsiyani kengaytirishga ustuvor ahamiyat qaratildi.
2026-yilda Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish va Ishbilarmonlar kengashini ta‘sis etish yuzasidan kelishuvlarga erishildi. Hududlararo hamkorlikni kengaytirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani ta‘kidlandi.
Ta‘lim, tibbiyot hamda mehnat migratsiyasi sohalaridagi hamkorlik masalalari ham ko‘rib chiqildi. Kelgusi yilda birinchi Rektorlar va innovatsiyalar forumini o‘tkazish rejalashtirilgan.
Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi matbuotb xizmatining xabar berishicha, O‘zbekiston-Finlyandiya biznes-forumi yakunida 14 ta hujjat imzolandi. Ular qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlarini qayta ishlash, konchilik va geologiya, energetika, farmatsevtika, qurilish, turizm, ekologiya, chiqindilarni boshqarish va innovatsiyalarni joriy etish kabi yo‘nalishlarni ichiga oldi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligining xabariga ko‘ra, biznes-forumda ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va sut sanoatini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Forum doirasida O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi va Finlyandiyaning ikkita kompaniyasi bilan o‘zaro anglashuv memorandumlari imzolandi.
Jumladan, Valtra Tractors kompaniyasi bilan hamkorlikda qishloq xo‘jaligi texnikasini ishlab chiqarish mahalliylashtiriladi hamda agrar tarmoqqa intellektual texnologiyalar joriy etiladi. Valio Ltd. bilan esa O‘zbekistonda sut sanoatini rivojlantirish yo‘nalishlarida hamkorlik yo‘lga qo‘yiladi.

Узбекистан и Финляндия планируют создать совместный Фонд торгового финансирования, сообщила пресс-служба президента.
В резиденции «Куксарой» Шавкат Мирзиёев и президент Финляндии Александр Стубб провели переговоры с участием официальных делегаций. Стороны рассмотрели перспективы дальнейшего укрепления узбекско-финского многопланового взаимодействия, прежде всего в политической, торгово-экономической, инвестиционной и гуманитарной сферах.
По итогам двустороннего бизнес-форума сформирован портфель перспективных совместных проектов на сумму свыше 1 млрд евро.
На переговорах рассмотрены возможности для кратного увеличения товарооборота, в том числе за счет создания совместного Фонда торгового финансирования для стимулирования взаимных поставок.
Также поддержаны инициативы по открытию сертификационных лабораторий для продвижения узбекской сельскохозяйственной и текстильной продукции на рынки Европейского союза.
Узбекистан и Финляндия намерены расширить кооперацию в таких ключевых отраслях, как геология и критические материалы, энергетика, агросектор, цифровизация, искусственный интеллект, экология, туризм и других направлениях.
Кроме того, достигнуты договоренности о проведении в 2026 году очередного заседания Межправительственной комиссии и учреждении Делового совета, а также рассмотрены вопросы сотрудничества в сферах образования, медицины и трудовой миграции. В следующем году планируется проведение первого форума ректоров и инноваций.
В рамках узбекско-финского бизнес-форума подписаны 14 документов, охватывающих агропромышленный комплекс, переработку сельхозпродукции, горнодобывающую и геологическую отрасли, энергетику, фармацевтику, строительство, туризм, экологию, управление отходами и внедрение инноваций.
Министерство сельского хозяйства сообщило о подписании меморандумов с финскими компаниями Valtra Tractors и Valio Ltd. В сотрудничестве с Valtra Tractors будет налажена работа по локализации производства сельхозтехники и внедрению интеллектуальных технологий в аграрную отрасль, а с Valio Ltd. — по развитию молочной промышленности в Узбекистане.