2024-yil boshidan buyon O‘zbekistonda har to‘rtinchi chiqindi poligoni yopildi. Bu haqda Chiqindilarni boshqarish va aylanma iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi xabar berdi.
Agentlik huzuridagi Poligonlarni boshqarish direksiyasi tasarrufiga o‘tkazilgan 185 ta obyektdan 47 tasi rekultivatsiya qilindi. Ular Qoraqalpog‘iston va yana 8 ta viloyatda joylashgan bo‘lib, umumiy maydoni 162 gektardan ortiq edi.
2024-yilda vazirlik 27 ta poligonni tuproq qatlami bilan yopdi:
- Qoraqalpog‘istonda — 1 ta poligon (11 gektar);
- Andijon viloyatida — 6 ta poligon (14,90 gektar);
- Buxoro viloyatida — 1 ta poligon (0,50 gektar);
- Qashqadaryo viloyatida — 5 ta poligon (19,15 gektar);
- Namangan viloyatida — 3 ta poligon (5,38 ga);
- Samarqand viloyatida — 1 ta poligon (2,40 gektar);
- Toshkent viloyatida — 3 ta poligon (9,58 ga);
- Farg‘ona viloyatida — 6 ta poligon (17,11 ga);
- Xorazm viloyatida — 1 ta poligon (1 ga).
2025-yilda 81,68 gektar maydondagi 18 ta poligonda chiqindilarni rekultivatsiya qilish va tuproq qatlami bilan yopish ishlari rejalashtirilgan. Hozir ular allaqachon yakunlangan.
42 ta poligon butunlay faoliyatini to‘xtatdi, 90 gektar yer esa “tabiatga qaytarildi”. Ulardan biri Jizzax viloyatining Baxmal tumanida joylashgan bo‘lib, shu yoz faslida yopilgan poligon edi.
Shavkat Mirziyoyev mart oyida chiqindilarni qayta ishlash tizimini takomillashtirish to‘g‘risida farmon qabul qilgan edi. 2030-yilgacha chiqindi poligonlarini 50% ga qisqartirish maqsad qilingan bo‘lib, buning uchun ular negizida chiqindilarni qayta ishlash va utilizatsiya qilish bo‘yicha sanoat zonalari tashkil etiladi. Bunday sanoat zonasida investitsiya loyihasining qiymati kamida $3 mlnni tashkil etishi kerak.
Shu bilan birga, prezident O‘zbekistonning oltita viloyatida chiqindilarni yoqish orqali elektr energiyasi ishlab chiqarish majmualarini qurish loyihalarini tasdiqlagan edi. Korxonalar loyihalari davlatimiz rahbariga 2024-yil oktabr oyida taqdimot qilingan edi.
Avvalroq Spot Samarqandda birinchi yer osti chiqindi saqlash majmuasi qurilgani haqida yozgandi.
Ikki metr chuqurlikdagi majmuaga 4 ta maxsus konteyner o‘rnatilgan bo‘lib, ularning sig‘imi 3 metr kub — 550 litrni tashkil etadi.

С начала 2024 года в Узбекистане был закрыт каждый четвертый мусорный полигон. Об этом сообщило Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики.
Дирекция по управлению полигонами при агентстве провело рекультивацию 47 объектов из 185, переданных ему в распоряжение. Они располагались в Каракалпакстане и еще 8 регионах и имели общую площадь более 162 га.
В 2024 году ведомство закрыло почвенным слоем 27 полигонов:
- в Каракалпакстане — 1 полигон (11 га);
- в Андижанской области — 6 полигонов (14,90 га);
- в Бухарской области — 1 полигон (0,50 га);
- в Кашкадарьинской области — 5 полигонов (19,15 га);
- в Наманганской области — 3 полигона (5,38 га);
- в Самаркандской области — 1 полигон (2,40 га);
- в Ташкентской области — 3 полигона (9,58 га);
- в Ферганской области — 6 полигонов (17,11 га);
- в Хорезмской области — 1 полигон (1 га).
На 2025 год были запланированы работы по рекультивации и укрытию почвенным слоем отходов на 18 полигонах площадью 81,68 га. Сейчас они уже завершились.
Полностью прекратили работу 42 полигона, а 90 га земли было «возвращено природе». Одним из них стал полигон в Бахмальском районе Джизакской области, закрытый этим летом.
Шавкат Мирзиёев в марте издал указ о совершенствовании системы переработки мусора. К 2030 году ставится цель сократить мусорные полигоны на 50%, для чего на их базе будут создаваться промзоны по переработке и утилизации отходов. Стоимость инвестиционного проекта в такой промзоне должна составлять минимум $3 млн.
Тогда же президент утвердил проекты строительства комплексов по производству электроэнергии за счет сжигания мусора в шести областях Узбекистана. Проекты предприятий были представлены главе государства в октябре 2024 года.