Noyabr oyida oylik inflyatsiya oktabr oyiga nisbatan biroz tezlashdi va yillik 0,7% ni tashkil etdi. Bu haqda Milliy statistika qo‘mitasi hisobotida maʼlum qilindi.
Shu bilan birga, narxlarning o‘sish surʼati 2024-yilning noyabr oyiga nisbatan 0,2% ga kamaydi. O‘tgan 11 oyda yig‘ma inflyatsiya 6,4% ni tashkil etdi — bu o‘tgan yilning shu davriga (8,7%) nisbatan uchdan bir qismga kam.
Yillik inflyatsiya ko‘p yillik minimumlarni yangilashda davom etmoqda. Noyabr oyi oxirida u 7,5% ni tashkil etdi — bu Markaziy bankning 8% prognoz ko‘rsatkichidan sezilarli darajada past.
Oziq-ovqat mahsulotlari narxlari oy davomida 1% ga, yillik masofada esa 5,7% ga oshdi. Oziq-ovqat mahsulotlarini hisobga olmaganda, oylik inflyatsiya 0,3% ni tashkil etdi va o‘tgan yilning noyabr oyiga nisbatan ikki baravar kamaydi. 12 oylik ko‘rsatkich 8,3% ga teng — bu 2024-yilga nisbatan deyarli 1,5 baravar kam.
Eng yuqori oylik inflyatsiya Toshkent shahrida qayd etilgan bo‘lib, noyabr oyida narxlar o‘rtacha 1% ga oshgan. Shu bilan birga, O‘zbekistonning 11 ta hududida o‘sish atigi 0,6% ni, Qoraqalpog‘iston va Jizzax viloyatida 0,7% ni tashkil etdi.
Yil boshidan buyon narxlar Qoraqalpog‘istonda (6,9%), Surxondaryo va Farg‘ona viloyatida (6,8%) eng ko‘p oshgan. Jizzaxda inflyatsiya atigi 5,7% ni, poytaxt va Qashqadaryoda 6,1% ni tashkil etdi.
Yillik narxlarning o‘sishi Qoraqalpog‘iston (8,1%) va Farg‘onada (8%) eng yuqori, Jizzaxda (6,8%) esa eng past bo‘ldi.
Avvalroq Spot Xalqaro valyuta jamg‘armasining O‘zbekiston iqtisodiyoti uchun tavsiyalari haqida yozgan edi.

Месячная инфляция в ноябре немного ускорилась по сравнению с октябрем и составила 0,7% годовых. Об этом сообщается в отчете Национального комитета по статистике.
При этом темпы роста цен снизились на 0,2% по сравнению с ноябрем 2024 года. Накопленная инфляция за прошедшие 11 месяцев составила 6,4% — на треть меньше, чем в том же периоде годом ранее (8,7%).
Годовая инфляция продолжает обновлять многолетние минимумы. На конец ноября она равнялась 7,5% — заметно ниже прогнозного показателя Центробанка в 8%.
Цены на продукты питания за месяц поднялись на 1%, а на годовой дистанции отмечался прирост в 5,7%. Без учета продовольствия месячная инфляция составила 0,3%, сократившись вдвое к ноябрю прошлого года. Показатель за 12 месяцев равняется 8,3% — почти в 1,5 раза меньше, чем в 2024 году.
Наибольшая месячная инфляция отмечена в Ташкенте, где цены за ноябрь прибавили в среднем 1%. При этом в 11 регионах Узбекистана рост составил только 0,6%, в Каракалпакстане и Джизакской области — 0,7%.
С начала года цены сильнее всего выросли в Каракалпакстане (6,9%), Сурхандарье и Ферганской области (6,8%). В Джизаке инфляция составила только 5,7%, в столице и Кашкадарье — 6,1%.
Годовой рост цен был максимальным в Каракалпакстане (8,1%) и Фергане (8%) и минимальным — в Джизаке (6,8%).