Bugun kongress-markazda bo‘lib o‘tgan Xalqaro sun’iy intellekt forumida prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekistonda sun’iy intellekt sohasi bo‘yicha kuchli ekotizim yaratish borasidagi rejalari bilan bo‘lishdi.
Xususiy sektor vakillari ham soha rivojiga qo‘shayotgan hissalari haqida to‘xtalib o‘tdi. TBC Bank Group’ning xalqaro biznes bo‘yicha rahbari Oliver Xyuz bankning ichki sun’iy intellekt infratuzilmasini yaratishdagi tizimli yondashuv — quvvatlarni oshirishdan tortib, SpeechTech va katta til modellari (LLM) asosida o‘z yechimlarini ishlab chiqishgacha bo‘lgan jarayon haqida so‘zlab berdi. Bank o‘z hisoblash quvvatlarini Raqamli texnologiyalar vazirligidan ijaraga olingan GPU’lar bilan birlashtirib, CI texnologiyalarini rivojlantirmoqda. 2025-yil noyabr oyida TBC Uzbekistan texnologik bazasini yangi GPU’lar bilan kengaytirdi.
“Biz Markaziy Osiyodagi fintex sohasida eng ilg‘or SI-texnologiyalaridan birini yaratmoqdamiz — va bu allaqachon o‘z natijalarini bermoqda. Bizning sun’iy intellekt xizmatlarimiz oyiga 100 mingdan ortiq mijoz so‘rovlarini qayta ishlaydi, avtomatlashtirilgan eslatmalar 90% dan oshadi. Yangi resurslar bizga mijozlar uchun ovozli yordamchini ishga tushirish va allaqachon samarali ishlayotgan xizmatlarni kengaytirish imkonini beradi. Texnologik bazani kengaytirish bilan biz o‘zbek va rus tillaridagi sun’iy intellekt modellari o‘qitilishini tezlashtira olamiz va platformaning barqarorligini oshiramiz”, — dedi Oliver Xyuz.
Sentabr oyida TBC Uzbekistan sun’iy intellekt sohasiga doir TBC Taks. AI Edition konferensiyasini o‘tkazgandi. Unda TBC’da o‘zbek va rus tillarida sun’iy intellekt agentlarini yaratishning to‘liq jarayoni qanday shakllantirilayotgani haqida so‘z borgan. Ushbu texnologiyalar allaqachon sotuvni rivojlantirish, mijozlarga xizmat ko‘rsatish va to‘lovlar bo‘yicha eslatmalar yuborish kabi bank xizmatlarida qo‘llanmoqda.

На международном форуме по искусственному интеллекту, который прошёл сегодня в конгресс-центре, президент Шавкат Мирзиёев поделился планами Узбекистана по созданию мощной экосистемы искусственного интеллекта.
Представители частного сектора также рассказали в своём вкладе в развитие отрасли. Руководитель международного бизнеса TBC Bank Group Оливер Хьюз рассказал о системном подходе TBC к созданию внутренней ИИ-инфраструктуры — от усиления мощностей до разработки собственных решений на базе SpeechTech и LLM. Для развития ИИ-технологий банк сочетает GPU, арендованные у Министерства цифровых технологий, и собственные вычислительные мощности. В ноябре 2025 года TBC Uzbekistan дополнила свою технологическую базу новыми GPU.
«Мы создаём один из самых продвинутых ИИ-стеков в финтехе Центральной Азии — и это уже приносит реальные результаты: наши ИИ-сервисы обрабатывают более 100 тысяч взаимодействий в месяц, а автоматизация напоминаний превышает 90%. Новые ресурсы позволят нам запустить голосового ассистента для клиентов и масштабировать сервисы, которые уже дают измеримый эффект. С расширением технологической базы мы также сможем ускорить обучение узбеко- и русскоязычных ИИ-моделей и повысить устойчивость платформы», — отметил Оливер Хьюз.
В сентябре TBC Uzbekistan провела отраслевую конференцию по ИИ TBC Talks. AI Edition, где рассказала о том, как в TBC формируется полный цикл разработки ИИ-агентов на узбекском и русском языках. Эти технологии уже работают в продуктах банка — помогают в продажах, поддержке клиентов и напоминаниях о платежах.