Shavkat Mirziyoyev Vashingtondagi Oq uyda bo‘lib o‘tgan Markaziy Osiyo mamlakatlari va AQSh yetakchilarining C5+1 formatidagi sammitida ishtirok etdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Donald Tramp raisligida o‘tgan tadbirda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston prezidentlari ham qatnashdi. Ushbu sammit Markaziy Osiyo va AQSh o‘rtasidagi strategik muloqotni rivojlantirishda yangi bosqichni boshlab berishi ta‘kidlandi.
C5+1 formati doirasidagi hamkorlikni yana-da kengaytirish maqsadida davlat rahbari qator tashabbuslarni ilgari surdi. Ishtirokchi mamlakatlarda navbati bilan joylashtiriladigan doimiy faoliyat yuritadigan Kotibiyatni ta‘sis etish taklif qilindi.
Davlat idoralari, kompaniyalar va moliya institutlari o‘rtasida tizimli muloqotni ta‘minlash maqsadida vazirlar darajasida Investitsiyalar va savdo bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengash tuzish muhimligi qayd etildi. Markaziy Osiyo investitsiyaviy sherikligi jamg‘armasini ishga tushirish dolzarb ekani ta‘kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisi Markaziy Osiyoni Janubiy Kavkaz va Yevropa bilan bog‘laydigan yirik transport-kommunikatsiya va energetika loyihalarini amalga oshirishda AQSh bilan faol ishlashga tayyorligini bildirdi.
Muhim minerallarni qidirish, qazib olish va chuqur qayta ishlash borasidagi sa‘y-harakatlarni samarali muvofiqlashtirish, shuningdek, tayyor mahsulotlarni global yetkazib berish zanjirlariga kiritish uchun Maxsus qo‘mitani tuzish taklif qilindi.
Mintaqa qishloq xo‘jaligini Amerika texnologiyalarini joriy etgan holda modernizatsiya qilish maqsadida Mintaqaviy agrotexnologik innovatsiyalar sherikligini tashkil etish tashabbusi ilgari surildi.
Gumanitar aloqalarni mustahkamlash maqsadida O‘zbekiston prezidenti AQShning yetakchi muzeylarida Markaziy Osiyo mamlakatlarining madaniy merosiga bag‘ishlangan qo‘shma ko‘rgazmalarni tashkil etish taklifi bilan chiqdi.
Shavkat Mirziyoyev navbatdagi sammitni Samarqand shahrida o‘tkazishni taklif qildi. Tadbirda boshqa yetakchilar ham so‘zga chiqdi. Sammit yakunida ko‘p tomonlama hujjatlar qabul qilindi.
Avvalroq Donald Tramp kelgusi o‘n yilda O‘zbekiston AQSh iqtisodiyotiga $100 mlrddan ortiq investitsiya kiritishi haqida aytgandi.

Шавкат Мирзиёев провел в Вашингтоне переговоры с президентом США Дональдом Трампом в двустороннем формате и в рамках саммита C5+1. Об этом сообщила пресс-служба главы Узбекистана.
На двусторонней встрече обсуждалось расширение торгового, экономического и инвестиционного сотрудничества, а также реализация достигнутых ранее соглашений. Мирзиёев пригласил лидера США посетить Узбекистан с официальным визитом.
В ходе саммита C5+1 глава Узбекистана выдвинул несколько инициатив по развитию формата. Он предложил учредить постоянный секретариат группы, который будет размещаться в странах-участницах по модели ротации.
Мирзиёев отметил актуальность запуска Фонда Центральноазиатского инвестиционного партнерства. Он призвал создать Координационный совет по инвестициям и торговле для обеспечения диалога между госорганами, бизнесом и финансовыми структурами.
Президент выступил за создание специального комитета по координации работ в сфере разведки, добычи и переработки критически важных минералов. Будущая структура также займется продвижением готовой продукции и ее введением в глобальные цепочки поставок.
Узбекистан выразил готовность работать вместе с США над транспортными и энергетическими проектами, связывающими Центральную Азию с Южным Кавказом и Европой. Для модернизации сельского хозяйства с использованием американских технологий будет запущено Региональное партнерство агротехнологических инноваций.