O‘zbekiston 2025-yilda eksport oshgan bir vaqtda sement importini keskin kamaytirdi, deya xabar berdi Statistika qo‘mitasi.
Yanvardan sentabrgacha sement importi 72 ming tonnani tashkil etdi — bu 2024-yilning shu davriga nisbatan 8,6 baravar kam. 13 ta davlatdan keltirilgan sementning umumiy qiymati $4,4 mln bo‘ldi.
Yetkazib berishning katta qismi Qozog‘iston (33,74 ming tonna) va Eronga (31,22 ming tonna) to‘g‘ri keldi. Yana 2,65 ming tonnasi Qirg‘izistondan, 2,5 ming tonnasi Tojikistondan, 1,15 ming tonnasi esa Rossiyadan xarid qilingan.
Xuddi shu davrda O‘zbekiston sement eksportini 3,8 baravar oshirib, 1,08 mln tonnaga yetkazdi va $44,4 mln daromad oldi. Asosiy xaridorlar qo‘shni davlatlar bo‘ldi.
Qirg‘iziston 488,7 ming tonna sement oldi — bu umumiy eksportning 45%idan ortiq. Ikkinchi o‘rinda Qozog‘iston 316,79 ming tonna (29,4%), uchinchi o‘rinda esa Afg‘oniston 272,74 ming tonna (25,3%) bilan qayd etildi.
Joriy yilning dastlabki to‘qqiz oyida mamlakatimizda sement ishlab chiqarish hajmi 15,3 mln tonnani tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich 2024-yilga nisbatan 28,5% ga, 2023-yilga nisbatan esa uchdan ikki qismga oshgan.
Joriy yil oktabr oyida Qozog‘istonning QazCem sement va beton ishlab chiqaruvchilari assotsiatsiyasi rahbari Erbol Aqymbayevning aytishicha, O‘zbekiston arzon sement importini taqiqlagan. Bungacha Qozog‘iston 2018-yildan buyon O‘zbekiston bozoriga eng yirik sement yetkazib beruvchi edi.
Aqymbayevning ma’lum qilishicha, joriy yil iyul oyida O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi yashirin ko‘rsatma bilan Qozog‘istondan tannarxi $300 dan past sement importini taqiqlagan, holbuki real yetkazib berish narxi $30 atrofida. Natijada Qozog‘iston sementi bojxona to‘lovlari oshishi sababli hujjatlarda $300 deb deklaratsiya qilinmoqda.
Yerbol Akimbayevning ta’kidlashicha, avgust oyida so‘nggi yetti yil ichida birinchi marta Qozog‘iston sementining O‘zbekistonga eksporti nolga tushdi. Bunga sabab sifatida u o‘zbekistonlik importchilar Qozog‘istondan sement sotib olmasligining yuqori narxini keltirdi.
“Qo‘limizda hech qanday dalil yo‘q, O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasining bu buyrug‘ini ochiq manbalardan topa olmayapmiz. Bizda faqat O‘zbekiston chegarasidagi bojxonachining telefon ekranidan olingan surat mavjud. Bu yetti qavat qulf ostidagi sir. Nima uchun? Chunki agar ular bu buyruqni ochiq e’lon qilishsa, darhol shovqin ko‘tariladi”, — dedi QazCem rahbari.
QazCem Qozog‘iston sement va beton ishlab chiqaruvchilar uyushmasi Sanoat vazirligi, Savdo vazirligi, QazIndustry Qozog‘iston sanoat va import markazi bilan masalani muhokama qilmoqda.
Akimbayev vaziyat boshi berk ko‘chaga kirib qolganini tan oldi va “O‘zbekistondan importning tajovuzkor oqimini” kamaytirish va mamlakatda sement ishlab chiqarishni davom ettirish imkoniyatini saqlab qolish uchun ko‘zgu choralarini ko‘rishga chaqirdi.

Узбекистан в 2025 году резко сократил импорт цемента при увеличении экспорта, сообщает Национальный комитет по статистике.
С января по сентябрь объем импорта стройматериала составил 72 тыс. тонн — в 8,6 раз меньше, чем за тот же период 2024 года. Общая стоимость поставок цемента из 13 стран составила $4,4 млн.
Большая часть поставок пришлась на Казахстан (33,74 тыс. тонн) и Иран (31,22 тыс. тонн). Еще 2,65 тыс. тонн поставили из Кыргызстана, 2,5 тыс. тонн — из Таджикистана, а 1,15 тыс. тонн закупили в России.
Экспорт узбекистанского цемента за это же время увеличился в 3,8 раза и достиг 1,08 млн тонн при выручке в $44,4 млн. Главными покупателями стройматериала стали соседние страны.
Кыргызстан получил 488,7 тыс. тонн цемента или чуть более 45% от общего объема экспорта. Второе место занимает Казахстан с 316,79 тыс. тонн (29,4%), третье — Афганистан с 272,74 тыс. тонн (25,3%).
Производство цемента внутри страны за первые девять месяцев текущего года составило 15,3 млн тонн. По сравнению с 2024 годом объем увеличился на 28,5%, а к 2023 году — на две трети.
В октябре этого года глава Казахстанской ассоциации производителей цемента и бетона QazCem Ербол Акымбаев сообщил, что Узбекистан запретил импорт дешевого цемента. До этого Казахстан был крупнейшим поставщиком стройматериала на местный рынок с 2018 года.
Акымбаев сообщил, что в июле этого года Кабмин Узбекистана тайным приказом запретил поставлять цемент из Казахстана стоимостью менее $300, в то время как поставки осуществляются по цене $30. В результате казахстанский цемент декларируют по $300, что увеличивает таможенные платежи.
Из-за завышенных цен экспорт казахстанского цемента на рынок Узбекистана в августе упал до нуля впервые за семь лет, отметил Акымбаев. По его словам, заградительные меры вызваны перепроизводством стройматериалов местными заводами.
«У нас на руках нет доказательства, мы сам приказ кабинета министров Узбекистана не можем найти в открытом доступе. У нас есть только фото с экрана телефона таможенника на узбекской границе. Это такая тайна за семью печатями. Почему? Потому что если они приказ в открытый доступ выставят, то сразу шум поднимется», — заявил глава QazCem.
Сейчас Ассоциация обсуждает вопрос с правительством Казахстана, а также с центром индустрии и импорта QazIndustry. Акымбаев признал тупиковость ситуации и призвал ввести зеркальные меры для снижения «агрессивного потока импорта из Узбекистана» и возможности сохранить текущее производство цемента в стране.