Tomonlar energetika, muhim minerallar, moliya, transport, qishloq xo‘jaligi va IT sohalarida yirik qo‘shma tashabbuslarni ishlab chiqmoqda.
Xususan, ustuvor loyihalarni moliyalashtirish maqsadida qo‘shma investitsiya platformasini tezroq yaratish, kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash qayd etildi.
Shuningdek, korporatsiyaning mintaqaviy ofisini Toshkentda ochish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Davlat rahbari korporatsiyaning infratuzilma loyihalarini amalga oshirishda davlat-xususiy sheriklik asosida ishtirok etishi muhimligini ta’kidladi.
Avvalroq O‘zbekiston AQSh texnogigantlari bilan loyihalarni moliyalashtirishga DFC va AQSh Eksimbankini jalb qilishi haqida xabar berilgandi.
Shuningdek, mamlakatda Apple Pay va Google Pay to‘lov tizimlarini joriy etish hamda Raqamli akademiya va startap-xablar tarmog‘ini yaratish rejalashtirilgan.

Корпорация международного финансового развития США (DFC) планирует открыть офис в Ташкенте, сообщила пресс-служба президента.
6 ноября Шавкат Мирзиёев принял генерального директора Корпорации международного финансового развития США Бена Блэка. Стороны прорабатывают крупные совместные инициативы в области энергетики, критических минералов, финансов, транспорта, сельского хозяйства и IT.
В частности, рассмотрены конкретные шаги по ускорению создания совместной инвестиционной платформы для финансирования приоритетных проектов, поддержке малого бизнеса, а также открытию регионального офиса корпорации в Ташкенте.
Глава государства также подчеркнул важность участия корпорации в реализации инфраструктурных проектов на основе государственно-частного партнерства.