Prezident Administratsiyasi rahbari maslahatchisi Komil Allamjonov AQSh hukumatini o‘zbekistonliklar uchun 10 yillik vizalar joriy etishga chaqirdi. U bu haqda X (sobiq Twitter) ijtimoiy tarmog‘ida yozdi.
3-noyabr kuni Allamjonov Xʼda O‘zbekiston 2026-yildan AQSh fuqarolari uchun vizalarni bekor qilishi haqidagi xabarni eʼlon qilgandi. Amerikaliklar uchun mamlakatga kirgan paytdan boshlab 30 kungacha bo‘lgan vizasiz rejim o‘rnatiladi.
AQSh Davlat kotibining birinchi o‘rinbosari Kristofer Landau xabarni ijobiy baholab, uni sharhlab o‘tdi.
“Bu ajoyib yangilik bo‘lib, u O‘zbekistonning Amerika sayyohligi uchun ulkan salohiyatini ochib berishi kerak”, — deya yozdi u.
Javob tariqasida Komil Allamjonov so‘nggi uchrashuvda Kristofer Landau va AQSh prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus elchisi Serjio Gor amerikaliklar uchun vizalarni bekor qilish masalasini ko‘targanini taʼkidladi. Uning aytishicha, O‘zbekiston AQShdan kelgan sayyohlar uchun ochiq.
Prezident Administratsiyasi rahbari maslahatchisi B1/B2 (xususiy yoki ishbilarmonlik safari) vizalarini 1 yildan 10 yilgacha uzaytirish “O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi aloqalarni yana-da mustahkamlash yo‘lidagi katta qadam bo‘lishini” qayd etdi.
27-oktabr kuni Shavkat Mirziyoyev AQSh prezidentining Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus elchisi Serjio Gor boshchiligidagi Amerika delegatsiyasini qabul qilgan edi. Amerika tomonidan, shuningdek, Davlat kotibining birinchi o‘rinbosari Kristofer Landau va boshqa rasmiylar ishtirok etdi.
Shu yilning may oyida Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonga sayyohlar oqimini ko‘paytirish bo‘yicha choralarni tasdiqladi. Prezident farmoni, shuningdek, boshqa mamlakatlardan O‘zbekistonga kirishni soddalashtirish choralarini ham nazarda tutadi.
Xususan, prezident Tashqi ishlar vazirligiga AQSh fuqarolari uchun 30 kungacha bo‘lgan vizasiz rejim to‘g‘risida takliflar kiritishni topshirdi. O‘z navbatida, Amerika tomonidan o‘zbekistonliklar uchun viza talablarini yengillashtirish yuzasidan muzokaralar boshlash va yakuni bo‘yicha taklif kiritish kutilgandi.
Spot, avvalroq, O‘zbekiston va Slovakiya viza olish tartibini soddalashtirishi mumkinligi haqida yozgandi.

Советник руководителя Администрации президента Узбекистана Комил Алламжонов призвал власти США ввести 10-летние визы для узбекистанцев. Об этом он написал в соцсети X (бывший Twitter).
3 ноября Комил Алламжонов поделился в X новостью о том, что Узбекистан отменит визы для граждан США с 2026 года. Для американцев устанавливается безвизовый режим сроком до 30 дней с момента въезда в страну.
Первый заместитель Госсекретаря США Кристофер Ландау прокомментировал публикацию, позитивно оценив введение безвиза.
«Это отличная новость, которая должна раскрыть невероятный потенциал Узбекистана для американского туризма», — написал первый замгоссекретаря.
В ответ Комил Алламжонов отметил, что во время последней встречи Кристофер Ландау и специальный посланник президента США по Южной и Центральной Азии Серджио Гор подняли вопрос отмены виз для американцев. По его словам, Узбекистан открыт для туристов из США.
Советник руководителя Администрации президента подчеркнул, что продление виз B1/B2 (частная или деловая поездка) с 1 до 10 лет стало бы «большим шагом к дальнейшему укреплению связей между Узбекистаном и США».
27 октября Шавкат Мирзиёев принял американскую делегацию во главе со спецпосланником президента США по Южной и Центральной Азии Серджио Гором. С американской стороны также участвовал первый заместитель Госсекретаря Кристофер Ландау и другие официальные лица.
Серджио Гор, Шавкат Мирзиёев и Кристофер Ландау. Фото: пресс-служба президента
В мае этого года Шавкат Мирзиёев утвердил меры по увеличению туристического потока в Узбекистан. Указ президента также предусматривает упрощение въезда в Узбекистан из других стран.
В частности, президент поручил МИДу внести предложения о безвизовом режиме до 30 дней для граждан США. В свою очередь, ожидалось облегчение визовых требований для узбекистанцев с американской стороны.
Ранее Spot писал, что в Сенате США предложили отменить поправку Джексона-Вэника для стран Центральной Азии.