Shavkat Mirziyoyev 20-noyabr kuni qurilish materiallari tarmog‘ini rivojlantirish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
O‘tgan davrda 210 mln kvadrat metr turar va noturar joylar foydalanishga topshirildi. Aholi uchun 565 mingta, avvalgi yillarga nisbatan 10 barobar ko‘p xonadon qurildi. Qurilish materiallarining sanoatining hajmi so‘nggi 8 yilda 4 barobar o‘sib, 2025-yilda 53 trln so‘mga, eksporti esa $1,1 mlrdga yetishi kutilmoqda.
Tarmoq Surxondaryo, Sirdaryo, Xorazm va Jizzax viloyatlarining ilgari sanoati bo‘lmagan tumanlarida ish o‘rni va daromad manbai yaratadigan katta “drayver” sohaga aylangani qayd etildi. Sohada mahsulotlar sifati va standartlarga rioya etish, logistika masalalari, yangi bozorlarga chiqish bilan bog‘liq muammolar saqlanib qolmoqda.
PVX-quvur, fitinglar, pardozbop tosh va qurilish oynasi ishlab chiqaruvchi yirik korxonalar mavjud bo‘lsa-da, 2024-yilda bu mahsulotlar katta hajmda import qilingan. Taqdimotda kelgusidagi asosiy rejalar bayon qilindi.
Xususan, tarmoqda $2,4 mlrdlik 112 ta loyihani amalga oshirish, ular orqali 13,5 mingta ish o‘rinlarini yaratish rejalashtirilgan. Strategik ahamiyatga ega $110 mlnlik yana 5 ta yirik loyiha amalga oshiriladi. Kelgusi yillarda loyihalar portfelini $3,5 mldrga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Prezident bu loyihalar har bir viloyat va tumanning mavjud zaxiralari, xomashyo bazasi va logistika imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda ishlab chiqilishi zarurligini ta‘kidladi.
Qo‘shni mamlakatlarda $4 mlrddan ziyod qurilish materiallari bozori bor. Bundan tashqari, 26 mamlakatga 9 ta mahsulot eksportini keskin ko‘paytirish imkoni mavjud.
Mutasaddilarga hududlar va tarmoqlarning eksport imkoniyatlarini to‘liq ishga solib, tashqi bozorlarga chiqishni faollashtirish, eksportbop materiallar ishlab chiqarishni ko‘paytirish topshirildi.
Taqdimotda kaolin zaxiralaridan samarali foydalanish masalalari ham o‘rganildi. Mamlakatda 1 mlrd tonnadan ortiq kaolin bo‘lishiga qaramay, har yili millionlab dollarlik chinni import qilinayotgani qayd etildi. Shu bois, kelgusi yilda kaolinni chuqur qayta ishlash bo‘yicha $515 mlnlik 40 ta loyihani amalga oshirish va 460 nafar mutaxassis tayyorlash rejalashtirilgan.
Iyul oyida O‘zbekistonda qurilish oynalari uchun utilizatsiya yig‘imini joriy etish rejalashtirilayotgani aytilgandi.
Spot, avvalroq, uy-joy qurilishi ikki barobarga, ipoteka kreditlari esa 10 barobarga oshirilishi haqida yozgandi.

20 ноября Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о развитии индустрии строительных материалов, сообщает пресс-служба президента.
За последние восемь лет введено в эксплуатацию 210 млн кв. м жилых и нежилых помещений, а также построено жилье на 565 тыс. квартир, что в 10 раз больше, чем в предыдущие годы.
Объем производства строительных материалов за это время вырос в 4 раза и, как ожидается, в этом году достигнет 53 трлн сумов, а экспорт составит $1,1 млрд. Отрасль стала драйвером экономического роста в районах Сурхандарьинской, Сырдарьинской, Хорезмской и Джизакской областей.
На презентации отмечалось, что в отрасли сохраняются проблемы, связанные с качеством продукции и соблюдением стандартов, вопросами логистики и выходом на новые рынки.
Несмотря на наличие крупных отечественных предприятий, производящих ПВХ-трубы, фитинги, облицовочный камень и строительное стекло, в 2024 году эти продукты импортировались в больших объемах.
На презентации доложено об основных планах. В частности, в отрасли планируется реализовать 112 проектов на сумму $2,4 млрд, что позволит создать 13,5 тыс. рабочих мест. Кроме того, будут осуществлены еще 5 имеющих стратегическое значение крупных проектов стоимостью $110 млн. Также поставлена задача в ближайшие годы довести портфель проектов до $3,5 млрд.
Президент подчеркнул, что эти проекты должны разрабатываться с учетом имеющихся ресурсов, сырьевой базы и логистических возможностей каждой области и района.
В соседних странах имеется рынок строительных материалов объемом более $4 млрд, а также есть возможность увеличить объемы экспорта по 9 видам продукции в 26 стран.
Ответственным лицам поручено активизировать выход на внешние рынки и увеличить производство экспортоориентированных материалов, полностью задействовав возможности регионов и отраслей.
На презентации также были рассмотрены вопросы использования запасов каолина. При залежах каолина объемом более 1 млрд тонн ежегодно в страну завозится фарфор на многие миллионы долларов. В связи с этим на 2026 год запланировано реализовать 40 проектов по глубокой переработке каолина общей стоимостью $515 млн и подготовить 460 профильных специалистов.
Ранее Spot писал, что Узбекистан планирует удвоить жилищное строительство и увеличить ипотеку в 10 раз.